Piechociński, Kosiniak-Kamysz, Pawlak na listach kandydatów PSL do PE

04.01.2014 10:18
Wicepremier Janusz Piechociński

Wicepremier Janusz Piechociński (Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta)

Na wstępnych listach kandydatów PSL do europarlamentu, do których dotarła PAP, są m.in. ministrowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Stanisław Kalemba, b. szef partii Waldemar Pawlak oraz obecny - Janusz Piechociński, który zapowiada jednak, że nie będzie startował.
Wojewódzkie władze Stronnictwa, tworząc listy, nie pytały o chęć kandydowania samych zainteresowanych. Wstępne listy są złożone z 20-25 nazwisk w każdym z okręgów wyborczych. Staną się one podstawą do stworzenia dziesięcioosobowych list wyborczych; ustali je Rada Naczelna PSL, która zbiera się 18 stycznia.

Piechociński - zgłoszony przez mazowiecki zarząd PSL - powiedział w piątek, że nie będzie startował w wyborach do europarlamentu. - Dziękuję kolegom z Mazowsza, ale nie należy mieszać polityki krajowej i międzynarodowej - podkreślił.

Oprócz Pawlaka, a także Kosiniaka-Kamysza oraz Kalemby na listach znalazło się m.in. nazwisko marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika (do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z tymi politykami).

Politycy PSL zgodnie uważają, że wybory do PE będą najważniejszym wyzwaniem dla Stronnictwa w najbliższych miesiącach. Wszyscy posłowie PSL, a także radni sejmików wojewódzkich muszą się liczyć ze startem w eurowyborach.

Kto odmówi startu w wyborach do PE, ten nie znajdzie się w pierwszej piątce na liście krajowej

Rozmówcy PAP z władz partii twierdzą, że prezes partii postawił twarde ultimatum - kto z członków PSL odmówi kandydowania w wyborach do PE, musi mieć świadomość, że w wyborach samorządowych i parlamentarnych nie znajdzie się w pierwszej piątce na liście. - Każdy powinien zweryfikować swoją pozycję w partii w kontakcie z wyborcami - wyjaśnił Piechociński.

Według źródeł PAP w kierownictwie PSL wstępne listy można traktować jako spis liderów partii w poszczególnych regionach, a nazwiska, które ostatecznie nie trafią na listy w wyborach do PE, będą wykorzystane w wyborach samorządowych. Do list wyborczych do europarlamentu zostaną z kolei dołączone nazwiska kandydatów spoza Stronnictwa - trzecie miejsca na listach mają być zarezerwowane dla znanych przedstawicieli środowiska akademickiego.

Według rozmówców PAP z kierownictwa PSL wiceszef tej partii i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas stanie na czele specjalnego sztabu z udziałem europosłów i ekspertów, który ma przygotować program partii na wybory europejskie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w maju tego roku. Wybierzemy 51 europosłów. W sumie w Parlamencie Europejskim nowej kadencji zasiądzie 751 przedstawicieli 28 krajów członkowskich.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 93 razy 89

  Polski hit eksportowy; buraki.

 • domix

  Oceniono 66 razy 64

  Szczury próbują uciekać z tonącej łajby...

 • arthur1975

  Oceniono 59 razy 55

  Aha.Glowne misie partii czuja,ze przerzna nastepne wybory do sejmu.No to pelna ewakuacja sie kroi:):)

 • stachkaz47

  Oceniono 54 razy 48

  Rozpoczęła się ewakuacja z tonącego okrętu.
  Wszystkie główne nieroby PSL- u wyrywają do BRUKSELI.
  Nawet zasłużonego strażaka zabierają
  Idą pod hasłem "CIĄGLE NAM MAŁO"

 • wodakrolewska

  Oceniono 43 razy 37

  Będą startować pod hasłem
  JESZCZE NAM MAŁO

 • kot2ka

  Oceniono 32 razy 32

  Ale kpiny sobie robią ci od pługa !!!! Cytat : " Kto odmówi startu w wyborach do PE, ten nie znajdzie się w pierwszej piątce na liście krajowej
  Szukają idiotów i wygadują takie idiotyzmy !! Jakiś nierozumny tuman mógłby pomyśleć że łaskę robi PSL umieszczając na liście do PE tych koryciarzy !!! Wszystkim jest wiadomo że w Brukseli mają o wiele większą kasę i te darmozjady chętnie by tam nawet na piechotę polecieli !!!!! Do pługa z wami i do roboty się zabierzcie niemoty. Nie usuwać komentarzy !!!!

 • lelontm2

  Oceniono 27 razy 21

  Jaka ewakuacja? To nie PO. PSL ma obstawione spółki gminne i skarbu państwa, wystarczy że ci ludzie i ich rodziny oraz KRUSowcy zagłosują na PSL i wejdą do Sejmu. Były kiedyś wyliczenia w GW, praktycznie nie ma możliwości by PSL znalazło się poza parlamentem. Potwierdzają to zresztą sondaże.

 • domix

  Oceniono 22 razy 20

  Szczury próbują uciekać z tonącej łajby...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje