Obowiązkowe alkomaty? "Traktowanie nas jak dzieci", "Warto, jeśli uratujemy choć jedno życie"

Donald Tusk chce obowiązku posiadania alkomatu w każdym samochodzie. Ma to zwiększyć świadomość kierowców. - To mądry pomysł - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Paweł Olszewski, sekretarz klubu PO. - To traktowanie społeczeństwa jak dzieci - grzmiał Ryszard Kalisz.
Premier zapowiedział wczoraj wprowadzenie obowiązku posiadania alkomatu w samochodzie od stycznia przyszłego roku. Chodzi o ograniczenie liczby tzw. przypadkowych nietrzeźwych, którzy wsiadają za kierownicę, będąc przekonanymi, że już wytrzeźwieli.

"Jednym może się wydawać dziwne, drugim nie"

- Różnie to jest odbierane, ale to mądry pomysł - zapewniał w Poranku Radia TOK FM Paweł Olszewski, sekretarz klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Poseł stwierdził, że kierowcy nie są świadomi, w jaki sposób człowiek spala alkohol. - Pokazują to policyjne statystyki. Zdecydowana większość tzw. pijanych kierowców to kierowcy dnia poprzedniego - zaznaczył.

- Kierowcy jeżdżą na kacu - przyznał prowadzący Poranek Radia TOK FM Tomasz Sekielski. - Ale co to ma zmienić? Wiadomo, jak działają niepolicyjne alkomaty - pytał. Olszewski potwierdził, że ostateczne wyniki zawartości alkoholu w organizmie pozwala uzyskać dopiero badanie krwi.

- To po co zmuszać wszystkich, żeby wozili ze sobą alkomat? To dziwne - naciskał Sekielski. - Jednym może się wydawać dziwne, drugim nie. Jeśli choćby jedno życie będzie można dzięki temu uratować, to warto - skwitował Olszewski.

"To traktowanie społeczeństwa jak dzieci"

- Nie rozumiem propozycji premiera. To jest bez sensu - stwierdził natomiast w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz z Domu Wszystkich Polska. - Oczywiście myśli się o tym na świecie i są samochody, które mają wmontowany alkomat, który blokuje włączenie silnika. Ale to koszt tysiąca euro. Dziś tyle kosztują niektóre samochody - zauważył poseł.

Zdaniem Kalisza większość propozycji dotyczących zaostrzenia kar dla kierowców to populizm. - To traktowanie społeczeństwa jak dzieci. Bardziej chciałbym, byśmy budowali stan odpowiedzialności za siebie i innych. Żeby w głowach się zmieniło - zaznaczył parlamentarzysta.Pomysł premiera ostro skrytykował też wczoraj Jacek Balkan, dziennikarz motoryzacyjny Radia TOK FM. - To jest potworna, kosmiczna, PR-owa bzdura. Gdy to słyszę, to przechodzą mnie ciarki, że ktoś mógł coś takiego wymyślić, rzucić to i liczyć na to, że ciemny lud to kupi - mówił.

Więcej o:
Komentarze (22)
Obowiązkowe alkomaty? "Traktowanie nas jak dzieci", "Warto, jeśli uratujemy choć jedno życie"
Zaloguj się
 • ramzes-ra

  0

  Prawo powinno być dla ludzi i o tym winni pamiętać rządzący.Jak przyjmą decyzje o konieczności posiadania alkoholometrów miliony niepijących Polaków oraz miliony rencistów i emerytów których na wydatek dobrego alkoholometru po prostu nie stać, a wydatek kilkunastu złotych na marny przyrząd nie gwarantujący precyzyjnego odczytu poczytają za dodatkowy podatek i odpowiednio zachowają się przy wyborach.Zaostrzenie kar finansowych i utrata prawa jazdy za jazdę po spożyciu są słuszne i powinny być wprowadzone.

 • pogodny100

  0

  Panie redaktorze , z kim ta gadka ?

 • braunal

  Oceniono 1 raz -1

  Chcecie ratować życie?Zakażcie całkowicie aborcji.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 2

  A moze od razu niech kazdy kierowca musi zainstalowac w samochodzie... fotoradar? (coz ze niepotrzebny, ale drozej bedzie!)
  A moze kazdy samochod ma miec tez w apteczce kaftan bezpieczenstwa, siatke do lapania motyli, zaostrzony osikowy kolek i krucyfiks?!?
  Co sobie mamy zalowac! Jak juz ma byc kretynsko, to idzmy na calosc!
  (kto tych kretynow wybieral do rzadzenia?!?)
  ________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  "Obowiązkowe alkomaty? "Traktowanie nas jak dzieci", "Warto, jeśli uratujemy choć jedno życie""

  A jak zmieni sie retoryka, gdy sie okaze, ze lape na imporcie alkomatow polozy... ktos z pis?
  Gdzie domniemanie niewinnosci, czemu ta banda pijakow z Wiejskiej traktuje cale spoleczenstwo jak pijakow jezdzacych po alkoholu?
  To kiedy prewencyjne aresztowania wszystkich facetow za gwalt bo... przeciez maja do tego instrumentarium???

 • etomex

  Oceniono 7 razy 7

  Niezłą kasę możnaby też zrobić na obowiązkowych defibrylatorach w każdym samochodzie. Dla ratowania życia ofiarom wypadków.
  Ostatnio jest taka moda, że w wielu miejscach publicznych wiszą defibrylatory.

 • etomex

  Oceniono 6 razy 6

  Proponuję premierowi bardziej skuteczną metodę - wszyć wszystkim kierowcom esperal.

 • rasmc

  Oceniono 10 razy 8

  Niezły skok sprzedaży alkomatów, z 10 tys. rocznie na 10 mln. Ile to będzie zwyczajowe 10%, 100 mln.? Dużo zegarków... A co z ciśnieniomierzami, glukometrami, idioto- i sraczkometrami?
  E, tam, od razu trzeba znieść tą konstytucję i rządzić dekretami, będzie łatwiej i taniej...

 • antykkk

  Oceniono 2 razy 2

  Jak Pislam będzie rządził to będą obowiązkowe krzyżyki i to co roku atestowane ale te od rydza i z blachy po tupolewie atest pięć lat
  Prawa jazdy będzie odbierał i wydawał ePiSkopat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX