Andrzej Turski nie żyje. Znany dziennikarz miał 70 lat

Andrzej Turski

Andrzej Turski (Fot. AG)

Andrzej Turski nie żyje. Znany dziennikarz latami walczył z nowotworem, ostatnio zmagał się też z cukrzycą. W grudniu 2013 r. przeszedł atak serca, po którym trafił do szpitala. Krótko przedtem zapowiedział odejście z ?Panoramy?, którą prowadził od 2002 r. O śmierci Turskiego poinformowała TVP Info.
Andrzej Turski w 1967 r. ukończył filologię polską, w 1969 Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1968 r. pracował w Redakcji Młodzieżowej Polskiego Radia. W 1975 r. został kierownikiem, a w 1980 redaktorem naczelnym tej redakcji, był nim dwa lata - do 1982 r. W 1982 r. został na rok redaktorem naczelnym Programu III Polskiego Radia. Od 1983 do 1987 r. był dyrektorem-redaktorem naczelnym Programu I (1983-1987) PR. Był współautorem audycji radiowych Radiokurier, Sygnały dnia, W samo południe i Życie na gorąco.Od radiowca do dyrektora TVP 1

W sierpniu 1987 r. Turski zamienił radio na telewizję - został dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP 1. Od 1991 roku był wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, w 1986 r. wspólnie z Józefem Węgrzynem zainicjował powstanie Teleexpressu (1986).

Od 1989 do 2007 r. Turski prowadził - kolejno w TVP 1, TVP 2 i TVP 3 - swój autorski program "7 dni świat". Od 1 września 2013 r. "7 dni świat" powrócił - na antenie TVP Info.

Turski był laureatem SuperWiktora i Wiktora w kategorii dziennikarz roku 2005. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 roku został Mistrzem Mowy Polskiej w piątej edycji plebiscytu. W latach 1974-1990 należał do PZPR.

Choroba i śmierć

W grudniu 2013 r. Turski dostał ataku serca. Trafił do szpitala, był trzykrotnie reanimowany. Kilka dni wcześniej zapowiadał odejście z Panoramy. - Nie mogę ciągle tak zasuwać. Facet, który ma 70 lat, nie może robić 14 programów miesięcznie - mówił o powodach rezygnacji z pracy w wywiadzie dla portalu press.pl.

Ostatni wywiad z Andrzejem Turskim w TOK FM [POSŁUCHAJ]>>

Zapal znicz, napisz wspomnienie

Komentarze (516)
Andrzej Turski nie żyje. Znany dziennikarz miał 70 lat
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 2 razy 0

  Prokuratura nie wykluczyła, że pana redaktora Turskiego zabił jakiś fanatyczny jego przeciwnik kłamiący w jakimś szmatławcu na Jego temat.

 • an_konta

  Oceniono 8 razy -4

  UWAGA!!! Idzie noc , a z nią pro-bolszewckie watahy Michnika zapanuj ą nad tym forum !!!

 • an_konta

  Oceniono 8 razy -4

  To on w stanie wojennym wyrzucał z pracy niezależnych dziennikarzy, a zatrudniał piewców systemu w rodzaju Olejnikowej i Lisa !!!

 • an_konta

  Oceniono 8 razy -4

  Zdechł bolszewicki pies... i dobra jest !!!

 • nieshanlowalemwasw1989

  Oceniono 8 razy -2

  NIE MA LUDZI NIEZASTĄPIONYCH ! Od dawna nie powinien pracować w telewizji ponieważ będąc chory powinien przebywać na L-4. Pieniądze, pieniądze, pieniądze, i jeszcze raz pieniądze. Jak to się nazywa ? Chciwość ?
  __________________________________________________________________________

 • saratoja

  Oceniono 6 razy 0

  ci co perfidnie powiedzieli ze odszedl z programu przez pijanstwo powinni smarzyc sie w piekle i rodzina zmarlego powinna za to ich pozwac do sadu o znieslawienie

 • 6rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 7 razy -1

  Mnie tyż spotkało wielkie, ale to wielkie nieszczęście !!!

  Moja zasłużona koza mi zdechła !!!

  W latach 1974-1990 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Kóz Żerujących Na Cudzej Krzywdzie i nawet wiedziała kiedy się przechrzcić, aby utrzymać się przy żłobie !!!

  1/I co teraz braciszkowie szanujący sprawiedliwość, trochę łyso, co?
  2/Kolejnej czerwonej kozy, której głupole słuchali się z przyjemnością i zainteresowaniem mniej :( Wielka strata.
  3/Szkoda, że odchodzą ci, którzy jeszcze znali język kozi i mieli pojęcie o profesjonalnym podgryzaniu !!!
  4/Pozytywna kozunia! Zawsze na koniec jedzenia bekało jej się pozytywnie i tak pocieszająco !!!
  5/Dziękuję za udział w Targowicy, za wywalenie pozostałych kóz ze studia za czasu wojennego, jak byłem mały.
  6/Tytanka podżerania. Pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal chciała podgryzać i ustawiać rodzine na stanowiskach !!!
  7/CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI - resortowego dziecka rodziny podgryzającej fundament mojej obory !!!

  P.s. Płakać mi się chce jak se pomyśle o tej mojej kozuni i o tym, że teraz będę musiał egzystować ze stadem baranów i mułów na tym forum !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje