Kardynał Nycz do księży: wyjdźcie nawet do niewierzących

Trzeba poświęcić więcej czasu na rozmowę z parafianami podczas kolędy i pracować z młodymi ludźmi. ?Trzeba wyjść do pogubionych, a nawet niewierzących? - apeluje do kapłanów archidiecezji warszawskiej kardynał Kazimierz Nycz.
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem metropolita warszawski wystosował list do 1263 księży i zakonników, którzy pracują w części stolicy i Mazowsza na lewym brzegu Wisły. Podsumowuje w nim kończący się rok, przedstawia plany na następny i informuje o ostatnich zmianach w kurii.

Po 27 latach na emeryturę przeszedł biskup pomocniczy Marian Duś. Zamieszka przy ul. Kolegiackiej w Wilanowie w rezydencji, którą zajmował zmarły na początku roku prymas senior kardynał Józef Glemp. Inny sufragan warszawski, bp Piotr Jarecki, który jadąc po pijanemu, spowodował wypadek, jest odsunięty od obowiązków. "Pozostał jeszcze rok jego wyłączenia się z bieżącej pracy biskupa pomocniczego. Ksiądz biskup Piotr nie marnuje tego czasu, służy Kościołowi w różnych rodzajach kapłańskiego zaangażowania w Polsce i poza jej granicami" - informuje kardynał Nycz. Teraz oprócz bp. Tadeusza Pikusa będą mu pomagać wyświęceni na początku grudnia nowi sufragani: bp Rafał Markowski i Józef Górzyński.

Metropolita warszawski wzywa księży do naśladowania papieża Franciszka, którego wybór zalicza do najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy: "W sposób prosty i gorliwy odważnie głosi Ewangelię oraz idzie do wszystkich, nie przejmując się, że niektórzy tego nie rozumieją, a czasem nawet sprawiają wrażenie zgorszonych" - pisze kardynał Nycz i podkreśla: "Słowa papieża: ?Chcę Kościoła ubogiego i dla ubogich" nie mogą pozostać ?głosem wołającego na pustyni ?".

Dlatego według hierarchy księża powinni szukać nowych form pracy: "Wielką szansą jest dla nas nauczanie religii w szkołach, a także wizyta duszpasterska (kolęda), jeśli poświęci się na nią więcej czasu" - zachęca kardynał. Zdarza się bowiem, że księża ograniczają się w domach parafian do krótkiej modlitwy i zainkasowania koperty z pieniędzmi. "Trzeba się ewangelizacyjnie zająć tymi, których mamy w kościołach. Trzeba też wyjść do pogubionych, a nawet niewierzących, by pomóc im odnaleźć drogę do Chrystusa" - czytamy w liście.

W najbliższym czasie warszawski Kościół ma się przygotowywać do zapowiedzianej na 27 kwietnia 2014 roku kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Po niej będą ogólnopolskie uroczystości dziękczynne - w Częstochowie, Gnieźnie i Krakowie, a 1 czerwca w Dniu Dziękczynienia - w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. "Mam uzasadnioną nadzieję, że zakończymy prace [przy jej budowie] tak, by w 2016 roku móc poprosić Ojca Świętego Franciszka o wprowadzenie wiernych do kościoła i o pierwsze poświęcenie" - planuje kardynał Nycz. Za trzy lata w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża. "Przygotowania należy zacząć od razu w parafiach. Niech powstają nowe grupy młodzieżowe, grupy wolontariatu, grupy studentów" - pisze do księży metropolita warszawski.

Na godz. 12 w Wigilię zaprosił ich do swojej siedziby przy ul. Miodowej na spotkanie opłatkowe. Wieczorem odprawi pasterkę w młodej parafii bł. Matki Teresy z Kalkuty w Adamowiźnie pod Grodziskiem Mazowieckim, a o północy w parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie.

Komentarze (22)
Kardynał Nycz do księży: wyjdźcie nawet do niewierzących
Zaloguj się
 • cynik24pl

  Oceniono 1 raz 1

  No bez przesady ! Trzódką swoją się zajmij, swoimi zdeprawowanymi urzędasami. Najpierw porządek u siebie zróbcie, a następnie innych pouczajcie..

 • antykatol666

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Nycz pilnuj swoje barany i okradaj ich do woli,
  ale trzymaj się jak najdalej od ateistów
  nie każdy ma ochotę na wizytę transwestyty w czarnej sukience fuuuj sama myśl napawa obrzydzeniem

 • evergreen111

  Oceniono 6 razy 6

  "Chcę kościoła ubogiego" - powiedział kardynał, po czym odjechał swoją wypasioną limuzyną do swojej luksusowej rezydencji. HI-PO-KRY-TA!

 • kibic_rudego

  Oceniono 9 razy 9

  Nycz, uprzejmie odpie0rdOl sie od nas, wystarczy ze okradasz katolików

 • razb1947

  Oceniono 7 razy -7

  kto wierzy w diabła to pójdzie do piekła, a kto wierzy w Boga to pójdzie do nieba-macie wybór.

 • stan-1

  Oceniono 8 razy 8

  "Papież Franciszek: Biskup ma służyć, a nie dominować"
  Amen

 • po-pzpr

  Oceniono 5 razy 5

  Wystarczy że ty wyszedłeś do modlących się na Krakowskim Przedmieściu!

  To przez takich jak ty, ludzie odwracają się od Kościoła.

  Idź lepiej na śniadanko do HGW. To ci lepiej wychodzi.

 • elucidator

  Oceniono 17 razy 17

  "Wyjdzcie nawet do niewierzacych".

  Dziejuje, ale nie skorzystam.

 • stanimager

  Oceniono 7 razy 7

  ?Słowa papieża: ?Chcę Kościoła ubogiego i dla ubogich? nie mogą pozostać ?głosem wołającego na pustyni ?
  Oj w Polsce to pozostanie, pozostanie. Cała wierchuszka musi wymrzec aby sie cos zmieniło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX