Niemieccy internauci zachwyceni polskim teledyskiem. ?Najsubtelniejsza polska ironia" [WIDEO]

Niemieckie media opisują sukces piosenki ?My Słowianie?. Piszą o subtelnej polskiej ironii, umiejętności podbicia międzynarodowej publiczności piosenką w języku polskim, europejskości Polaków i urodzie Polek, którą sławił już Heinrich Heine.
- Teledysk z Polski staje się hitem internetu. Przez miesiąc teledysk osiągnął tyle wyświetleń, "ile wynosi trzy czwarte populacji Polaków" - pisał już w połowie grudnia 2013 niemiecki portal N-tv.de o wielkiej popularności teledysku "My Słowianie". W artykule mowa była o "nieskrępowanej prezentacji zalet Słowian" i "subtelnej mieszance rapu, ironii i folkloru", która "podgrzewa debatę o nowym wschodnioeuropejskim poczuciu własnej wartości" i "przyciąga językiem obrazu ciekawskich spoza polskojęzycznych kręgów".

Wskazywano też na "interesujące zabiegi rapera Donatana i piosenkarki Cleo", którzy "sięgnęli po szereg polskich kulturowych stereotypów", a także na "najsubtelniejszą polską ironię" i przerysowanie występujących w teledysku polskich chłopek z wyzywająco pomalowanymi szminką ustami. "Lecz tym nie da się wytłumaczyć olbrzymiego sukcesu" teledysku, pisał N-tv i wskazywał, że "nigdy dotąd śpiewana wyłącznie po polsku piosenka w tak krótkim czasie nie dotarła do tylu odbiorców.

Czy to tani seksizm, czy też za tymi trywialnymi prezentacjami rzekomo 'słowiańskich' unikalnych cech kryje się coś więcej?". O to portal zapytał nawet samego Donatana, który przyznał, że chodzi o parodię. N-tv wyjaśniał, że w teledysku "można bynajmniej między wierszami odczytać sięgającą w głąb krytykę posługiwania się elementami folkloru w polityce i reklamie"."Odważna zabawa stereotypami"

"Zabawa czy powaga?" - pytał także w sobotnim wydaniu "Die Welt", przedstawiając szczegółowo treść teledysku "My Słowianie". Teledysk ten "bawi i dzieli Polskę". Choć jeśli spojrzeć na to oczami osoby konserwatywnej, kadry z klipu emanują seksem, jednak z drugiej strony są one "odważną zabawą stereotypami". O ponadprzeciętnej urodzie Polek pisał już w swoim dzienniku z podróży do Polski Heinrich Heine - przypomina "Die Welt". Dziennik wskazuje też na koszulkę protagonistki, na której widnieje napis po angielsku "nie zapomnij, skąd jesteś", który przekornie podkreśla dumę z własnych korzeni jako przeciwwagę do kompleksów "Wschodniaków" (Ossis) Europy.

''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (272)
Niemieccy internauci zachwyceni polskim teledyskiem. ?Najsubtelniejsza polska ironia" [WIDEO]
Zaloguj się
 • ThePolkot

  0

  Piosenka ma tytuł "My Słowianie" a nie "My Polanie" co znacząco zmienia wydźwięk. Szczerze mówiąc jak pierwszy raz zobaczyłem (bo wysłuchać tego ciężko idzie) - to byłem przekonany że to z Ukrainy lub Rosji (rytm muzyki przypomina "kozaczoka"). Cóż, nieważne co się mówi, ważne że się w ogóle mówi i są lajki :)

 • koperchytla

  0

  Niemcy lubią takie filmy o Polakach, jak na przykład Edi.

 • dareoszek

  0

  niemcy lubią ładne polskie odbytnice - polscy chłopcy mogą sobie jedynie powalić zza szyby :*

 • kardea

  Oceniono 2 razy 0

  PROMOCJA WULGARNOŚCI I WYUZDANIA. W tym celują reżimowe media, aby jak najbardziej ogłupić naród. I najwyraźniej im się to udaje.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 5 razy -5

  niemcom, okupantom za czasów rozbiorów, i innym cwaniaczkom zawsze najbardziej odpowiadała głupota narodu polskiego, bali sie inteligencji i ludzi wykztałconych, dlatego tak tępili ich podczas okupacji {sławna wywózka profesorów z UJ do obozów ], zeby miec spokój najlepiej przez wieki całe dobrze było rżnąc jełopa i półgłówka, czytamy juz o tym w Trylogii
  Das ist gut, polnische idioten
  Więc trudno żeby niemcom to sie nie podobało
  Przaśna dziocha z duzymi cyckami to ma do przeciętnej urody polki, co pług do kombajnu, wulgarna uroda i kiepski głos to ma byc symbol słowianki? Ohyda
  I pomyslec ze potrafimy sami strzelac sobie w kolano,...

 • lnd2

  Oceniono 3 razy 3

  Prawidlowa odpowiedz na napis po angielsku "nie zapomnij, skąd jesteś"
  From your mom's vagina.

 • pandzl

  Oceniono 2 razy 2

  Zabawne jest to, że jeśli to miał być żart nawiązujący do płyty Donatana to okazał się lepszy niż cała dziadowska płyta. Pierwszy raz widzę Panią Cleo ale bardzo mi się podoba. Fajnie wygląda i nieźle śpiewa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX