IPN: Śledztwo ws. śmierci gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze umorzone. Wykluczono zamach

30.12.2013 14:13
Obchody 70. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego

Obchody 70. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

- Nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć sabotażu - uznał pion śledczy IPN i umorzył śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej w Gibraltarze, w której w 1943 r. zginął gen. Władysław Sikorski, premier rządu RP i naczelny wódz sił zbrojnych. Wykluczono zaś zamach tuż przed wylotem.
Jak poinformował prok. Marcin Gołębiewicz z warszawskiego IPN, w efekcie podjętych na szeroką skalę działań procesowych "wykluczono ponad wszelką wątpliwość, aby śmierć Naczelnego Wodza oraz pozostałych poddanych badaniom pośmiertnym osób została spowodowana w sposób przestępczy, przed wylotem z Gibraltaru".

W komunikacie prasowym prokurator dodał zarazem, że "przeprowadzone w toku śledztwa dowody nie dostarczyły podstaw do potwierdzenia, ale i jednocześnie wykluczenia tezy, iż do katastrofy doszło wskutek zawinionego działania człowieka, a więc sabotażu". "Idąc dalej, w przebiegu postępowania nie zebrano dostatecznych danych przemawiających za przyjęciem znamion zbrodni komunistycznej" - głosi komunikat.

Według IPN "obraz sekcyjny oraz wyniki badań dodatkowych ukazały, że śmierć pokrzywdzonych nastąpiła w przebiegu wypadku komunikacyjnego w okolicznościach zbliżonych do tych ustalonych przez komisję brytyjską z 1943 r., których to ustaleń polskie organy państwowe na emigracji nigdy nie kwestionowały". IPN przypomniał, że w 1943 r. jako przyczynę katastrofy przyjęto zablokowanie sterów wysokości samolotu, do którego doszło z przyczyn niemożliwych do ustalenia.

Katastrofa Liberatora

Gen. Sikorski, wraz z towarzyszącymi mu osobami, zginął w katastrofie brytyjskiego samolotu Liberator 4 lipca 1943 r. (ocalał tylko czeski pilot Eduard Prchal, który zmarł w USA w 1984 r.). 16 sekund po starcie samolot spadł do morza kilkaset metrów od końca pasa startowego. Nie odnaleziono ciała m.in. córki Sikorskiego Zofii Leśniowskiej.

Według oficjalnej wersji, przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek jeszcze w 1943 r., przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Niektórzy uważają, że był to zamach. Jako domniemanych autorów wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

Śledztwo w sprawie śmierci gen. Sikorskiego katowicki IPN wszczął w 2008 r. (jesienią 2011 r. przeniesiono je do Warszawy). Prokuratorzy uznali, że są przesłanki do postawienia hipotezy, iż Sikorski zginął w wyniku spisku. Formalnie postępowanie toczy się w sprawie "zbrodni komunistycznej polegającej na sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji powietrznej".

Ekshumacja generała

W toku śledztwa w listopadzie 2008 r. ekshumowano szczątki gen. Sikorskiego z trumny w katedrze na Wawelu (okazało się, że w 1943 r. ciała generała nie ubrano w mundur wojskowy; pochowano go ponownie już w nim). Były też ekshumacje innych ofiar: gen. Tadeusza Klimeckiego, płk. Andrzeja Mareckiego i por. Józefa Ponikiewskiego.

Wyniki sekcji zwłok oraz badań specjalistycznych wskazały, że doznali oni urazów wielonarządowych, typowych dla katastrofy lotniczej. W odniesieniu do gen. Sikorskiego wnioski sekcji dodatkowo pozwoliły na kategoryczne odrzucenie innych możliwości mechanizmu śmierci, takich jak: uduszenie, postrzał, rany kłute, cięte lub rąbane - podkreślał wcześniej IPN.

Po uroczystym pogrzebie w Londynie Sikorski został pochowany w 1943 r. na cmentarzu polskich lotników w Newark pod Nottingham. 17 września 1993 r. jego prochy spoczęły w krypcie św. Leonarda katedry na Wawelu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (187)
IPN: Śledztwo ws. śmierci gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze umorzone. Wykluczono zamach
Zaloguj się
 • kleklektyk

  0

  A na jakiej podstawie PT Redakcja wyklucza zamach, skoro prokuratura nie ma dostatecznej wiedzy aby zająć jakiekolwiek stanowisko w tej sprawie? Tytuł całkowicie do d...

 • jami100

  Oceniono 2 razy 2

  Jedyna wersja, która trzyma się kupy, to przeciązenie samolotu spowodowane nadmiarem towarów zabranych przez pasażerów.
  Pomimo to nie można wykluczyć udziału kosmitów.

 • velvetta11

  Oceniono 2 razy 2

  Bożesz Ty mój ,nareszcie ! Ile jeszcze mamy takich niepotrzebnych śledztw ?!

 • micki11

  Oceniono 2 razy 2

  Ojej , a tak czekałem na to zakończenie. Ciekawe kto stał za zamachem na JP II ? Prowadzicie śledztwo ? Czekam z niecierpliwością na zakończenie

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 0

  Widziałem kiedyś film z uroczystości pogrzebowych Sikorskiego w Londynie. Już wtedy Churchill był wrogiem Sikorskiego. Zanim to się wydarzyło, przez spór o przyszłą politykę wobec Rosji, Churchill cenił tego męża stanu ponad wielu. Pogrzeb Sikorskiego był wielkim wydarzeniem w tych czasach i korowód prowadził przez centrum miasta. Ulice były zapełnione Londyńczykami!!! Wiedziano wtedy co zawdzięczają dzięki sprzymierzonym krajom.

 • a.k.traper

  0

  Uśmiechnałem się a właściwie "bekłem", bo ostatnio prokuratorzy wszelkiej maści w ten sposób wyjasniają drażliwe tematy chociaż dowody wskazują jednoznacznie a także logika i zdrowy rozsądek.
  Wierzący powie, ze Bóg jest, bo jest w jego umyśle co jest prawdą, niewierzący powie, że Boga nie ma, bo w niego nie wierzy i to tez jest prawdą, prokurator powie, że nie ma dowodów na istnienie ale nie ma też dowodów na nieistnienie:))) I my im za to płacimy, dajemy immunitet i ulgi w prawach emerytalnych, w imię czego?

 • amaz47

  Oceniono 3 razy 3

  A teraz podstawowe pytanie:
  1. jak długo trwało to nikomu niepotrezbne sledztwo IPN?
  2. ile kosztowalo to sledztwo?
  3. i kto za to zapłaci?

 • 99venus

  Oceniono 3 razy 3

  jestem pod olbrzymim wrażeniem orzeczenia IPN,jego mądrości,głębokiego rozpoznania tematu,doniosłości podjętej decyzji i jej nieprawdopodobnej precyzji.
  teraz powinni zabrać się za rozwikłanie tajemniczej śmierci Władysława Warneńczyka.
  zasrane nieroby z bajecznymi wynagrodzeniami.

 • ukw8087

  Oceniono 4 razy 4

  Macierewicz jest innego zdania ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje