Michaił Kałasznikow nie żyje. Twórca legendarnego karabinu AK-47 miał 94 lata

Michaił Kałasznikow nie żyje. Rosyjski wojskowy był wynalazcą AK-47, najpopularniejszego karabinu automatycznego na świecie. Zmarł w wieku 94 lat po długiej chorobie.
Kałasznikow od dawna chorował na serce. Od 17 listopada leżał na oddziale intensywnej terapii w Iżewsku, gdzie mieszkał i pracował.

Wynalazca najpopularniejszego karabinu na świecie urodził się w Kraju Ałtajskim, w rodzinie chłopskiej. W latach 1942-49 pełnił służbę w armii radzieckiej. Ze słynną fabryką broni Iżmasz w Iżewsku był związany od 1949 roku. Oprócz broni strzeleckiej Kałasznikow konstruował także broń myśliwską.

Od syberyjskiego zesłańca...

Przez większość życia ten samouk, który z rolnika przekwalifikował się na mechanika czołgowego, choć nie skończył liceum, był fetowany w swojej ojczyźnie jak bohater. Dosłużył się stopnia generała-lejtnanta, dwóch złotych gwiazd Bohatera Pracy Socjalistycznej i trzech orderów Lenina. Nic dziwnego - armia radziecka wiele mu zawdzięczała.

Urodzony w 1919 r. Michaił był siedemnastym dzieckiem bogatych rolników. Gdy miał 11 lat, jego rodzice stracili wszystko w stalinowskiej kampanii rozkułaczania i zostali zesłani z całą rodziną na Syberię. Gdy ZSRR rozpoczął mobilizację przed zbliżającą się nieuchronną wojną, Kałasznikow zgłosił się na służbę do brygady wojsk pancernych.

... do genialnego konstruktora

Jego smykałka techniczna ujawniła się niemal natychmiast. Jego modyfikacje niektórych urządzeń czołgu zostały zastosowane w całej Armii Czerwonej, a młody inżynier-samouk stał się znany. Miał zostać wysłany do szkół inżynierskich, jednak te plany przeciął Plan Barbarossa. W pierwszych miesiącach konfliktu na froncie wschodnim dowódca czołgu Michaił Kałasznikow został ranny.

Jak potem twierdził, kluczowe aspekty pomysłu na karabin, który miał okazać się wynalazkiem jego życia, wypracował podczas rekonwalescencji w szpitalu. Wynalezienie AK-47 nie było jednorazowym, spektakularnym przebłyskiem geniuszu, ale rezultatem sześcioletniego procesu modyfikacji i ulepszeń, często metodą "prób i błędów" - pisze "Russia Today".

Broń uniwersalna

Geniusz Kałasznikowa polegał na połączeniu najlepszych funkcji będących w użyciu karabinów automatycznych, m.in. brytyjskich, rosyjskich, włoskich oraz niemieckiego StG 44. Drugim aspektem było przeznaczenie AK-47 - nie do testów celności na strzelnicy, ale do walk w krótkim dystansie, w trudnych rosyjskich warunkach pogodowych.

Nowa broń była też prosta w obsłudze. Kałasznikowa AK-47 może złożyć osoba bez szkolenia wojskowego. Nie zacina się, nie psuje w żadnych warunkach pogodowych i można zadbać o jego "serwis" bez specjalnych narzędzi do czyszczenia. Ponad 60 lat po wynalezieniu pozostaje najbardziej rozpowszechnionym karabinem na świecie. Szacuje się, że dotychczas wyprodukowano ponad 100 milionów egzemplarzy automatów Kałasznikowa, co sprawiło, że trafił on do Księgi rekordów Guinnessa.

"Przykro mi, że mojego wynalazku używają terroryści"

Ma to swoje złe strony. Po broń tę najchętniej sięgają też partyzanci i terroryści we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej. Jego produkcja prawie w ogóle nie jest regulowana. W niektórych rejonach Afryki AK-47 można kupić już za 30 dolarów.

Karabin Kałasznikowa uwiecznił na swej fladze narodowej Mozambik, szyicki radykalny ruch libański Hezbollach; AK-47 jest też w logo irańskich Strażników Rewolucji.

Michaił Kałasznikow zawsze podkreślał, że konstruował broń z myślą o obronie ojczyzny. - To nie moja wina, że broń ta jest dzisiaj używana tam, gdzie używana być nie powinna. Jest to wina polityków, a nie konstruktorów - mówił. Przy innej okazji skomentował: - Jestem dumny z mojego wynalazku, ale jest mi przykro, że jest on używany przez terrorystów.

Więcej o:
Komentarze (214)
Michaił Kałasznikow nie żyje. Twórca legendarnego karabinu AK-47 miał 94 lata
Zaloguj się
 • kasjuszcherea

  0

  Śpij w spokoju, mistrzu.

 • lukki69

  Oceniono 2 razy -2

  Sturmgewhr44.Całą współczesną wojskowośc stworzyli Niemcy podczas II Wojny Swiatowej.US Army to współczesna kopia waffen SS.

 • poszum

  0

  ZSRR dla celow propagandowych stworzyl mit ze to Kalasznikowal skonstruowal AK47. Tak naprawde duzo wysilku zespolow sowieckich a takze uwiezionym konstruktorow niemieckich (takich jak np Schmeisser, popatrz w wikipedia) minelo zanim wytworzono AK47. Wszystko razem zabralo pare dobrych lat.

  Sowieci wymyslili Kalasznikowa po to zeby pokazac ze w ZSRR dla jednostki, troche jak w USA mozliwa jest wszystko.

 • zbigstar

  0

  Jego broń była prosta i dlatego nie ulegała awariom. Pamiętam raz mi się tylko AK
  zaciął-w trakcie strzelania z amunicji hukowej. A spędziłem na szkoleniu w Studium Wojskowym PG 3 lata, a potem w karnej kompanii w Orzyszu następny rok za udział w wydarzeniach marcowych.

 • anton_pl

  Oceniono 4 razy 4

  Przeszedł do historii świata...

 • earltwo

  Oceniono 4 razy 4

  I niech mu ziemia lekka bedzie. Swietna bron.

 • poszum

  Oceniono 8 razy 0

  Przypomina mi Jaruzelskiego. Obydwom wladza radziecka zabrala majatki, zeslala na Syberie. Jaruzelskiemu zmarl tam z powodu ciezkich warunkow ojciec.

  A oni, z psim oddaniem, sluzyli tejze wladzy radzieckiej do konca swoich dni.

 • kocurxtr

  Oceniono 8 razy -4

  Szkoda , ze w ogole sie urodzil, wielu niewinnych ludzi by zylo... Szczegolnie w Afryce

 • blablable100

  Oceniono 6 razy 0

  Jesli w swych komentarzach,uzywacie stwierdzeń,że odmienił swiat na zle bo z jego bronizginelo miliony i wzasadzie był "mordercą" to co powiecie o Oppenhaimerze,tworcy bomby A,ten to dopiero zmenil swiat,no ale on pochpdzil z bratniego sojuszniczego kraju USA,wiecwszystko w porzadku bo te bomby zrzucone na Hiroszime niosly "prawa czlowieka",niesijcie obludy no ale to typowo polskie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX