PLL LOT skarży posłów PiS do sądu i składa zawiadomienie do ABW. Zarzut: działanie na szkodę spółki

22.12.2013 12:57
Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT

Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Zarząd PLL LOT skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko posłom PiS. Złożył też zawiadomienie do ABW - poinformowała spółka. Przewoźnik zarzuca parlamentarzystom złamanie prawa i działania szkodzące spółce.
Rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras powiedziała, że chodzi o prywatny akt oskarżenia przeciwko posłom PiS Adamowi Kwiatkowskiemu i Maciejowi Małeckiemu. Oskarżycielami prywatnymi są prezes PLL LOT Sebastian Mikosz, członek zarządu Tomasz Balcerzak oraz sama spółka.

- Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją - skomentował to dla Polskiej Agencji Prasowej poseł Kwiatkowski. Dodał, że kierował się obowiązkiem parlamentarzysty, badając wątpliwości dotyczące PLL LOT.

- W ocenie wnioskodawców posłowie Adam Kwiatkowski oraz Maciej Małecki dopuścili się działań, które mogły narazić spółkę na utratę zaufania. Posłowie bowiem podali do wiadomości publicznej nieprawdziwe informacje dotyczące działalności LOT-u oraz zarządu spółki - powiedziała Pijanowska-Kuras.

Dodała, że w najbliższym czasie ma zostać złożone powództwo cywilne przeciwko posłom PiS z powodu naruszenia dóbr osobistych oraz zniesławienia. Prywatny akt oskarżenia został złożony do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście.

Zarzuty posłów PiS

W połowie grudnia Kwiatkowski oraz Małecki powiedzieli na konferencji prasowej, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Mikosza i wiceprezesa Balcerzaka. Zarzucili im m.in. "wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów".

- Z posłami Dawidem Jackiewiczem i Maciejem Małeckim, przez dłuższy czas w ramach obowiązków poselskich, badaliśmy sprawę budzących wątpliwości decyzji w PLL LOT. Zwróciliśmy się do spółki z pytaniami. Mimo że powoływaliśmy się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, dostaliśmy odmowę odpowiedzi na wszystkie pytania. Odmowę uzasadniono tym, że są to informacje objęte tajemnicą spółki - powiedział dziś Kwiatkowski.

- Jako posłowie mamy przecież dostęp do materiałów poufnych i niejawnych, więc nawet jeśli informacje są objęte taką klauzulą, powinniśmy mieć w nie wgląd. Tymczasem odmówiono nam dostępu do jakichkolwiek materiałów, jak np. protokoły z posiedzeń rady nadzorczej - zaznaczył. - W związku z tym, na podstawie informacji napływających do nas z różnych innych źródeł, zawiadomiliśmy NIK o potrzebie skontrolowania PLL LOT - dodał.

Jak powiedział poseł, wątpliwości budził m. in. przetarg na obliczanie emisji CO2. - Przetarg przeprowadzał pion Tomasza Balcerzaka, a usługę zlecono firmie, która ma ten sam adres internetowy co firma, gdzie do niedawna Tomasz Balcerzak był prokurentem. Według innych informacji wybrana firma nie ma doświadczenia obliczaniu emisji dwutlenku węgla, przez co w PLL LOT powstawały zaległości w regulowaniu faktur, a to oznacza szkodę dla spółki - powiedział Kwiatkowski.

Małecki mówił też wcześniej, że Balcerzak nie uzyskał absolutorium za 2012 rok, "a mimo to nadal zasiada we władzach spółki". Mikoszowi posłowie PiS zarzucili iż prezentując wyniki finansowe spółki za osiem miesięcy tego roku, podał stratę zaniżoną o 37 mln zł.

- To nie koniec naszych działań. Mamy dalsze informacje, ale czekamy na ich potwierdzenie z kilku źródeł - zapowiedział Kwiatkowski. - Do sprawy odniesiemy się szczegółowo, gdy zapoznamy się z konkretnymi zarzutami - dodał.

Zawiadomienie do ABW

Dodatkowo zarząd PLL LOT złożył do ABW zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PiS. - Według zarządu posłowie PiS Adam Kwiatkowski, Maciej Małecki, a także Dawid Jackiewicz ujawnili informacje stanowiące tajemnicę PLL LOT i złożyli w prokuraturze zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, co samo w sobie jest przestępstwem - powiedziała Pijanowska-Kuras. Jak dodała, Jackiewicz zwracał się do spółki o udostępnienie całej listy dokumentów (których nie uzyskał), więc "informacje na temat tych dokumentów musiał pozyskać z naruszeniem prawa".

W zawiadomieniu do ABW wskazano także na ujawnienie przez "nieznaną osobę" dokumentów zawierających tajemnicę PLL LOT. - W piśmie zawarto również wniosek o rozpoczęcie procedury uchylenia immunitetu poselskiego trzem posłom - powiedziała rzeczniczka spółki.

Plan restrukturyzacji

LOT realizuje plan restrukturyzacji złożony do Komisji Europejskiej 20 czerwca br. Zgłoszono w nim podwyższenie kapitału o 200 mln euro, aby pomóc LOT-owi w restrukturyzacji. Zgodnie z planem ma ona potrwać 2,5 roku i do 2015 r. przywrócić przewoźnikowi rentowność.

W połowie grudnia prezes Mikosz poinformował, że spółka planuje ten rok zakończyć stratą w wysokości ok. 20 mln zł. W planie restrukturyzacji LOT-u spółka zakładała 142 mln zł strat. Mikosz poinformował, że od stycznia do listopada LOT poprawił swój wynik o 111 mln zł wobec kwoty zapisanej w planie restrukturyzacji.

Akcjonariuszami PLL LOT są: skarb państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • wkoz1

  Oceniono 270 razy 164

  znajac pisdzierske metdy teraz 2 zacnych poslow zlozy kolejne zawiadomienie o tym ze lot popelnil kolejne przestepstwo informujac prokurature o popelnieniu przestepstwa, ktorego nie bylo..

 • 99venus

  Oceniono 195 razy 137

  to dziwne,że prokuratury przyjmują wszystkie donosy pisuarowych i traktują je poważnie mimo,że powszechnie jest wiadomo co jest motorem postępowania poselskiej hołoty z PiS.
  traktowanie poważnie pisaniny takiego ćwierćinteligenta jak męska prostytutka Kaczmarek pokazuje czym dzisiaj prokuratura jest.

 • wstydze_sie_pisu

  Oceniono 182 razy 136

  Panowie posłowie nie znają treści ustawy na podstawie której dostali dostęp do materiałów poufnych, albo przeczytali ją bez zrozumienia. Pieniactwo należy słusznie ukarać. Brawo LOT.

 • palo_ma1

  Oceniono 132 razy 114

  Posłowie PiS, to pewnie i do tajemnicy spowiedzi dostęp mają.

 • starszy-65

  Oceniono 132 razy 104

  Barany poselskie nie wiedzą, że funkcje które pełnią nie uprawniają ich do tajemnic handlowych tym bardzie, że ta formacja polityczna (vidi Macierewicz) świadomie działa na niekorzyść Polski i Polaków.

 • beamas1053

  Oceniono 80 razy 72

  Dawid Jackiewicz już raz popisał się swoimi zdolnościami, sorry pięściami, we Wrocławiu i uniknął kary. To go tak rozochociło, że myśli, że jest poza prawem. A sumienie go nie gryzie? Pewnie nie, bo go nie ma!

 • christhin

  Oceniono 57 razy 43

  BARDZO DOBRZE!

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 47 razy 31

  @Christopher Maczynski
  Ty bajki to żonie opowiadaj, gdy od kochanicy wracasz, a nie wciskaj ludziom na publicznym forum. Biedaku, musiałeś LOT-em lecieć, bo Austrian Airlines nie miały w tym czasie lotów cargo z burakami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje