Tusk: Obowiązkowe alkomaty w każdym aucie i wyższe kary dla pijanych kierowców

07.01.2014 15:46
Premier Donald Tusk. Czy PO ma powody do obaw w związku z ostatnimi wynikami sondaży?

Premier Donald Tusk. Czy PO ma powody do obaw w związku z ostatnimi wynikami sondaży? (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Odbieranie prawa jazdy na co najmniej trzy lata, kary od 5 tys. zł wzwyż oraz obowiązkowe alkomaty w każdym aucie - takie zmiany w prawie zaproponował premier Donald Tusk.
- Dobrze rozumiemy, że nie wyeliminujemy tego zjawiska z dnia na dzień. Bez mocniejszej egzekucji praw i zakazów, bez pewnych drastycznych zmian w przepisach prawa nie uzyskamy szybko efektu, o jaki nam chodzi - dodał Tusk.

Od 3 do 15 lat bez prawa jazdy

- Osoba, która po raz pierwszy zostanie przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu, obecnie traci prawo jazdy na czas od roku do 10 lat. Sądy zazwyczaj decydują się na ten niższy wymiar - powiedział premier. - Będziemy chcieli zmienić to na karę od 3 do 15 lat. Osoba, która zostałaby przyłapana po raz kolejny, musiałaby stracić prawo jazdy na co najmniej 5 lat. Ponadto kierowcy złapani po raz pierwszy musieliby zapłacić nawiązkę w wysokości od 5 tys. zł. Ci przyłapani po raz kolejny zapłaciliby co najmniej 10 tys. zł - podkreślił Tusk.

- Kolejną zmianą, którą chcemy wprowadzić, jest publiczne ogłoszenie wyroku, wraz z danymi skazanej osoby. Nie będzie też można wymigiwać się od kary, jeżdżąc bez prawa jazdy. Jazda bez uprawnień będzie przestępstwem, a nie wykroczeniem. Ograniczone zostanie też korzystanie z możliwości warunkowego zawieszenia kary - dodał prezes Rady Ministrów.

Obowiązkowe alkomaty w każdym aucie

Premier dodał też, że chce rozwiązać problem tzw. przypadkowych nietrzeźwych, czyli ludzi, którzy wsiadają za kierownicę, będąc przekonani, że już wytrzeźwieli. - Nasza wyobraźnia nie wykracza poza te kilka godzin, więc aby ograniczyć to zjawisko, chcemy wprowadzić obowiązek posiadania alkomatu. Oczywiście obowiązku korzystania nie będzie - podsumował Tusk.

Jak zapowiedział, zmiany w prawie planowane są na początek 2015 roku.Prezes Rady Ministrów zapewnił jednak, że zmiany związane z obowiązkiem posiadania alkomatu będą wprowadzane stopniowo, aby uniknąć m.in. problemów z liczbą urządzeń dostępnych na rynku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (1437)
Zaloguj się
 • darius112

  Oceniono 2005 razy 1733

  Obowiązkowe alkomaty. To droga przetarta swego czasu przez słynną partię mędrców - Unię Wolności. Swego czasu chodziło o zestawy głośnomówiące - po prostu jeden z posłów był ich importerem.

 • hetmanwiechu

  Oceniono 2069 razy 1711

  Tusek - ty jestes reakcyjnym populista.

  Zamiast karac pijanych, chcesz karac cale spoleczenstwo. Puknij sie w ten pusty leb.

 • baby1

  Oceniono 1274 razy 1102

  " obowiązek posiadania alkomatów w każdym aucie " - to mi się całkowicie nie podoba, Po co? Czy nie wystarczy nie pić, a jak się napiję, to nie jadę?

 • herp_derp

  Oceniono 1181 razy 1013

  Donald chyba sam był po kielichu, kiedy wymyślał obowiązek posiadania alkomatu w samochodzie.

 • seneka_ml

  Oceniono 814 razy 704

  Chińscy producenci alkomatów już zacierają ręce
  No i pewnie wróci jeszcze sprawa żółtych kamizelek odblaskowych

 • fakiba

  Oceniono 599 razy 517

  Z tymi alkomatami w każdym aucie to przesada , badziewie kupione za grosze i tak oszukuje a taki z prawdziwego zdarzenia kosztuje sporo kasy , jak ktoś nie jest pewny to na komendę się uda to mu zmierzą i po sprawie

 • iremus

  Oceniono 616 razy 482

  - Nie możemy pisać prawa wyłącznie wskutek emocji. Musimy pisać prawo tak, aby miało efekt prewencyjny - powiedział na konferencji premier Donald Tusk. Zmiany, które zaproponował obejmują m.in. odbieranie prawa jazdy na co najmniej 3 lata, kary od 5000 złotych wzwyż oraz obowiązek posiadania alkomatów w każdym aucie.
  ________________________________________________________________
  Czy kara finansowa 5000zł wymierzona osobie zarabiającej 1.200zł na rękę i np 12.000zł przynosi identyczny efekt?
  Widać że z logicznym myśleniem nasza władza ma cały czas problemy.

  A co z leczeniem alkoholizmu zwanego pomrocznością jasną stworzoną dla dzieci prezydentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym?

 • tutkarz

  Oceniono 476 razy 354

  Proponuje żebyśmy zbudowali obozy koncentracyjne dla więźniów bo teraz będziemy ich mieli najwięcej w europie (w porównaniu do liczby mieszkańców).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje