Chiński statek "Xue Long" uwolnił się z lodów Antarktyki

07.01.2014 13:57
Lodołamacz ''Śnieżny smok''

Lodołamacz ''Śnieżny smok'' (Fot. HANDOUT REUTERS)

Chiński lodołamacz "Xue Long" (Śnieżny Smok), który utknął w lodach Antarktyki, starając się uratować z nich rosyjski statek, zdołał się uwolnić. Zachodni wiatr odepchnął fragmenty unieruchamiającego go lodu. Lodołamacz był uwięziony od piątku w ponadtrzymetrowej grubości krze.
"Xue Long" zdołał sobie utorować drogę i wypłynąć na wody, na których może swobodnie żeglować. Jak uznali chińscy meteorolodzy, udało mu się prawdopodobnie dlatego, że zachodni wiatr przemieścił blokujące statek fragmenty kry, znacznie grubsze od tych, które może zazwyczaj rozbić chiński lodołamacz.

Chiński statek ratował rosyjski i sam utknął w lodzie

"Xue Long" ("Śnieżny Smok") podzielił los ratowanej przez siebie jednostki "Akademik Szokalski". Rosyjski statek utknął w Wigilię w grubej krze lodowej u wybrzeży wschodniej Antarktydy, około 100 km od francuskiej bazy Dumont d'Urville.

Za pomocą operującego z "Xue Long" śmigłowca udało się jednak przetransportować 52 naukowców i turystów z pokładu statku badawczego na pokład australijskiego lodołamacza "Aurora Australis". Na "Akademiku Szokalskim" pozostała jedynie 22-osobowa załoga, która dysponuje zapasami żywności na mniej więcej 40 dni.

"Akademik Szokalski czeka na pomoc"

Na pomoc rosyjskiemu statkowi płynie teraz amerykański lodołamacz "Polar Star", który miał uwolnić obydwa tkwiące w lodzie statki i wyruszył im na pomoc 1 stycznia z portu w Sydney. "Polar Star" ma około 122 metrów długości i może kruszyć lód o grubości ponad sześciu metrów.

Misja badawcza "Akademika Sokalskiego" została w mocnych słowach skrytykowana przez władze Australii, ponieważ na ratunek Rosjanom musiały przyjść lodołamacz z Chin, francuski "Astrolabe", australijska "Aurora" i amerykański "Polar Star", a akcje ratunkowe tych statków doprowadziły do odwołania wielu projektów naukowych na Antarktyce.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (20)
Chiński statek "Xue Long" uwolnił się z lodów Antarktyki
Zaloguj się
 • cwetan

  Oceniono 10 razy -2

  Brawo Chińczycy. Niech żyje wspólna polsko-chińska granica!

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 7 razy 5

  A "Akademik Szokalskij" tez sie uwolnil z lodu. Ruszyl nawet wczesniej niz chinczycy. A jakos nie ma tej wiadomosci...

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 5

  Zniknął mój wpis o treści:
  Chiński lodołamacz "Śnieżny Smok" uwolnił się sam, pozbawiając Yankesów z lodołamacza "Polar Star" oczekiwanych zysków.
  ============================================================
  Uczciwego znalazcę mojego wpisu proszę o zwrot na forum mojej niewątpliwie własności autorskiej. Nagroda nieprzewidziana.

 • seneka_ml

  Oceniono 9 razy -7

  Będą mieli Chińczycy następny ''długi marsz '' ?

  pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82ugi_Marsz

 • pepe310

  Oceniono 31 razy -3

  Najciekawsze jest to że tam teraz jest LATO. Jakoś nie spotkałem się aby w okresie letnim statki tam przepływające miały problemy z wydostawaniem się z lodu.
  Ale cóż, jak to ktoś powiedział: Globalne ochłodzenie powoduje ochłodzenie klimatu

 • szpon

  Oceniono 66 razy 36

  Ciągle zapominacie dodać, że celem misji było udowodnienie iż globalne ocipienie powoduje zmniejszenie powierzchni lodu xD

 • erykris

  Oceniono 61 razy -9

  Kochani dziennikarze - raz na zawsze wbijcie sobie do głowy - w lodach Antarktydy nie Antarktyki - to dwa przeciwlegle bieguny - zdecydujcie się - chiński lodołamacz w lodach Antarktyki - rosyjski statek badawczy w lodach Antarktydy - ACH CHCIAŁO BY SIĘ POWIEDZIEĆ - gdzie Krym a gdzie Rzym - piszcie lub kopiujcie ze zrozumieniem -

 • axenrolle

  Oceniono 28 razy 18

  www.vesti.ru/videos?vid=566923&cid=1
  07.01.2014 12:17
  "Академик Шокальский" свободен

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje