IPN: Śledztwo ws. śmierci gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze umorzone. Wykluczono zamach

30.12.2013 14:13
Obchody 70. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego

Obchody 70. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

- Nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć sabotażu - uznał pion śledczy IPN i umorzył śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej w Gibraltarze, w której w 1943 r. zginął gen. Władysław Sikorski, premier rządu RP i naczelny wódz sił zbrojnych. Wykluczono zaś zamach tuż przed wylotem.
Jak poinformował prok. Marcin Gołębiewicz z warszawskiego IPN, w efekcie podjętych na szeroką skalę działań procesowych "wykluczono ponad wszelką wątpliwość, aby śmierć Naczelnego Wodza oraz pozostałych poddanych badaniom pośmiertnym osób została spowodowana w sposób przestępczy, przed wylotem z Gibraltaru".

W komunikacie prasowym prokurator dodał zarazem, że "przeprowadzone w toku śledztwa dowody nie dostarczyły podstaw do potwierdzenia, ale i jednocześnie wykluczenia tezy, iż do katastrofy doszło wskutek zawinionego działania człowieka, a więc sabotażu". "Idąc dalej, w przebiegu postępowania nie zebrano dostatecznych danych przemawiających za przyjęciem znamion zbrodni komunistycznej" - głosi komunikat.

Według IPN "obraz sekcyjny oraz wyniki badań dodatkowych ukazały, że śmierć pokrzywdzonych nastąpiła w przebiegu wypadku komunikacyjnego w okolicznościach zbliżonych do tych ustalonych przez komisję brytyjską z 1943 r., których to ustaleń polskie organy państwowe na emigracji nigdy nie kwestionowały". IPN przypomniał, że w 1943 r. jako przyczynę katastrofy przyjęto zablokowanie sterów wysokości samolotu, do którego doszło z przyczyn niemożliwych do ustalenia.

Katastrofa Liberatora

Gen. Sikorski, wraz z towarzyszącymi mu osobami, zginął w katastrofie brytyjskiego samolotu Liberator 4 lipca 1943 r. (ocalał tylko czeski pilot Eduard Prchal, który zmarł w USA w 1984 r.). 16 sekund po starcie samolot spadł do morza kilkaset metrów od końca pasa startowego. Nie odnaleziono ciała m.in. córki Sikorskiego Zofii Leśniowskiej.

Według oficjalnej wersji, przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek jeszcze w 1943 r., przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Niektórzy uważają, że był to zamach. Jako domniemanych autorów wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

Śledztwo w sprawie śmierci gen. Sikorskiego katowicki IPN wszczął w 2008 r. (jesienią 2011 r. przeniesiono je do Warszawy). Prokuratorzy uznali, że są przesłanki do postawienia hipotezy, iż Sikorski zginął w wyniku spisku. Formalnie postępowanie toczy się w sprawie "zbrodni komunistycznej polegającej na sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji powietrznej".

Ekshumacja generała

W toku śledztwa w listopadzie 2008 r. ekshumowano szczątki gen. Sikorskiego z trumny w katedrze na Wawelu (okazało się, że w 1943 r. ciała generała nie ubrano w mundur wojskowy; pochowano go ponownie już w nim). Były też ekshumacje innych ofiar: gen. Tadeusza Klimeckiego, płk. Andrzeja Mareckiego i por. Józefa Ponikiewskiego.

Wyniki sekcji zwłok oraz badań specjalistycznych wskazały, że doznali oni urazów wielonarządowych, typowych dla katastrofy lotniczej. W odniesieniu do gen. Sikorskiego wnioski sekcji dodatkowo pozwoliły na kategoryczne odrzucenie innych możliwości mechanizmu śmierci, takich jak: uduszenie, postrzał, rany kłute, cięte lub rąbane - podkreślał wcześniej IPN.

Po uroczystym pogrzebie w Londynie Sikorski został pochowany w 1943 r. na cmentarzu polskich lotników w Newark pod Nottingham. 17 września 1993 r. jego prochy spoczęły w krypcie św. Leonarda katedry na Wawelu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (187)
Zaloguj się
 • johanna_haase

  Oceniono 325 razy 251

  Uprzejmie proszę IPN o wnikliwe śledztwo w sprawie niespodziewanej śmierci Przemysła II. Tajemniczy zgon jego wcześniejszej żony Ludgardy, wiadoma niechęć rodów Zarembów i Nałęczów w połączeniu z tradycyjną niechęcią margrabiów brandenburskich, czyli knowania tzw. opcji europejskiej, w jasny sposób nasuwają przypuszczenie, że komuś, wiadomo komu, mogło na tym zależeć, i że jest tu pole do popisu dla IPN. Można wyjechać na delegacje do nast. miejscowości: Poznań, Rogoźno, Gniezno, Cottbus (walki w Nowej Marchii wymagają udokumentowania), Wiedeń (bitwa pod Suchymi Krutami 1278, kiedy utraciliśmy prawa do prapolskich ziem Austrii, Styrii i Karyntii, przejętych przez Przemyślidów po dynastii Babenbergów - może udałoby się odzyskać prapolskie miasto Wiedeń, a także polskie góry Alpy), a także Kopenhaga (sojusz z Danią w walce o Pomorze) i Sztokholm (po Ryksie, córce króla Szwecji Waldemara i wnuczce króla Danii Eryka IV de facto Dania i SZwecja należą się nam jak Gibraltar i Smoleńsk).

  A ekshumacji można by zlecić z 15: Przemysł II, Ludgarda, Leszek Czarny, Henryk prawy, biskup Świnka, Ryksa szwedzka, Mściwój II...

 • fakiba

  Oceniono 330 razy 248

  Przez pięć lat stado nierobów brało ciężkie pieniądze tylko za to żeby potwierdzić że Generał nie żyje , robota tylko troszkę cięższa od spania , a na poważnie to już dawno powinni pogonić to towarzystwo gdzie pieprz rośnie

 • fakiba

  Oceniono 226 razy 170

  Czy ktoś zna koszty tej pięcioletniej zabawy w "śledczych" , ile to wszystko kosztowało Polskiego podatnika

 • maks-777

  Oceniono 176 razy 128

  Czas na śledztwo ws zamordowania Juliusza Cezara, tu dopiero można kasę przewalić.

 • wz43

  Oceniono 100 razy 82

  W tytule: wykluczono zamach, a dalej w tekście: nie można potwierdzić ani wykluczyć sabotażu - uznał pion śledczy IPN-u, więc ktoś tu jak zwykle kłamie.

 • panpererinos

  Oceniono 120 razy 80

  Ile kosztowało to badania, czy ziemia jest okrągła?

 • kacykmoralny

  Oceniono 106 razy 80

  "IPN: Śledztwo ws. śmierci gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze umorzone. Wykluczono zamach"

  " Nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć sabotażu - uznał pion śledczy IPN "

  czytacie to to publikujecie?

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 97 razy 69

  Ale po jaki penis ta wiadomość jest opatrzona kretyńskim: PILNE?
  To, że zginął w wypadku jest wiadome od dawna - nic się w tej materii nie zmieniło od kilkudziesięciu lat...

 • ontos2

  Oceniono 112 razy 68

  Zamachnijmy się na IPN. A Anglicy się śmieją . Ja pierd....nie sądziłem, że V kolumna istnieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje