Nowicka: "Niech NIK sprawdzi, jak Kościół wykorzystuje pieniądze, które Unia daje na promocję gender"

Wanda Nowicka złożyła wniosek do NIK o kontrolę, jak Kościół i organizacje katolickie wykorzystują pieniądze unijne, przeznaczone na wdrażanie zasady równości płci. Wg Nowickiej chodzi nawet o 61,5 mln zł.
Nowicka we wniosku stwierdza, że "Kościół katolicki, instytucje katolickie i organizacje odwołujące się do nauki Kościoła, dysponują środkami unijnymi znacznej wartości, uzyskanymi na realizację projektów, w których zapisany jest obowiązek wdrażania zasady równości płci".

Wicemarszałkini Sejmu podkreśla, że fundusze unijne przyznane na realizację "genderowych" projektów to "co najmniej" 61,5 mln zł. I właśnie te projekty, wg Nowickiej, "są realizowane przez podmioty katolickie we wszystkich 16 województwach".

"Zwalczają ideę edukacji..."

Nowicka we wniosku wytyka: "Ze spisu Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2010-2013 wynika, że benficjentami środków, których wykorzystanie obarczone jest obowiązkiem prawnym wdrożenia zasady równości płci są m.in. katolickie instytucje oświatowe, organizacje pozarządowe, archidiecezje i parafie, gdzie często nie przestrzegane są zasady gender mainstreamingu".

I dalej: "Co więcej, w wielu instytucjach i placówkach oświatowych kształcenie równościowe nie jest prowadzone, a do tego z inspiracji duchownych podejmowane są działania uniemożliwiające nauczycielkom i nauczycielom realizowanie programów nauczania, pozwalających na wdrożenie zasady równości płci. Dochodzi wręcz do zwalczania idei edukacji szkolnej w tym zakresie, co jest ewenementem na skalę europejską i co jest równoznaczne z nieprzestrzeganiem unijnych wymogów, stawianych beneficjentom, występującym o dofinansowanie ze środków wspólnotowych".

Skąd wniosek? "Wobec wypowiedzi biskupów..."

W związku z powyższymi zarzutami Nowicka chce, aby Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy instytucje związane z Kościołem, jak i sam Kościół katolicki, korzystają ze środków unijnych zgodnie z ich przeznaczeniem.

Wicemarszałkini nie kryje, co spowodowało jej reakcję. "Wobec wypowiedzi biskupów i księży Kościoła katolickiego, części konserwatywnych polityków i polityczek publicznie sprzeciwiających się polityce równości płci i ataków na tzw. ideologię gender, czyli tak naprawdę zasadę równouprawnienia, zachodzą uzasadnione podejrzenia, że zasada tak nie była w tych projektach realizowana lub była realizowana niewłaściwie".

Więcej o:
Komentarze (29)
Nowicka: "Niech NIK sprawdzi, jak Kościół wykorzystuje pieniądze, które Unia daje na promocję gender"
Zaloguj się
 • Grzegorz Duda

  Oceniono 2 razy 2

  Kościół, nie powinien dostawać żadnych unijnych pieniędzy bo jego przedstawiciele reprezentują inne Państwo.

 • kibic_rudego

  Oceniono 10 razy 10

  @ braunal
  tak bardzo ci się podobają złodzieje w czarnych kieckach ?
  Przecież ich nikt nie zmusza by brali kasę od UE, niech biorą od Wesołego Franka

 • karnisz1

  Oceniono 8 razy 8

  Faceci w sukienkach będą mówić mi co jest najlepsze dla mojego dziecka? Niech sie lepiej zajmują swoimi których tak strasznie nienawidzą że się do nich nie przyznają!!!!

 • koniu800

  Oceniono 10 razy -10

  a czym różni się takie coś jak nowicka od kościoła ?

 • zaskuba

  Oceniono 18 razy 18

  Hipokryzja i obłuda przekracza ludzkie pojęcie. Biorą kasę za nauczanie w duchu równości zgodnie z teorią gender a ogłaszają wojnę przeciwko diabłowi o nazwie gender. Udają, że nauczają dobra i sprawiedliwości a z sekty watykańskiej i terytorium watykanu robią azyl dla przestępców chroniąc ich i nie pozwalając na ekstradycję do państw gdzie popełnili przestępstwa. Przeciwstawiają się aborcji i dzieciom poczętym z in vitro a dzieci nazywają produktem. Podłe, obłudne klechy.

 • drbob20

  Oceniono 17 razy 15

  kosciol przywlaszcza unijne pieniadze jak pospolity oszust.

 • zygosz

  Oceniono 16 razy -12

  Pani Nowicka !

  Dzis kazdy juz wie ,dorosly czy dziecko ,
  ze dziewczynka i chlopczyk to przyszla
  rodzinka ,tylko pani Nowicka nie moze
  zrozumiec dziecka .
  Krzyczy gdzies w Sejmie,telewizji i gazecie,
  ze dziewczynka czy chlopczyk to samo jest
  przeciez,dzis nas wszystkich przekonuje ,ze
  dziewczynki w chlopcow przemaluje.
  We wlasnej rodzinie przemalowana ma juz
  kazda dziecine,teraz dzieci patrza w lustro
  zasmucone ,jakas dziwna mamy mame.

 • zygosz

  Oceniono 13 razy -11

  Dzis kazdy juz wie ,dorosly czy dziecko ,
  ze dziewczynka i chlopczyk to przyszla
  rodzinka, tylko pani Nowicka nie moze
  zrozumiec dziecka .
  Krzyczy gdzies w Sejmie, telewizji i gazecie,
  ze dziweczynka czy chlopczyk to samo jest
  przeciez.,dzis juz przekonuje ,ze dziewczynki
  w chlopcow przemaju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX