Stany Zjednoczone odtajniły część dokumentów dotyczących działalności NSA. "Zgodę na programy wydał George W. Bush"

22.12.2013 08:32
Edward Snowden w Moskwie

Edward Snowden w Moskwie (Fot. REUTERS TV REUTERS)

Szef amerykańskiego wywiadu James Clapper odtajnił część dokumentów o uprawnieniach podległych mu służb w walce z terroryzmem, m.in. tych zezwalających na zapisywanie rozmów telefonicznych i śledzenie internetu.
Clapper wyjaśnił, że to były prezydent USA George W. Bush wydał zgodę na programy, w ramach których monitorowano podejrzanych o terroryzm, a zainicjowanych tuż po atakach terrorystycznych na Nowy Jork z września 2001 roku. Na ich podstawie amerykańskie służby, w tym Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), zbierały dane z rozmów telefonicznych i internetu.

Prezydencki dekret później zastąpiła poprawka do ustawy o wywiadzie zagranicznym. Wyjaśnienia Clappera stanowią część zorganizowanej przez Biały Dom kampanii usprawiedliwiającej działalność NSA, po tym jak były pracownik tej agencji Edward Snowden ujawnił, że USA inwigilują przychodzące i wychodzące ze Stanów Zjednoczonych dane elektroniczne, a także podsłuchują rozmowy telefoniczne.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (52)
Stany Zjednoczone odtajniły część dokumentów dotyczących działalności NSA. "Zgodę na programy wydał George W. Bush"
Zaloguj się
 • pedersdorfer

  Oceniono 3 razy 1

  Busch -to marionetka kapitału ILUMINATÓw choc sam jest masonem.

 • pedersdorfer

  Oceniono 4 razy 2

  -11-września 2001 r to zaplanowany zamach przez Iluminatów.Skończyła sie Fikcyjna walka z Komunizmem którego stworzyli ,trzeba było porzukac nowego WROGA do nowej wizji Swiata GLOBALISTYCZNEGO wiec trzeba było przestraszyć otumanione narody,muszą być OFIARY by było prawdziwe.Teraz mamy wojne z ich TERRORYZMEM I totalna INWIGILACJĄ .A wszystko słuzy Bankierom I ich Korporacjom ,wyręczają sie bandą Polityków których mają na pasku.Mądry pojmie w lot -Głupiemu potrzebny młot by zrozumiał te motywy.

 • pedersdorfer

  Oceniono 3 razy 1

  11-września 2001 r to zaplanowany zamach przez Iluminatów.Skończyła sie Fikcyjna walka z Komunizmem którego stworzyli ,trzeba było porzukac nowego WROGA do nowej wizji Swiata GLOBALISTYCZNEGO wiec trzeba było przestraszyć otumanione narody,muszą być OFIARY by było prawdziwe.Teraz mamy wojne z ich TERRORYZMEM I totalna INWIGILACJĄ .A wszystko słuzy Bankierom I ich Korporacjom ,wyręczają sie bandą Polityków których mają na pasku.Mądry pojmie w lot -Głupiemu potrzebny młot by zrozumiał te motywy.

 • hamerykano

  Oceniono 5 razy 3

  temu buszowi zawsze źle z oczu patrzyło.
  że o śmierdzxeniu z ryja nie wspomnę.

 • markufo1

  Oceniono 2 razy 0

  Sami siebie zaczęli śledzić po WTC USA POLand Watykan HOLLYWOODź...

 • starszy-65

  Oceniono 6 razy -2

  Brawo wywiad amerykański bo ja nie mam nic do ukrycia więc mi ich uprawnienia i innych służb nisko wiszą.

 • szpon

  Oceniono 5 razy 5

  "Nowości". Od dawna było wiadomo o Patriot Act i NDAA.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 4 razy 2

  Kogo oni w głupa robią? Obierak Banana 27 lutego 2010 oraz 26 maja 2011 wydłużył samowolę agencji przez podpisywanie się pod Bushowym Patriot Act.
  Kolejna bezjajeczna marionetka w rękach korporacji i banków. Amerykanie chyba nigdy się nie obudzą. Może w ichnim gułagu. Pocisk z drona i kula w łeb też są niezłymi budzikami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje