Szczuka: "Kampania nienawiści" ws. gender. Jakbyśmy wrócili do średniowiecza

28.12.2013 21:57
Kazimiera Szczuka

Kazimiera Szczuka (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Zarzuty Kościoła pod adresem polityki równouprawnienia doskonale wpisują się w mechanizm stosowany przez Kościół od czasów średniowiecza - mówiła w Polskim Radiu Kazimiera Szczuka, dziennikarka, pisarka, członkini Kongresu Kobiet.
- To jest zasada, która działa od średniowiecza. Kiedy znajdowano zabite dzieci, ofiary przemocy seksualnej, kończyło się to często pogromem Żydów. Najpierw był trup dziecka w fosie. Potem oskarżenie, że Żydzi zabili to dziecko na macę. Teraz mamy gender - mówiła Szczuka w audycji "Sterniczki".

"To jest kampania nienawiści"

Jak ocenia, rozpętana przez środowiska prawicowe "kampania nienawiści" przeciwko gender ma na celu odwrócenie uwagi opinii publicznej od skandali pedofilskich, które w tym roku wstrząsnęły polskim Kościołem.

- To jest kampania nienawiści, która ma przykryć skandale. Pedofilia w Kościele, która była tematem tego roku, to były konkretne przypadki konkretnych księży, którzy byli oskarżani przez konkretne osoby, ofiary - uważa Szczuka.

- Nagonka na gender tak naprawdę nie ma adresata. Mamy jedynie opowieści z kosmosu, że gender seksualizuje dzieci - dodała.

"Ataki nasiliły się po lapsusie..."

- Ataki na gender nasiliły się w momencie, kiedy arcybiskupowi Michalikowi przydarzył się ''lapsus językowy'', jak to dzieci same lgną do księży, a winę za pedofilię w Kościele ponoszą rozwodzący się rodzice - mówiła z kolei Agnieszka Grzybek, działaczka partii Zieloni 2004.

Częścią winy za spłycenie dyskusji na temat gender obarcza "stabloidyzowane media". - Do tej nagonki w dużym stopniu przyczyniły się również stabloidyzowane media. Bardzo często podejmowały one absurdalne argumenty zgłaszane przez prawicowych publicystów i kościelnych hierarchów. Media próbowały z tego uczynić takie zapasy w kisielu - powiedziała.

"Ruch Narodowy przyłącza się do nagonki"

- Tę nagonkę prowadzą również środowiska nacjonalistyczne, w tym odradzający się Ruch Narodowy. Środowiska emancypacyjne służą środowisku nacjonalistycznemu jako łatwo dający się zidentyfikować wróg, wobec którego można bez trudu budować swoją tożsamość. Stąd ta nieustająca nagonka, stąd ten język nienawiści - oceniła Grzybek.

Zobacz także
Komentarze (307)
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 344 razy 170

  Pani Kazimiero.
  Nie wróciliśmy do średniowiecza, bo cały czas w nim jesteśmy.
  Ważne, aby w końcu udało się z niego wyjść.

 • stifflers.mom

  Oceniono 311 razy 169

  Wy wszyscy jesteście po..ebani... Albo gender albo pedofile... Idzcie sie wszyscy leczyć... We wszystkich społeczeństwach świata zawsze wystepowaly skrajnosci.. Tak było, jest i będzie. I nie ma w tym nic dziwnego. Tylko dlaczego skrajnosci nie mogą pozostać tym czym sa? Czyli jak sama nazwa wskazuje czymś z marginesu... U nas cos się porobiło takiego że jak masz jakieś zdanie na jakikolwiek temat to w zależności od wypowiedzi jesteś ateuszem, pisdzielcem, komuchem, POpie...ncem, gejem, faszysta, sukienkowym albo innym wegetarianinem.... Nie ma w tej dyskusji miejsca dla ludzi ktorzy mysla racjonalnie bo zaraz zostana zakrzyczeni przez tych skrajnych i to z kazdej strony. Jebn....ijce sie wszyscy w leb bo już nic innego wam chyba nie pomoze

 • kirkunia

  Oceniono 169 razy 133

  W żadnym z europejskich krajów KK tak konsekwentnie nie prowadzi walki z pedofilią. Arcybiszkopt Michalik postawił diagnozę, że to dżender i feministki doprowadziły do tego, że dzieci demoralizują księży. No to jak się z dżenderem i feministkami uporamy, to pedofilia w KK się skończy. Genialne w swej prostocie.

 • Oceniono 100 razy 80

  Powiem tak pomimo że nie wszystkim się to spodoba.Nie widzę żadnego pożytku z działalności jakiejkolwiek religii.Gdyby ludzie kierowali się sumieniem i ogólnymi zasadami współżycia nie potrzeba by było nikogo kto musiał by im rysować ścieżki postępowania.Jeżeli ktoś dobrze wychodzi na jakiejkolwiek religii to tylko jej przywódcy.Proszę prześledzić powstawanie wszystkich religii ich transformację i co się w międzyczasie działo.Ale tu trzeba by sobie zadać trochę trudu i spojrzeć obiektywnie.Byłem katolikiem tak zresztą jak moja żona ,która po pewnym czasie zapałała miłością do Świadków Jehowy.Była w tej Organizacji 16 lat.Wypisała się na własne życzenie.Z chwilą wypisania dawni bracia i siostry nie rozmawiają z nią nie mówią dzień dobry.Takie zasady są narzucone z góry.W dawnej organizacji pozostają dalej jej dwie siostry i matka które ledwie ją tolerują.Traktują ją jako człowiek 'Nikt'.Żeby się zbytnio nie rozwodzić,używajmy rozumu.Nie dajmy cwaniakom zapędzać się do stada.

 • janusss

  Oceniono 71 razy 37

  Ta czarna mafia ma zamilowanie do pedofili juz 1400 lat zyjac w "celibacie " To jest sto razy latwiejsze niz kobiety . Nie trzeba utrzymywac finansowo rzadko kiedy zdradza , sa zawsze pod reka nowe roczniki. Zaryzykuje stwierdzenie ze oni powoli staja sie pedofilami wlasnie w zwiazku z celibatem . Probuja z kobietami jak kazdy mezczyzna ( oprocz zdecydowanych gei ) I napotykaja kobiecy spryt cos za cos . Dziecko tak nie umie . Bylo bardzo wiele badan w tych srodowiskach I liczba pedofili w srodowisku kaplanskim ( celibatowym ) to 30 procent . Prawie kazdy z nich ma wiele ofiar w calym swoim zyciu , ktore by sie daly zabic ale nie zdradza tej brudnej tajemnicy.Ich przywodcy arcybiskupi wypluli ta prawde wrecz mimochodem. Arcybiskup Wesolowski , czy wesoly Michaelita to sniezynka z gory lodowej !

 • dzbanuszek_iperytu

  Oceniono 55 razy 19

  Wraca? Pani Kaziu, droga akolitko pani Janion... Czy kościół kiedykolwiek tak do końca opuścił średniowiecze (skądinąd bardzo wesoły okres, ale pozostańmy przy zakotwiczonych kalkach)? Wszak oboje byliśmy na świecie, gdy zatrzęsły się lądy (to Ziemia oficjalnie ruszyła w drogę wokół Słońca). I tak dalej.

 • stanimager

  Oceniono 156 razy 18

  Nienawiść nienawiść i jeszcze raz nienawiść. Tak po chrześcijańsku po polsku. Piana sie toczy z pyska wielu "komentatorów". Bóg (co w niego rzekomo wierzycie) was za to pokarze kreatury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje