PLL LOT skarży posłów PiS do sądu i składa zawiadomienie do ABW. Zarzut: działanie na szkodę spółki

22.12.2013 12:57
Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT

Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Zarząd PLL LOT skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko posłom PiS. Złożył też zawiadomienie do ABW - poinformowała spółka. Przewoźnik zarzuca parlamentarzystom złamanie prawa i działania szkodzące spółce.
Rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras powiedziała, że chodzi o prywatny akt oskarżenia przeciwko posłom PiS Adamowi Kwiatkowskiemu i Maciejowi Małeckiemu. Oskarżycielami prywatnymi są prezes PLL LOT Sebastian Mikosz, członek zarządu Tomasz Balcerzak oraz sama spółka.

- Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją - skomentował to dla Polskiej Agencji Prasowej poseł Kwiatkowski. Dodał, że kierował się obowiązkiem parlamentarzysty, badając wątpliwości dotyczące PLL LOT.

- W ocenie wnioskodawców posłowie Adam Kwiatkowski oraz Maciej Małecki dopuścili się działań, które mogły narazić spółkę na utratę zaufania. Posłowie bowiem podali do wiadomości publicznej nieprawdziwe informacje dotyczące działalności LOT-u oraz zarządu spółki - powiedziała Pijanowska-Kuras.

Dodała, że w najbliższym czasie ma zostać złożone powództwo cywilne przeciwko posłom PiS z powodu naruszenia dóbr osobistych oraz zniesławienia. Prywatny akt oskarżenia został złożony do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście.

Zarzuty posłów PiS

W połowie grudnia Kwiatkowski oraz Małecki powiedzieli na konferencji prasowej, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Mikosza i wiceprezesa Balcerzaka. Zarzucili im m.in. "wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów".

- Z posłami Dawidem Jackiewiczem i Maciejem Małeckim, przez dłuższy czas w ramach obowiązków poselskich, badaliśmy sprawę budzących wątpliwości decyzji w PLL LOT. Zwróciliśmy się do spółki z pytaniami. Mimo że powoływaliśmy się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, dostaliśmy odmowę odpowiedzi na wszystkie pytania. Odmowę uzasadniono tym, że są to informacje objęte tajemnicą spółki - powiedział dziś Kwiatkowski.

- Jako posłowie mamy przecież dostęp do materiałów poufnych i niejawnych, więc nawet jeśli informacje są objęte taką klauzulą, powinniśmy mieć w nie wgląd. Tymczasem odmówiono nam dostępu do jakichkolwiek materiałów, jak np. protokoły z posiedzeń rady nadzorczej - zaznaczył. - W związku z tym, na podstawie informacji napływających do nas z różnych innych źródeł, zawiadomiliśmy NIK o potrzebie skontrolowania PLL LOT - dodał.

Jak powiedział poseł, wątpliwości budził m. in. przetarg na obliczanie emisji CO2. - Przetarg przeprowadzał pion Tomasza Balcerzaka, a usługę zlecono firmie, która ma ten sam adres internetowy co firma, gdzie do niedawna Tomasz Balcerzak był prokurentem. Według innych informacji wybrana firma nie ma doświadczenia obliczaniu emisji dwutlenku węgla, przez co w PLL LOT powstawały zaległości w regulowaniu faktur, a to oznacza szkodę dla spółki - powiedział Kwiatkowski.

Małecki mówił też wcześniej, że Balcerzak nie uzyskał absolutorium za 2012 rok, "a mimo to nadal zasiada we władzach spółki". Mikoszowi posłowie PiS zarzucili iż prezentując wyniki finansowe spółki za osiem miesięcy tego roku, podał stratę zaniżoną o 37 mln zł.

- To nie koniec naszych działań. Mamy dalsze informacje, ale czekamy na ich potwierdzenie z kilku źródeł - zapowiedział Kwiatkowski. - Do sprawy odniesiemy się szczegółowo, gdy zapoznamy się z konkretnymi zarzutami - dodał.

Zawiadomienie do ABW

Dodatkowo zarząd PLL LOT złożył do ABW zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PiS. - Według zarządu posłowie PiS Adam Kwiatkowski, Maciej Małecki, a także Dawid Jackiewicz ujawnili informacje stanowiące tajemnicę PLL LOT i złożyli w prokuraturze zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, co samo w sobie jest przestępstwem - powiedziała Pijanowska-Kuras. Jak dodała, Jackiewicz zwracał się do spółki o udostępnienie całej listy dokumentów (których nie uzyskał), więc "informacje na temat tych dokumentów musiał pozyskać z naruszeniem prawa".

W zawiadomieniu do ABW wskazano także na ujawnienie przez "nieznaną osobę" dokumentów zawierających tajemnicę PLL LOT. - W piśmie zawarto również wniosek o rozpoczęcie procedury uchylenia immunitetu poselskiego trzem posłom - powiedziała rzeczniczka spółki.

Plan restrukturyzacji

LOT realizuje plan restrukturyzacji złożony do Komisji Europejskiej 20 czerwca br. Zgłoszono w nim podwyższenie kapitału o 200 mln euro, aby pomóc LOT-owi w restrukturyzacji. Zgodnie z planem ma ona potrwać 2,5 roku i do 2015 r. przywrócić przewoźnikowi rentowność.

W połowie grudnia prezes Mikosz poinformował, że spółka planuje ten rok zakończyć stratą w wysokości ok. 20 mln zł. W planie restrukturyzacji LOT-u spółka zakładała 142 mln zł strat. Mikosz poinformował, że od stycznia do listopada LOT poprawił swój wynik o 111 mln zł wobec kwoty zapisanej w planie restrukturyzacji.

Akcjonariuszami PLL LOT są: skarb państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (84)
PLL LOT skarży posłów PiS do sądu i składa zawiadomienie do ABW. Zarzut: działanie na szkodę spółki
Zaloguj się
 • 0

  Dla tych, ktorzy uwazaja, ze wszystko jest OK. (Wiadomosc z 24th grudnia 2013)
  "Uważam Rze": niebezpieczne bakterie zagrażają pasażerom samolotów LOTwiadomosci.onet.pl/kraj/uwazam-rze-niebezpieczne-bakterie-zagrazaja-pasazerom-samolotow-lot/rfl6t

 • 1pirat2

  0

  Nie wiem dlaczego nie których jeszcze to dziwi ,przecież to takie PIS-owskie.Bo co robi PIS od 6lat oprócz szkodzenia dla PO a to równa się szkodzeniem Polsce.

 • donald-tusek

  Oceniono 3 razy -1

  To się nazywa przewrotność aparatczyków PO z LOTu.
  Zdobyli drażniące dowody przekrętu nielegalnie!!! BANDA IDIOTÓW. Mikosz won!!!

 • nietyp

  Oceniono 3 razy 1

  Wy barany!!! Skarb Państwa ma 67,97 procent w tej firmie!!! To są wasze pieniądze!!! Kto ma tych pieniedzy pilnować jeśli wszystko co się tam dzieje jest ukryte??? I jest mi wszystko jedno czy to ludzie z PIS czy Ruchu Palikota patrzą na recę tym nieudacznikom którzy mają stratę na 20 mln.!!!

 • pilot777

  Oceniono 2 razy -2

  LOT??? Jakas maly, nic nieznaczacy przewoznik, tyle, ze zlopie pieniadze z naszych podatkow i jest sztucznie utrzymywany przy zyciu... Dajcie temu trupowi spokojnie umrzec, niech zrobi miejsce dla jakiejs normalnej firmy dzialajacej na rynkowych zasadach.
  A swoja droga ktos slusznie zauwazyl - "Jak najlepiej przegonić tych, którzy chcą patrzeć na ręce? Pozwem."

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  Dawid Jackiewicz zamordował z zimna krwią bezdomnego we Wrocławiu.
  Oczywiście prokuratura nie widziała w tym nic złego.
  Jego zona jadać w tramwaju opieprzyła faceta, ze śmierdzi. On jej odpowiedział i ona obrażona zadzwoniła do męża. Ten przyjechał autem, ale facet wysiadł już, wiec Dawid wsiadł w auto i zaczął go szukać . Gdy go znalazł (chociaż to nie jest pewne, ze znalazł "właściwego") zaczął go bić ze skutkiem śmiertelnym

 • ta56

  Oceniono 4 razy 0

  Najlepszą obroną jest atak. Cwaniaki z LOT-u wiedzą o tym doskonale. Ale nie wiadomo czy jak dojdzie do procesu, to kij popłynie tak jak sobie zaplanowali. Procesy w Polsce trwają lata, a do tego czasu LOT padnie na pysk, chyba że Tusk hojną rączką znów dołoży do działalności tej rodzinnej spółeczki.

 • ta56

  Oceniono 6 razy -2

  Charakterystyczne jest to, że o czym by się na forum nie dyskutowało, to zwolennicy Platformy nic merytorycznego do powiedzenia nie mają. Ich posty ograniczają się do wyzwisk, wyśmiewania, i dyskredytowania przeciwnika ale wyłącznie na poziomie ogólnym. Widocznie jakakolwiek argumentacja jest dla wykształciuchów za trudna. Jednym słowem to półgłówki, którym wmówiono, że coś sobą reprezentują, a są na tyle prymitywni, że wierzą w to bezgranicznie.

 • prokurator_stefan

  Oceniono 7 razy -3

  "Mimo że powoływaliśmy się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, dostaliśmy odmowę odpowiedzi na wszystkie pytania."

  Ku... i złodziej ze spółki państwowej odmówili odPOwiedzi na pytania i POdali pytających do sądu. Dobre :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje