Balcerowicz: W wielu dziedzinach życia w Polsce nastąpiła poprawa. Ale nie w polityce

Leszek Balcerowicz przyznał w Poranku Radia TOK FM, że w Polsce nie potrzeba drastycznych reform. - To nie jest 1989 rok - zaznaczył ekonomista. Jednocześnie skrytykował rząd za to, że nie usuwa patologii w życiu publicznym i gardzi konstytucją. - To obrazuje degradację polskiej polityki - stwierdził.
W Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel rozmawiał z Leszkiem Balcerowiczem o potrzebie reform. - Zwolennicy Platformy Obywatelskiej pytają, po co robić w Polsce histeryczne reformy i wywoływać trzęsienie nastrojów społecznych, skoro nie było u nas kryzysu? - zaczął Wróbel.

"Nie trzeba żadnych drastycznych kroków, to nie jest 1989 rok"

- Proszę zauważyć, jakiego używają języka, mówiąc o tym. Języka agresji wobec poprawy warunków działania dla Polaków - podkreślił Balcerowicz. - Nie trzeba tu żadnych drastycznych kroków, to nie jest 1989 rok. Ale stopniowe usuwanie patologii w wydatkach publicznych nie jest drastyczne, to rzecz moralna - zaznaczył.

Były wicepremier przypomniał, że nie jest normalną sytuacja, w której pewne grupy zawodowe są zachęcane do wyłudzania zasiłków chorobowych przez to, że świadczenia są tak wysokie jak normalna pensja. - Usuwanie takich sytuacji to nie jest, jak powiedział premier, cięcie do kości. To usuwanie patologii tworzonych wcześniej przez samych polityków - powiedział Balcerowicz.

"W sprawie OFE ogniskują się trzy wielkie patologie"

- Komu kibicować więc w politycznym sporze w Polsce? - pytał Wróbel. - Próbuję skupiać się na tym, co uważam za istotne kwestie merytoryczne. Dlatego zaangażowałem się w przeciwstawianie się zawłaszczeniu środków emerytalnych z OFE - powiedział Balcerowicz. - Nie dlatego, że to moja sprawa osobista, nie załapałem się do OFE. Ale dlatego, że w tej sprawie ogniskują się trzy wielkie patologie, którym trzeba się przeciwstawiać - podkreślił ekonomista.

Balcerowicz wyliczył patologie, o których wspomniał. - Po pierwsze, traktowanie ludzi jako ciemnej masy. Po drugie, forsowanie rozwiązań, które wbrew deklaracjom są złe. Po trzecie, kolejny przejaw pogardy dla konstytucji. A to ona jest podstawą całego gmachu prawa - zaznaczył.

"W wielu dziedzinach życia w Polsce nastąpiła poprawa, w polityce nie"

Były wicepremier wskazywał na lekceważenie ustawy zasadniczej przez klasę polityczną. - Mamy do czynienia z nihilizmem konstytucyjnym ze strony polityków. To obrazuje degradację polskiej polityki. W wielu dziedzinach życia w Polsce nastąpiła poprawa, a w polityce nie - powiedział. - Musimy to zmienić, bo jeśli ta degradacja nastąpi, zła polityka będzie zarażać inne dziedziny życia.

- Ale żeby coś zmienić, trzeba mieć dźwignię. Można całą kulę ziemską poruszyć, ale potrzeba punktu podparcia - mówił Wróbel. - Dźwignią jest społeczeństwo obywatelskie. Są ekolodzy, związki zawodowe, które naciskają na polityków. A ile mamy silnych, zorganizowanych grup, które naciskają na polityków, by nie naruszali konstytucji? Za mało. I to trzeba tworzyć - zakończył Balcerowicz.

Więcej o:
Komentarze (12)
Balcerowicz: W wielu dziedzinach życia w Polsce nastąpiła poprawa. Ale nie w polityce
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 5 razy 3

  Człowieku nie potrafisz pomóc rządowi to chociaż nie przeszkadzaj.Ty już swoje zrobiłeś, teraz policz ile miliardów zagarnęły OFE i ilu ludzi wpędziłeś w skrajną biedę swoimi mądrymi pociągnięciami. A także policz ile ty zarobiłeś na OFE.Spokojnego snu życzę.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  Balcerowicz: W wielu dziedzinach życia w Polsce nastąpiła poprawa.......
  Oczywiście chodzi o laureatów listy "100" tygodnika "Wprost" oraz miliona szczęśliwców zatrudnionych w administracji przez rządzące partie.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy 4

  I w warunkach życia przeciętnego Polaka panie psorze. Wykształciła się zamożna, nawet bardzo bogata cząstka naszego społeczeństw, która kwitnie i chwali, ale jest też drugi, o wiele większy biegun niedoli, stale spychany na dno.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 11 razy 9

  Prof. Balcerowicz twierdzi że "Emerytury nie będą bezpieczniejsze" po zmianach z OFE. Rozumiem że najbezpieczeniejsze były emerytury gdy OFE za wzięcie za nic pieniędzy od rządu i oddanie zapłaty za obligacje brały 10% prowizję. Było superbezpiecznie gdy rządowi nie starczało na emerytury, zapożyczał się i rósł deficyt i dług publiczny piętnowany przez Balcerowicza jako skandaliczny. I bardzo bezpieczne by były emerytury jakby ten dług urósł do rozmiaru greckiego i połowa obligacji została umorzona.
  Bardzo mi przykro, ale prof. Balcerowicz mnie od pewnego czasu rozczarowuje i to bardzo. Szczególnie brakiem systemowego widzenia procesów i niechętnym stosunkiem do informacji o rzeczywistych efektach wprowadzonych "reform".
  Jako społeczeństwo zostaliśmy przez rząd AWS i UW oszukani w sprawie systemu emerytalnego. Obiecywano nam wczasy w ciepłych krajach, a okazało się że emerytury będą bardzo niskie.

 • antyinteligent

  Oceniono 4 razy 2

  Silne grupy wpływowe tworzą małpy na drzewie i dlatego do dzisiaj liczą banany i planują rodziny

 • antyinteligent

  Oceniono 2 razy 2

  Silne grupy wpływowe to psychopatyczna konsekwencja po ewolucyjna demokracji,która jest dla jednostki a nie fundament jej mądrości !

 • mederith

  Oceniono 13 razy 7

  Tutaj nie potrzeba drastycznych krokow w gospodarce...
  Ty klamco i oszuscie juz zrobiles drastyczne kroki. Wlasciwie dlaczego ty i twoj kumpel siwy ewangelik nie gnijecie w pierdlu z reszta autorow OFE???
  Czy wprowadzenie w Polsce OFE bylo zgodne z konstytucja-nie dajac spoleczenstwu mozliwosci wyboru???
  Czy zmuszenie ludzi ustawa aby swiadomie i dobrowolnie przystapili do OFE bylo zgodne z konstytucja???
  Jesli nie przystapil bym do zlodziejskiego OFE- PANSTWO WYBIERZE ZA MNIE NA ZASADZIE LOSOWANIA ODPOWIEDNI FUNDUSZ- czy to bylo zgodne z konstytucja???
  Czy ogromne prowizje placone przez OFE zagranicznym inwestorom, ktorzy mieli tam swoje udzialy byly zgodne z konstytucja???
  Mordy sobie konstytucja nie wycieraj SLUGUSIE I SPRZEDAWCZYKU ZACHODNICH BANKSTEROW.

 • antyinteligent

  Oceniono 6 razy 2

  Silne grupy trzeba tworzyć bo ich za mało? Co ten pajac pie...? To silne grupy dzielą społeczeństwo i eliminują z wpływu na polityków oraz osłabiają wpływ rządu na system i egzekwowanie prawa.Trzeba wzmocnić rząd poprzez zdyscyplinowanie go za pośrednictwem referendum,które będzie oceniać pracę rządu po każdej kadencji a konsekwencją negatywnej oceny będzie kara śmierci dla połowy ocenionych wyłonionych z obiektywnego losowania.

 • mark6

  Oceniono 14 razy 10

  Stanowisko balcerowicza w sprawie OFE to jeden wielki skandal!!!
  Na czyich usługach jest ten zdrajca ?
  Nie dosyć mu, że już kiedyś wykończył polską gospodarkę WYKONUJĄC rozkazy mocodawców z Chicago ?
  Ten szaleniec dalej BEŁKOCZE o "niewidzialnej ręce Rynku" nie widząc, że Rynkiem steruje całkiem widoczna ŁAPA !
  Czekam kiedy balcerowicz stanie przed sądem i będzie sprawiedliwie osądzony za wszystkie swoje dokonania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX