W Kanadzie w krótkim czasie zrobiło się tak zimno, że dochodzi do "trzęsień ziemi" wywołanych przez mróz

06.01.2014 10:59
Czym są zdarzenia kriosejsmiczne? Materiał CBC

Czym są zdarzenia kriosejsmiczne? Materiał CBC (Fot. CBC)

W Kanadzie po niezwykle obfitych opadach śniegu nagle przyszedł mróz. Kilka dni temu temperatura w Toronto spadła poniżej -20 st. C. Efekt? Przestraszeni ludzie, którzy dzwonili na policję, mówiąc o wybuchach i strzałach. Ale to nie były wybuchy. Mieszkańcy mogli zaobserwować rzadkie w tym regionie zjawisko: pękanie ziemi wywołane przez zgromadzony w niej lód, któremu towarzyszy głośny huk.
- To było głośniejsze niż wszystko, co wcześniej słyszałam. Huk był tak głośny, że miałam wrażenie, że to dach się zawalił. To było naprawdę przerażające - opowiada lokalnej telewizji ChexTV mieszkanka Peterborough w Ontario. Podobnych relacji jest mnóstwo na Twitterze i Facebooku. Wiele osób przestraszonych nagłym hałasem dzwoniło na policję w przeświadczeniu, że doszło do wybuchu lub katastrofy. - To tylko lód - uspokajał w telewizji CBC Mike Gatto z policji miasta Guelph w Ontario.

Rzeczywiście, "trzęsienia ziemi", których świadkami było bardzo wielu mieszkańców Kanady, wiążą się z lodem. Takie rzadkie w tym regionie zdarzenia kriosejsmiczne są wywoływane przez gwałtowne zmiany pogody. Gdy po bardzo wilgotnej, deszczowej lub śnieżnej pogodzie przychodzi nagły duży mróz, woda wciąż znajdująca się w gruncie zamarza.

- Lód rozszerza się, ciśnienie rośnie i rośnie, aż w końcu coś się poddaje, ziemia pęka, a my słyszymy, a nawet czujemy coś na kształt bardzo lokalnego trzęsienia ziemi - wyjaśnia meteorolog telewizji CBC Jay Scotland. - Takie zdarzenia mogą czasem wywołać niewielkie wstrząsy i zdecydowanie robią dużo hałasu - dodaje klimatolog Dave Phillips.

Materiał kanadyjskiej telewizji CBC (ang.):Zobacz także
Komentarze (132)
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 333 razy 279

  Jeśli słychać strzały i huk, to pomóc może tylko jedna osoba...
  --
  parada karzełków

 • smutas

  Oceniono 135 razy 99

  Mnie zawsze bawia informacje, np. pogodowe, dotyczace Kanady, Stanow czy chocby Chin. Mowi sie w nich tak, jakby Kanada byla kraikiem ciut wiekszym od Niemiec.... Musze jednak pismakow rozczarowac; Kanada jest drugim pod wzgledem obszaru panstwem swiata. Temperatury ponizej -30 a nawet -40 st C nie dziwia mieszkancow kanadyjskich prowincji takich jak Northwest Territories, Youkon, Nunavut... Zwlaszcza zima :-)

  cheers

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 103 razy 65

  Mało kto wie, że w Australii żyje ponad 300 tys. wielbłądów, głównie dromaderów :)

 • szpak.nie

  Oceniono 36 razy 26

  A w Australii lato.

 • lignan

  Oceniono 135 razy 9

  Zaglądam na weather.com a tam temperatura w Toronto -5 st. C... Faktycznie wielkie mrozy i wielka tragedia... Durne pismactwo z czerskiej juz nie wie co ma publikować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje