Gorzki noworoczny felieton Tyma: w 2014 roku wielki kocioł...

Stanisław Tyn, satyryk i publicysta, czarno widzi nadchodzący rok. W felietonie w najnowszy wydaniu ?Polityki? Tym rysuje wizję roku przeplatanego świętami, okrągłymi rocznicami i kampaniami. - Pośrodku stanie wielki kocioł z patriotyczno-narodową zupą... - przewiduje felietonista.
- Pośrodku stanie wielki kocioł z patriotyczno-narodową zupą, bo w 2014 r. gęsto od świąt, rocznic i kampanii wyborczych, że dosłownie nie wiadomo, w co ręce włożyć, żeby to wszystko porządnie utytłać - pisze Stanisław Tym w "Polityce". - Najgorzej, że jeden tytła, a trzech innych mu przeszkadza, bo też chcą. Dookoła kotła uwijające się w oparach dymu czarownice z gender plują na arcybiskupa z Jamy Michalikowej i zmuszają posła Niesiołowskiego do zmiany płci. Słychać szum skrzydeł. To husaria zjeżdża ze wzgórza z transparentem: "Żądamy prawdy o wiktorii wiedeńskiej". Na ten widok w obozie prawicy wielki wybuch radości. Grają fanfary. - Uciszcie się - woła do trębaczy Macierewicz - zaraz będzie drugi wybuch. Jest! Jest! Jest! - krzyczy Kazimierz Marcinkiewicz. Od strony lasu zbliżają się dwie piękne rocznice - 25 pierwszych wolnych wyborów w Polsce i 10. wstąpienia do Unii. Starsza niesie poruszaną wiatrem historii flagę biało-czerwoną, młodsza - niebieską z kręgiem żółtych gwiazd. Na młodszą rzuca się kobieta rwąca sobie garściami włosy z głowy. Krzyczy: - Nazywam się Krystyna Pawłowicz. Tu, gdzie jestem ja, jest Polska, a ta unijna szmata obraża nasze symbole - pisze publicysta.

- Nagle nad rozświetloną łąką robi się jeszcze jaśniej. Oto pojawia się on. Z jego ust nie pada żadne słowo, ale mowę ciała mężczyzny rozumieją wszyscy, nawet ci, którzy słuchają przez lornetki. A jest to przekaz prosty: Polacy muszą wywalczyć niepodległość. Wokół wodza wyrasta las transparentów. W lesie pojawia się Janusz Piechociński z koszykiem, ale szybko przeganiają intruza. Patrioci skandują hasła z transparentów: "Konzentration lager Europa", "13 grudnia i 4 czerwca rocznicami hańby i zdrady ojczyzny", "Precz z kondominium niemiecko-rosyjskim". Nad tłumem szybuje wykonany z czekolady orzeł biały z gałązką oliwną w dziobie. Nawet niechętni prezydentowi rozpoznają go natychmiast - pisze.

Cały felieton w najnowszym wydaniu tygodnika "Polityka".

Więcej o:
Komentarze (12)
Gorzki noworoczny felieton Tyma: w 2014 roku wielki kocioł...
Zaloguj się
 • sharn1

  Oceniono 8 razy -4

  Tym jest ślepy na jedno oko.
  Jak zwykle widzi tylko tematy ktgóre chce, zapominając do kogo nalezy władza i kto jest odpowiedzialny za katastrofalny stan państwa.

  Chociaz rozumiem, że u Tyma nic się nie zmieniło od komuny i dalej mu wygodniej rąsia w rąsię z władzą. Dadzą jakis kontrakcik na reklame PDNiGE czy innej spółeczki.

 • poznaniak42

  Oceniono 6 razy 4

  Podobno w piekle kazdy narod ma swoj kociol w ktorym sie grzesznicy smarza. Podobno istnieje szansa by sie z kotla wydostac i dostac sie do czysca . By ten proceder grzesznym duszom uniemozliwic przy kazdym kotle stoi diabel z widlami i delikwenta usilujacego sie wydostac wpycha z powrotem do smoly. Jedynym kotlem przy ktorym diabel stac nie musi jest kociol z Polakami - kazda probe wydostania skutecznie uniemozliwiaja wspolrodacy ciagnac za nogi i inne czesci ciala byle proba ucieczki sie nie powiodla .

 • nedlog123

  Oceniono 19 razy 11

  Brawo Panie Tym, jak zawsze celnie i na temat. Oj, szkoda że nam się ten wypadek smoleński wydarzył, bo po tym szambo w Polsce wybiło i uwierzyło, że nazywa się "patriotyzm".

 • andaraos

  Oceniono 13 razy 5

  Tym się nie starzeje.
  Głównie dla jego felietonów, prenumerowałem niegdyś Przegląd Techniczny.

  Szkoda, że tak mądrych ludzi brakuje w polityce.

 • 123jna

  Oceniono 18 razy 14

  Jeszcze ostal nam sie tylko madry Tym. Polacy nie potrafia juz smiac sie z wlasnych przywar, kretynstwa politykow, ksiezy i co najgorsze - "elity" akademickiej z pogladami analfabety zyciowego.

 • dziadekjam

  Oceniono 28 razy 24

  Najbardziej satyryczne przedstawienie Polski i tak zawsze padnie w konfrontacji z realnymi zdarzeniami. Polsce satyra do pięt nie dorasta.

 • plorg

  Oceniono 67 razy -59

  "Gorzki noworoczny felieton Tyma: w 2014 roku wielki kocioł..."

  A co się dziwić komuchowi, który serce ma po lewej stronie a ojczyznę w Moskwie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX