"Są przekonani, że jesteśmy społeczeństwem debili" - po Kamieniu Pomorskim politycy licytują się na zaostrzanie kar

- Ten rok źle się zaczął. Od nieprawdopodobnej gotowości do upolitycznienia problemu z Kamienia Pomorskiego - stwierdził w "Poranku Radia TOK FM" Jacek Żakowski. - Nasi politycy są przekonani, że jesteśmy społeczeństwem debili, więc liczą, że licytacja na zaostrzanie kar może się powieść - przyznał Tomasz Lis.
Publicyści w "Poranku Radia TOK FM" oceniali wystąpienia polityków dotyczące wypadku samochodowego z Kamienia Pomorskiego, w którym zginęło sześć osób. Kierowca, który spowodował tragedię, był pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Premier Donald Tusk w związku z tą sprawą zwołał spotkanie z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, zapowiedział przedstawienie rozwiązań w najbliższy wtorek; PiS chce zaostrzenia kar i konfiskaty samochodów nietrzeźwym kierowcom, którzy spowodują wypadek; Sojusz Lewicy Demokratycznej chce m.in. wprowadzenia obowiązkowych terapii i odpowiedzialności współpasażerów pijanych kierowców.

- Typowa polityczna licytacja, dosyć żałosna - ocenił w "Poranku Radia TOK FM" Tomasz Wołek. - Prześcigają się w radykalizmie ze złudnym założeniem, że im wyższych kar zażądają, tym większą zyskają przychylność reakcji społecznych. To jałowe - dodał publicysta.

"To może zacznijmy od chemicznej kastracji kierowców?"

- Mnie się podobała wypowiedź prof. Płatek, że prawo nie jest najgorsze, tylko trzeba je konsekwentnie egzekwować - kontynuował Wołek. - Czyli żeby sądy wydawały wyroki, a nie odkładały sprawy. I nie chodzi o podnoszenie w nieskończoność kar - zaznaczył.

- Ja bym proponował zacząć od chemicznej kastracji kierowców - ironizował z kolei Tomasz Lis. - Bo to ten sam typ myślenia o prawie. Mamy dość prymitywną politykę, która jest echem głębokiego przekonania naszych polityków, że jesteśmy społeczeństwem debili, więc najbardziej prymitywne hasła znajdą najlepszy odzew. W związku z tym liczą, że taka licytacja może się powieść.

Jednak zdaniem Jacka Żakowskiego, prowadzącego audycję, wszystkie te pomysły są wciąż walką ze skutkami, a nie przyczynami tragedii: - Mamy dalej niemal bezkarność prowadzenia pod wpływem alkoholu. A tu każdy, kto siada po wypiciu, jest potencjalnym zabójcą.

"Włączyłem telewizję i pomyślałem, że żyjemy w wariatkowie"

To wszystko zdaniem Tomasza Lisa można zaliczyć do szeroko pojętego zarządzania gniewem społecznym. - U nas można to robić o tyle łatwiej, że media są przesycone emocjami - oceniał Lis. - W weekend miałem czas upajać się nieprawdopodobnie tandetnymi reklamami i programami informacyjnymi i byłem autentycznie wstrząśnięty tym, co w Polsce jest głównym newsem - przyznał.

- A tematem dnia było to, że złodziej zwrócił ukradziony wcześniej wózek niepełnosprawnemu dziecku. Z całym szacunkiem do niepełnosprawnego dziecka, ale to było "story" numer jeden albo dwa. Pomyślałem: czy żyjemy w kompletnym wariatkowie? I sprawdziłem na innych programach: np. w Hiszpanii okazuje się, że coś innego dzieje się na świecie. A to było ciężkie do odnotowania, jeżeli ktoś był widzem tylko polskiego programu... - podsumował dziennikarz.

Więcej o:
Komentarze (36)
"Są przekonani, że jesteśmy społeczeństwem debili" - po Kamieniu Pomorskim politycy licytują się na zaostrzanie kar
Zaloguj się
 • jurekzoliwy

  0

  Jasne jest, że tylko nieuchronność kary za jazdę z promilami może trochę pohamować tych, którzy są przeświadczeni, że im się uda. Wysokość kar nie ma tu większego znaczenia, no może z wyjątkiem wysokości grzywny.

 • michalmos

  0

  Niestety mają całkowitą rację

 • michalmos

  0

  Niestety, ale ja się obiema rękami podpisuję pod tym przekonaniem.

 • andaraos

  Oceniono 1 raz -1

  - Nasi politycy są przekonani, że jesteśmy społeczeństwem debili,..”

  Moim zdaniem słusznie.
  Jak inaczej wytłumaczyć wybór tylu sqrwysynów do Sejmu i Senatu? Oczywiście zakładam, że społeczeństwo ma jakikolwiek inny wybór.

 • 2560a

  Oceniono 5 razy 5

  Jezeli nachleje sie i pojde na "spacer" z kijem bejsbolowym lub maczeta ktorym to narzedziem rozwale leb jakiegos emeryta to bekne na dlugie lata. Bede bekal za zabojstwo.
  Dlaczego nachlany i uzbrojony w tone rozpedzonego zlomu za zabicie jednej lub
  kilku osob ma byc traktowany inaczej?

 • atyczarownico

  Oceniono 1 raz -1

  Nie trzeba pytać panie redaktorze, nie trzeba myśleć. Oczywiście, że jesteśmy społeczeństwem debili i żyjemy w wariatkowie. Czy ktoś może mieć jakieś wątpliwości w tej kwestii?

 • lajosz3

  Oceniono 2 razy 0

  "Włączyłem telewizję i pomyślałem, że żyjemy w wariatkowie"

  Powiedział facet który jest jednym z naczelnych błaznów w TVP.

 • edekmz

  0

  z całym szacunkiem do Lisa a kto wykreował gwiazdy typu Terlikowski ,Pawłowicz , Oko no kto ?

 • michu-najlepszy

  Oceniono 4 razy 0

  Oczywiście że POpaprańcy myślą że społeczeństwo można ulepić jak glinę lub plastelinę czy kit i zgadzam się z nimi gdyż taki kit który wciskają od 6 lat nie potrafiłby wcisnąć najlepszy szklarz do okna ani artysta w rzeźbie . Ci ludzie są mistrzami kłamstwa żeby uzyskiwać tak wysokie poparcie przez tak długi okres używając tak prymitywnych sposobów czy mechanizmów. Przykład ostatni : w Nowym roku 2014 mówią o 3% wzroście gospodarczym, podnosząc radykalnie od 1 stycznia alkohol, papierosy, i wszelkie inne opłaty mediów bez mrugnięcia okiem i bez żadnego komentarza odwracając uwagę w mediach pijanym kierowcą który zabił kilka osób, bo niby co mieliby powiedzieć że postępu gospodarczego nie będzie a bezrobocie zlikwidują skoro nie utworzyli takich mechanizmów i dlatego zastosowaliśmy podwyżki żeby wystarczyło na odsetki długów. NIE!!!!Albo dlaczego pijanemu posłowi prowadzącemu pojazd nie zabiorą prawo jazdy dożywotnie i karę upublicznią , a zaczęto dlatego od posła, policjanta lub księdza zeby dać przykład. Jednak czy złodzieja lub oszusta stać na zastosowanie tak prostych mechanizmów. Dlatego obojętne czyś Ty Lis, Królik czy Baran upodobania i mechanizmy działań macie podobne dlatego że uważacie się za lepszych od Innych. POpaprańcy wy pyły marne wszyscy którzy was popieraja a nie mają w tym interesu są chorzy na głowę.
  Z poważaniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX