Terlikowski: "Widać korelację między wychowaniem seksualnym a ciążami nieletnich". Kurkiewicz jedynie wzdycha...

- Im bardziej obniżamy wiek rozpoczęcia edukacji seksualnej w szkołach, tym bardziej przybywa ciąż u osób nieletnich - próbował przekonywać w Poranku TOK FM Tomasz Terlikowski, szef Fronda.pl. - Ja wolałbym, żeby to państwo w sposób kontrolowany uczyło o seksualności człowieka, a nie Kościół katolicki - polemizował Roman Kurkiewicz.
Publicyści w Poranku TOK FM dyskutowali na temat wychowania seksualnego, a raczej jego braku w polskich szkołach. - Lekcje wychowania seksualnego w szkole dostarczają wiedzy obiektywnej, np. takiej, jak dochodzi do zapłodnienia. Wydaje mi się, że nastolatek powinien taką wiedzę posiadać - stwierdziła Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej". Podkreśliła, że młody człowiek powinien wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą.

Innego zdania jest Tomasz Terlikowski. Szef Fronda.pl podawał przykład Wielkiej Brytanii. - Im bardziej obniżamy wiek rozpoczęcia edukacji seksualnej w szkołach, tym bardziej przybywa ciąż u osób nieletnich i tym bardziej obniża się wiek zachodzenia w ciążę u osób nieletnich - mówił. - Korelację między edukacją seksualną a zachodzeniem w ciążę widzimy doskonale naocznie na bardzo dużych badaniach nieletnich zachodzących w ciążę - twierdził.Trzeci gość prowadzącej dyskusję Dominiki Wielowieyskiej - Roman Kurkiewicz - na te słowa Terlikowskiego jedynie westchnął. Polemikę podjęła Nowakowska: - W Polsce nie ma wychowania seksualnego w szkołach, a wiek inicjacji seksualnej i tak się obniża. Nie ma takiej korelacji, o której pan mówi, a wręcz odwrotnie: jest korelacja między tym, że nie ma edukacji seksualnej, a tym, że ludzie młodzi nie wiedzą, jak radzić sobie z różnymi problemami.

"Jakie mamy państwo? Fundamentalizm wraca do łask..."

- Rodzicom nic nie przeszkadza dostarczać dzieciom wiedzę, kształtować światopogląd w domu - kontynuowała Nowakowska. - Nie muszą oglądać się na szkołę. Szkoła ma nie ideologizować, tylko dostarczać wiedzę. Nie widzę powodu, żeby 13-latkowie nie mieli dowiadywać się tego, jak dochodzi do zapłodnienia.

Roman Kurkiewicz problem widzi jednak gdzie indziej. - To jest fundamentalna dyskusja, jaką mamy konstytucję naszego państwa - podkreślił. - Konstytucja naszego państwa dzisiaj jeszcze nakłada na to państwo bardzo duże obowiązki, w tym edukacyjne, i pewną wizję państwa. I nie jest to dzisiaj wizja państwa religijnego, chociaż wiele aktów pomniejszej rangi takie państwo nam funduje - stwierdził publicysta.

Kurkiewicz podsumował: - Fundamentalizm wraca do łask, do władzy i demontuje nam konstytucję państwa świeckiego, dając coraz większe prawa fundamentalizmom religijnym. Wolałbym, żeby państwo w kontrolowany sposób uczyło o seksualności człowieka, a nie Kościół katolicki.

Więcej o:
Komentarze (22)
Terlikowski: "Widać korelację między wychowaniem seksualnym a ciążami nieletnich". Kurkiewicz jedynie wzdycha...
Zaloguj się
 • lob1

  0

  Już dawno kościół powinien przestać się zajmować polityką na forum i prowdzić misje w kraju i zagranicą.Jest 21 wiek i trzeba zmienić to co było 2 tys.lat temu.a oni cioągle w tym siedzą.Wtedy nie byli czytaty ani pisaty,nie rozumieli zjawisk i kierowali się wyłącznie strachem i gusłami.Teraz mamy mądrych i wykształconych ludzi,któzy kierują się rozumem i logiką.Dlatego kościół powinien być oddzielony od Państwa.A tu dziennie kłótnie,nieporozumienia,wtrącanie się do wszystkiego co powinno państwo zrobić a nie kościół.Same głaskanie po głowie nie pomożę.Nieraz na edukację trzeba miliony,a kościół ich nie da ,jeszcze wyciąg RĘKĘ,żeby też coś .Bo im się dostac ,bo im się żyje jak pączek w maśle .Ja ich obserwuję i widzę jak oni sobie żyją.

 • lob1

  0

  Gdybyście w ogóle o tym nie pisali,nie mówili,nie pokazywali tych pornosów,napewno młodzieżtak szybko by nie interesowałą się seksem.Wszędzie seks.Na bilbordach nagie lub pół nagie kobietywe wszystkich gazetach zdjęcia nagich kobiet,wszędzie seks,seks,seks.Todorośli są winni zwłaszcza dziennikarze,gazeciaże i wszelka inna maść,która chce na tym zarobić,nie bacząc na to jakie to przyniesie efekty.A ten pan Terlikowski to mi wygląda na jakiegoś g..ola co ściska w spod...ch a walczy z ateistami,którzy mają inny pogląd niż kler.Kler w ogóle nie powinien zabierać głosu bo na seksie się nie znają???? na rodzinie też ,na życie z kobietą pod jednych dachem ,też.Ta wiedza jest czysto encyklopedyczna? więc niech zabierają głos tylko rodzice z długim stażem .Jestem wierząca ale nie znoszę fanatyków religijnych,którzy przez całę wieki byli przyczyną zatargów,wojen .

 • poznaniak42

  0

  I potem mozna przeczytac listy niektorych nastolatek ktore pytaja czy od pocalunku mozna zajsc w ciaze.

 • szmul.bender

  Oceniono 2 razy -2

  Szkoda, że cytujecie wyłącznie wyrwane z kontekstu uwagi Terlikowskiego a nie podajecie idiotyzmów wygłaszanych przez Nowakowską.

 • chi_neng1

  Oceniono 5 razy 3

  I jeszcze jedno:

  Zlinczowalicie Bratkowska bo miala czelnosc powiedziec, o aborcji W WIGILIE !

  A WY JAKI TEMAT PORUSZCIE ? Ona to zrobila kilka dni wczesniej, a wy kujecie zelazo i kujecie na dzien przed wigilia ...natomiast kosciol juz planuje odczytywanie "przeslawnych" listow w czasie swiat ...

  I tu nikt nie dostaje udaru z tego powodu ?

 • chi_neng1

  Oceniono 9 razy 7

  Ale ma problem ! Terlikowski - Ten co zachodzi regularnie w ciaze i plodzi.

  O aborcje chodzi i nauke religii w szkolach, oczywiscie...

  Wyjdzie wreszcie z cudzych lozek i zajmijcie sie cialami WLASNYCH, A NIE CUDZYCH ZON, oraz ich decyzjami.
  Na mdlosci zbiera, gdy 90% meskiej czesci spoleczenstwa dyskutuje ( oczywiscie z calym kosciolem na czele) tam i spowrotem ciaze, aborcje i in vitro.

  Powiem nieladnie:

  ODCZEPCIE SIE WRESZCIE OD TEGO TEMATU, BO WY WYWOLUJECIE REFLUX, KAZDY JEDEN Z WAS, PANOWIE!

  ZACHODZICIE W CIAZE ? RODZICIE ?

  WIEC O CO CHODZI do jasnej cholery? O wladze nad kobieta i obawa o jej utrate ?

  DAJCIE WRESZCIE GLOS KOBIETOM.

 • puuchatek

  Oceniono 1 raz 1

  "W Polsce nie ma wychowania seksualnego w szkołach, a wiek inicjacji seksualnej i tak się obniża."

  Wiek inicjacji seksualnej regularnie spada - związana z tym ilość ciąż wśród nieletnich regularnie, w stałym tempie rośnie. Łatwo to sprawdzić sięgając do dowolnych statystyk.

  A jak się do nich sięgnie - można też sprawdzić że nie ma NAJMNIEJSZEJ zależności między tymi zmianami a prowadzeniem edukacji seksualnej i wiekiem, w którym się ją rozpoczyna.

  Tak więc racji nie ma ani Terlikowski, mówiąc że wcześniejsze wprowadzania ES wpływa na wzrost ilości ciąż wśród nieletnich i obniżenie wieku inicjacji, ani państwo twierdzący przeciwnie. ES NIE ZMNIEJSZ ilości ciąż wśród nieletnich.

  Pod jednym względem Terlikowski ma rację: w Wielkiej Brytanii, gdzie ES zaczyna się znacznie wcześniej niż w Polsce, wiek inicjacji jest niższy, a ilość ciąż wśród nieletnich - wyższa. Wynika to co prawda z nieco innych zależności, ale pozostaje faktem.

 • asia1666

  Oceniono 7 razy 7

  Pamiętam jak Terlikowski ostatnio napisał że huragan "Ksawery" powstał nad Szwecją. To był dobitny przykład stanu umysłu i intelektu tego człowieka.

 • z-zimny

  Oceniono 18 razy 18

  "Widać korelację między wychowaniem seksualnym, a ciążami nieletnich".
  Terlikowski ma rację, taka korelacja rzeczywiście występuje - im mniej edukacji kosztem zabobonów tym więcej niechcianych ciąż.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX