"Kierowcy grozi 12 lat więzienia. Dużo? Za zabójstwo w afekcie grozi 10 lat, matce za zabicie dziecka po porodzie - 5..."

"Pijani za kierownicą to wciąż plaga" - pisze na swoim blogu na Polityka.pl Wojciech Szacki. "Ale czy jest jakaś kara, która powstrzymałaby ich przed siadaniem za kierownicą? Kogoś, kto jest tak głupi, że prowadzi po alkoholu, nie odstraszy perspektywa więzienia" - zastanawia się dziennikarz.
Szacki odnosi się do wypadku z Kamienia Pomorskiego. Kierowca po pijanemu wjechał w grupę ludzi idącą chodnikiem. Zginęło sześć osób, dwoje rannych dzieci przebywa w szpitalu. Od razu pojawiły się głosy wzywające do podniesienie kar za prowadzenie po alkoholu oraz za spowodowanie wypadku pod jego wpływem.

"Kogoś, kto jest tak głupi, że prowadzi po alkoholu, nie odstraszy perspektywa więzienia; wyobraźnia i zdolność przewidywania to nie jest mocna strona tych delikwentów. Dożywotnie pozbawianie prawa jazdy? A po co komuś do jazdy prawo jazdy? Jak ktoś potrafi wypić flaszkę wódki i pojechać samochodem po następną, to go brak dokumentu zatrzyma?" - zastanawia się Szacki.

12 lat to mało? A za zabójstwo...

Zdaniem dziennikarza ważniejsze jest tworzenie kultury jazdy bez picia. A wysokość kary? Kierowcy, który wjechał w grupę ludzi, grozi do 12 lat więzienia. "Mało? A ile byłoby właściwie? Matka za zabicie dziecka po porodzie może zostać skazana na maksymalnie 5 lat. Za zabójstwo w afekcie grozi od roku do 10 lat więzienia. Za nieumyślne zabicie człowieka można pójść do więzienia najwyżej na 5 lat. Za udział w bójce, w którejś ktoś zginął - do 10 lat" - wylicza Szacki.

I podsumowuje, że na takim tle kara dla kierowcy z Kamienia Pomorskiego już nie wydaje się tak niska. "To straszne, co zrobił. Ale czy równie straszne jak zaplanowany mord na tle seksualnym czy rabunkowym? Nie wydaje mi się" - puentuje dziennikarz "Polityki".

Cały komentarz na stronie internetowej Polityka.pl.

Więcej o:
Komentarze (29)
"Kierowcy grozi 12 lat więzienia. Dużo? Za zabójstwo w afekcie grozi 10 lat, matce za zabicie dziecka po porodzie - 5..."
Zaloguj się
 • ptr0

  Oceniono 7 razy -3

  A matce za zabicie dziecka poczętego nic nie grozi.

 • trailer1234

  Oceniono 1 raz 1

  W naszym prawie daje się za dużą wagę sumieniu sędziego.To "sumienie" jest tak nieprecyzyjne że otwiera furtkę do dowolności interpretacji .W takim wypadku oczekuję od składu sędziowskiego, że sumienie nie pozwoli im wydać wyroku innego jak za zabójstwo z premedytacją,mimo że kodeks w tym wypadku tego nie przewiduje

 • trailer1234

  Oceniono 1 raz 1

  Problem w tym że ten troglodyta dokonał tego po pijaku a tu kara jest praktycznie taka sama jak by jechał na trzeźwo .To tylko zależy od "sumienia" sędziego

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 4 razy -4

  "Zdaniem dziennikarza ważniejsze jest tworzenie kultury jazdy bez picia". Dziennikarz jest w błędzie, deadly wrong, jak zresztą dziś większość dziennikarzy. Atak na antykierowców, tych prowadzących po pijanemu winien być multiprong, wielokierunkowy! Po pierwsze, zmienić kulturę picia w Polsce! W przeciwieństwie do Ameryki, gdzie zwykły Kowalski upija się dobrym, ale nie szkodliwym dla orientacji piwem, lub do Anglii, gdzie na ogół pan Kowalski upija się dobrym, ale nie szkodliwym dla prowadzenia whisky lub koniakiem, dzięki krótkowzroczności naszych organów rządowych, pan Kowalski upija die śmiertelnie szkodliwymi dla orientacji wódką i piwem! Po drugie, trzeba natychmiast ustanowić pierwszy post-komunistyczny spis pijaków w Polsce! Z tej listy, trzeba wybierać tych, którzy mają dostęp do samochodów. Maja iść na obowiązkowe przeszkolenie! Po trzecie i na tym zakończę, trzeba wysłać na obowiązkowe przeszkolenie wszystkich właścicieli browarów i sprzedawców wódek i piw. Trzeba zredukować alkohol do poziomu, jaki jest w Ameryce! Dzisiejszy poziom, bowiem, ustanowiony przezkomunistów aby trzymać naród w zadymie i zaciemnieniu, jest kryminalny, Panie Bronisławie Komorowski!

 • mlotnamlotaa

  Oceniono 18 razy 16

  Wiecie o co chodzi z nami Polakami, jesteśmy cwaniakami, ciągle kombinujemy.
  Co myśli pijany Polak wsiadający do samochodu,
  1. mam mocny łeb
  2. i tak mnie nie złapią
  3. a jak złapią do wezmą w łapę
  4. jak nie wezmą to wyżej wezmą
  5. ewentualnie szwagier pomoże bo kogoś zna
  6. jak się nie uda to i tak najwyżej zawiasy dostanę
  Dlatego po pijanemu nie jeżdżą jedynie ludzie wystarczająco mądrzy aby zrozumieć że mogą kogoś skrzywdzić

 • hare-hare

  Oceniono 9 razy 7

  społeczeństwo,które na trzeźwo lekceważy przepisy ruchu drogowego po pijaku na pewno nie będzie lepsze

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 0

  ..tworzenie kultury jazdy bez picia...???
  Drogi panie, przez wieki probowano oduczyc furmanow picia i nie wyszlo. Kon jak byl tak jest trzezwy.

 • proteusz33

  Oceniono 4 razy 4

  Kary dla kierowców i tak już są niezwykle wysokie w porównaniu do kar dla trzeźwych bandytów
  Dla pijanych rowerzystów zawsze były wolne cele a aferzyści czekają latami na zwolnienie miejsca dla nich w więzieniu

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 3

  A w Ameryce to jeden dostal za 4 smiertelnie przejechane osoby....pare miesiecy w osrodku rehabilitacyjnym. Przypisano mu "cierpienie" na affluenze / psychiatra wmowil ze byczek wychowal sie bigactwie i nie ma poczucia odpoeiedzialnosci za wlasneczyny/.Wyglada mi ze
  takich affluencistow to w Polsce pod dostatkiem.
  Ja ciagle wierze ze kara odstrasza. Przynajmniej niektorych. A to juz cos.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX