W Kanadzie w krótkim czasie zrobiło się tak zimno, że dochodzi do "trzęsień ziemi" wywołanych przez mróz

Czym są zdarzenia kriosejsmiczne? Materiał CBC

Czym są zdarzenia kriosejsmiczne? Materiał CBC (Fot. CBC)

W Kanadzie po niezwykle obfitych opadach śniegu nagle przyszedł mróz. Kilka dni temu temperatura w Toronto spadła poniżej -20 st. C. Efekt? Przestraszeni ludzie, którzy dzwonili na policję, mówiąc o wybuchach i strzałach. Ale to nie były wybuchy. Mieszkańcy mogli zaobserwować rzadkie w tym regionie zjawisko: pękanie ziemi wywołane przez zgromadzony w niej lód, któremu towarzyszy głośny huk.
- To było głośniejsze niż wszystko, co wcześniej słyszałam. Huk był tak głośny, że miałam wrażenie, że to dach się zawalił. To było naprawdę przerażające - opowiada lokalnej telewizji ChexTV mieszkanka Peterborough w Ontario. Podobnych relacji jest mnóstwo na Twitterze i Facebooku. Wiele osób przestraszonych nagłym hałasem dzwoniło na policję w przeświadczeniu, że doszło do wybuchu lub katastrofy. - To tylko lód - uspokajał w telewizji CBC Mike Gatto z policji miasta Guelph w Ontario.

Rzeczywiście, "trzęsienia ziemi", których świadkami było bardzo wielu mieszkańców Kanady, wiążą się z lodem. Takie rzadkie w tym regionie zdarzenia kriosejsmiczne są wywoływane przez gwałtowne zmiany pogody. Gdy po bardzo wilgotnej, deszczowej lub śnieżnej pogodzie przychodzi nagły duży mróz, woda wciąż znajdująca się w gruncie zamarza.

- Lód rozszerza się, ciśnienie rośnie i rośnie, aż w końcu coś się poddaje, ziemia pęka, a my słyszymy, a nawet czujemy coś na kształt bardzo lokalnego trzęsienia ziemi - wyjaśnia meteorolog telewizji CBC Jay Scotland. - Takie zdarzenia mogą czasem wywołać niewielkie wstrząsy i zdecydowanie robią dużo hałasu - dodaje klimatolog Dave Phillips.

Materiał kanadyjskiej telewizji CBC (ang.):Zobacz także
 • Zdjęcie zrobione przez satelitę NASA nad Stanami Zjednoczonymi 2 stycznia "Jeśli masz mniej niż 40 lat, nigdy nie widziałeś takiej zimy". W USA odczuwalna temperatura spada miejscami do -50 st. C. Winny wir polarny
Komentarze (132)
W Kanadzie w krótkim czasie zrobiło się tak zimno, że dochodzi do "trzęsień ziemi" wywołanych przez mróz
Zaloguj się
 • lechujarek_wolski

  Oceniono 5 razy -1

  Co zastanawia, to tamtejsi ludzie są tak głupi, że nie palą nawet w piecach plastikiem, tylko go utylizują (po wolsku recyklingują) ... ale podobno energii elektrycznej z elektrowni wodnych i jądrowych oraz gazu ziemnego mają w cho.oj :)

 • outsider44

  Oceniono 2 razy 2

  Łał! -20 w Kanadzie! A to się porobiło! :-) Jak spadnie do -30, powinni zamykać lufciki w czasie kąpieli.

 • ouimet

  Oceniono 3 razy 1

  he,he,he...-20C to tutaj jest normalnie .W ostatnich dniach bylo -30C,a dzisiaj leje od 20 godzin.
  Nie pisz bzdur piszacy bzdury czlowieczku:)

 • jano53

  Oceniono 5 razy 5

  No nie godejcie......... w Kanadzie naprawdę jest zima............ jestem zaskoczony.

 • jerzysm42

  Oceniono 8 razy 0

  50 lat temu często stałem na warcie. Mróz dochodził do 30 stopni. Było pięknie. Świeciły gwiazdy, była bezbrzeżna cisza i tylko coś huknęło od czasu do czasu.
  Chyba jakiś Gender puścił bąka.

 • mykytyn

  Oceniono 8 razy -4

  prymitywne ćwoki już dzwoniły kablować bo strzały słyszały, buce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje