Jeden z najlepszych specjalistów od mechaniki lotu punktuje obliczenia eksperta Macierewicza

30.12.2013 08:16
Prof. Kowaleczko wskazuje na błędy w wyliczeniach eksperta zespołu Macierewicza

Prof. Kowaleczko wskazuje na błędy w wyliczeniach eksperta zespołu Macierewicza (Fot. za http://www.faktysmolensk.gov.pl/)

- Tu-154M musiał stracić dodatkowy fragment, a nie tylko końcówkę skrzydła - przekonywał kilka miesięcy temu jeden z ekspertów zespołu Antoniego Macierewicza, Glenn Arthur Joergensen. Jego obliczenia wziął pod lupę prof. Grzegorz Kowaleczko z zespołu Macieja Laska. I wytknął wszystkie błędy i nieścisłości.
Jorgensen podczas lipcowego posiedzenia zespołu parlamentarnego kierowanego przez Antoniego Macierewicza wyjaśniał: - Najpierw chciałem udowodnić, że oficjalna wersja przebiegu katastrofy jest poprawna, ale kiedy zacząłem analizować dane, stwierdziłem, że się mylę, i według wersji, która jest podawana, ta katastrofa nie mogła mieć miejsca.

Według duńskiego eksperta przy utracie tylko końcówki skrzydła, co - jak przypomniał - "zakłada raport MAK i raport komisji Jerzego Millera, samolot nie uderzyłby w ziemię, ale w miejscu, gdzie nastąpiło to zderzenie, miałby wysokość prawie 40 metrów i by odleciał".

Ekspertyza Jorgensena kwestionowała ustalenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, że odcięcie części skrzydła samolotu przez brzozę doprowadziło do obrócenia samolotu kołami w górę.

Nie ma odpowiedzi na uwagi prof. Kowaleczko

Oceny obliczeń eksperta podjął się prof. Grzegorz Kowaleczko. Profesor wylicza, że w swoich obliczeniach Joergensen m.in. nie zdefiniował wielu wykorzystywanych parametrów, błędnie określił geometrię skrzydła tupolewa i popełnił zasadnicze błędy przy wyliczeniu momentów przechylających i odchylających samolot po uderzeniu w brzozę i odcięciu części skrzydła.

Profesor zaznaczył, że swoje uwagi przesłał autorowi ekspertyzy, ale w trakcie ośmiotygodniowej korespondencji nie uzyskał odpowiedzi na żadne ze swoich pytań.

Całość opinii prof. Kowaleczko została upubliczniona przez rządowy zespół Macieja Laska. Zobacz opinię >>

Jeden z najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie mechaniki lotu

Według Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych uderzenie w dużą brzozę doprowadziło do oderwania ok. sześciu metrów lewego skrzydła wraz z lotką. Po uderzeniu samolot zaczął w sposób niekontrolowany przechylać się w lewo, w efekcie odwracając się kołami do góry.

Prof. Kowaleczko to były pracownik Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej, prorektor ds. naukowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i członek Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i jeden z najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie mechaniki lotu - podaje działający przy kancelarii premiera i kierowany przez Laska zespół do wyjaśniania opinii publicznej przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (160)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 332 razy 302

  Tylko patrzeć jak Antoś Policmajster wyeksponuje następnego eksperta, który na przykładzie destrukcji tubki po paście do zębów obali wywody profesora Grzegorza Kowaleczki.

 • mako75

  Oceniono 283 razy 257

  To prof. Kowaleczko popełnił błąd. W swoich wyliczeniach nie uwzględnił mechaniki rozpadu gotującej się parówki i jaj wpływu na tor lotu co było słychać przy głośnym pjjjuuu bziuuuu.

 • chi_neng1

  Oceniono 236 razy 222

  Tak trzymac.
  Punktowac punkt po punkcie, az wypunktujecie kazdego porazonego syndromem Macierewicza.

 • fakiba

  Oceniono 200 razy 190

  Na odpowiedż od "światowej klasy ekspertów " nie ma co liczyć , tym bardziej że udowodniono że ich obliczenia są do d.......py

 • fajnychristoph

  Oceniono 191 razy 181

  A co z ,,fiuu bździu''? Tego nikt nie podważy :)

 • fakiba

  Oceniono 168 razy 160

  Już Antek z zespołem urojeń i wizji coś wymyśli żeby obalić ekspertyzę pana profesora , a jak mu się nie uda naukowo to IPN pomoże

 • fakiba

  Oceniono 150 razy 140

  Antek robi nowy nabór "ekspertów" , teraz zostali mu sami z Tworek i zakładów pokrewnych

 • cyrkiel_r

  Oceniono 105 razy 101

  Macier powinien zakupić 2000 ekspertów-bełkotków w USej. Niech plotą maroty.

 • magdalena007

  Oceniono 98 razy 90

  Obalić poprawki profesora będzie bardzo łatwo. Maciorka zrobi eksperyment myślowy i wszystkie argumenty naukowca jak psu w odbyt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje