Stany Zjednoczone odtajniły część dokumentów dotyczących działalności NSA. "Zgodę na programy wydał George W. Bush"

22.12.2013 08:32
Edward Snowden w Moskwie

Edward Snowden w Moskwie (Fot. REUTERS TV REUTERS)

Szef amerykańskiego wywiadu James Clapper odtajnił część dokumentów o uprawnieniach podległych mu służb w walce z terroryzmem, m.in. tych zezwalających na zapisywanie rozmów telefonicznych i śledzenie internetu.
Clapper wyjaśnił, że to były prezydent USA George W. Bush wydał zgodę na programy, w ramach których monitorowano podejrzanych o terroryzm, a zainicjowanych tuż po atakach terrorystycznych na Nowy Jork z września 2001 roku. Na ich podstawie amerykańskie służby, w tym Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), zbierały dane z rozmów telefonicznych i internetu.

Prezydencki dekret później zastąpiła poprawka do ustawy o wywiadzie zagranicznym. Wyjaśnienia Clappera stanowią część zorganizowanej przez Biały Dom kampanii usprawiedliwiającej działalność NSA, po tym jak były pracownik tej agencji Edward Snowden ujawnił, że USA inwigilują przychodzące i wychodzące ze Stanów Zjednoczonych dane elektroniczne, a także podsłuchują rozmowy telefoniczne.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 163 razy 135

  "kampanii usprawiedliwiającej działalność NSA"

  To jest dobre podsumowanie tej akcji, która miała na celu zbieranie danych i metadanych o zwykłych obywatelach, milionach ludzi, a nie "podejrzanych o terroryzm". No chyba, że podejrzani są wszyscy, a terroryzm to nieprawomyślność, myślenie nie po linii władz.
  Agencje, których budżety pochodzą z podatków ludzi, nie służą tym ludziom. Służą władzom a raczej elitom - właścicielom megabanków i megakorporacji, które te władze kontrolują.
  Dane zbierane są po to, żeby dostrzec w porę tendencje panujące wśród "owiec", jak nas nazywają, i zawczasu mieć haka na każdego. Również po to, by te megakorporacje mogły szpiegować mniejsze, niezależne firmy.

 • jkredman

  Oceniono 78 razy 60

  a OBAMA rozszerzył programy na wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych i obywateli całego świata

 • jkredman

  Oceniono 58 razy 46

  "Clapper wyjaśnił, że to były prezydent USA George W. Bush wydał zgodę na programy, w ramach których monitorowano podejrzanych o terroryzm", a kto rozszerzył te programy na wszystkich obywateli

 • blue911

  Oceniono 72 razy 34

  Bush: bandzior stulecia! Nadal na wolnosci !!!!!

 • udrekabezekstazy

  Oceniono 45 razy 31

  NSA ma na widelcu około 300 milionów Amerykanów podejrzanych o terroryzm.

 • wmc-33

  Oceniono 35 razy 21

  To nie ja kazałem podsłuchiwać cały świat, to poprzedni sku...syn.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 35 razy 17

  O tym też nie napisali:
  Sześciu wojskowych NATO zginęło w katastrofie śmigłowca w południowej części Afganistanu.
  Jak powiedzieli przedstawiciele dowództwa Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie, w momencie katastrofy nie zauważono aktywności bojowników w tym rejonie kraju. Przyczyny katastrofy są ustalane.
  Jak podaje telewizja CNN, powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony, polegli wojskowi byli obywatelami Stanów Zjednoczonych. Według danych CNN, przyczyną katastrofy helikoptera było uszkodzenie silnika. Przeżyła jedna osoba. 17.12.2013

 • anemusek

  Oceniono 14 razy 14

  Tajne uprawnienia tajnych służb, o których mówienie jest tajne...

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 46 razy 14

  o tym lepiej napiszcie

  "Niemcy: brutalne zamieszki w Hamburgu, są ranni

  Ponad 80 rannych funkcjonariuszy, dziesiątki zatrzymanych osób - to efekt brutalnych zamieszek, do których doszło wieczorem Hamburgu w północnych Niemczech. Policja starła się tam z uczestnikami demonstracji zorganizowanej przez środowiska lewicowe.

  W demonstracji wzięło udział około siedmiu tysięcy osób. Zorganizowano ją w obronie centrum kultury prowadzonego przez działaczy środowisk lewicowych. Właściciel budynku, w którym znajduje się centrum, planuje jego wyburzenie.

  Demonstracja wymknęła się spod kontroli. Doszło do gwałtownych zamieszek, w których rannych zostało ponad 80 funkcjonariuszy i nieznana na razie liczba demonstrantów. Według policji, to uczestnicy demonstracji zaczęli atakować policjantów i demolować okolicę. Organizatorzy twierdzą zaś, że to policja była agresywna i sprowokowała starcia.

  Protest przeciwko planom zburzenia dawnego teatru "Rote Flora", rozpoczął się o godzinie 15:00. Kiedy policja zatrzymała pochód, na funkcjonariuszy poleciały petardy, bomby dymne oraz kamienie. Kamieniami rzucano także w wystawy sklepowe - podaje Deutsche Welle."

  wiadomosci.onet.pl/swiat/niemcy-brutalne-zamieszki-w-hamburgu-sa-ranni/y7bkr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje