Raport amerykańskich ekspertów: Zażywanie witamin i mikroelementów to strata pieniędzy

19.12.2013 12:07
Tabletki

Tabletki (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

Ostatecznie ogłaszamy, że zażywanie witamin i mikroelementów w tabletkach to strata pieniędzy, ponieważ nie daje żadnych korzyści zdrowotnych: nie chroni przed chorobami, a może być nawet szkodliwe - piszą autorzy raportu w piśmie "Annals of Internal Medicine".
Raport opracowali eksperci panelu doradczego amerykańskiego rządku U.S. Preventive Services Task Force, którzy przeanalizowali 27 badań dotyczących suplementów diety. Twierdzą oni, że nie znaleźli żadnych dowodów na to, że chronią one przed takimi schorzeniami jak choroby serca i nowotwory. Nie przedłużają życia i nie spowalniają również rozwoju demencji i innych chorób mózgu.

"Nie daje ona żadnej korzyści zdrowotnej"

Jeden z autorów raportu prof. Edgar Miller z Johns Hopkins University in Baltimore podkreśla, że publikowane od wielu lat kolejne badania podważają jakiekolwiek zalety zdrowotne preparatów wielowitaminowych. Wiele osób woli jednak po nie sięgać, ponieważ wydaje się im, że ich dieta nie zapewnia odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Na ogół nie jest to prawda - w krajach uprzemysłowionych rzadko zdarzają się niedobory witamin.

Autorzy raporty podkreślają, że od dawna dyskutowaną przydatność suplementacji witaminowej uważają za zamkniętą - nie daje ona żadnej korzyści zdrowotnej, a może być niekiedy szkodliwa. Niektóre badania sugerują nawet, że duże dawki witaminy A, beta karotenu oraz witaminy B zwiększają ryzyko zgonu.

Zainteresowanie napędza przemysł

Sprzedaż witamin w tabletkach wciąż jednak rośnie - w USA w 2010 r. sięgnęła ona 28 mld dolarów. Podobnie jest w Unii Europejskiej. Po suplementy chętnie sięgają również Polacy. Z badań przedstawionych podczas V Międzynarodowego Forum Suplementów Diety wynika, że 22 proc. naszych rodaków zażywało przynajmniej jeden suplement diety, z czego 29 proc. badanych sięgało po niego przez co najmniej 12 miesięcy.

Według dr Katarzyny Stoś z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie największe zainteresowanie dodatkami do żywności jest w dużych miastach. Ocenia się, że przyjmuje je od 25 do 75 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej - powiedziała podczas Forum specjalista.

Autor najnowszego raportu prof. Miller uważa, że zainteresowanie konsumentów suplementami diety napędza przemysł farmaceutyczny, który przekonuje, że w organizmie wielu osób występują niedobry witamin i mikroelementów. Dodaje, że badania tego nie potwierdzają.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (234)
Raport amerykańskich ekspertów: Zażywanie witamin i mikroelementów to strata pieniędzy
Zaloguj się
 • Sylwia Przanowska

  0

  w krajach uprzemysłowionych są same niedobory w witaminach!!! z powodu podpisanych ustaw zezwalających na żywność genetycznie modyfikowaną czyli trucizne dla organizmu!!

 • 0

  a ja wiem jedno jak nie jem magnezu mam skurcze łydek,mimo ze dieta bogata ,więc te badania nie akurat jak dla mnie nie wiarygodne

 • Leon Kalewski

  0

  Bydło musi się samooszukiwać, że witaminki pozwolą im w tym śmieciowym bantustanie i kraiku śmieciowej żywności dożyć do tych wytęsknionych 67 lat, żeby otrzymać od Złodziejskiego Urzędu Sciemy wyczekiwany z drżeniem serca "Grosik"

 • postkandy

  0

  Witaminy sa szkodliwe a marihuana jest lekarstwem.

 • rozczochrany_leb

  0

  "Ocenia się, że przyjmuje je od 25 do 75 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej - powiedziała podczas Forum specjalista."
  - bez kozery powiem, że oceniam od 1 do 100%, a co :)

 • swietyna

  0

  Ci amerykańscy "rządowi naukowcy" naprawdę nie znają udokumentowanych odkryć Dr ratha?
  forum.swietageometria.info/index.php/topic,446.msg3714.html#msg3714
  Kiedyś Rath zaprosił na publiczna debatę nt. skuteczności witamin sługusów koncernów farmaceutycznych z Niemiec. Taki był ich odzew...
  forum.swietageometria.info/index.php/topic,446.msg7919.html#msg7919

 • 0

  Bardzo odważne i pewnie prawdziwe - ruch, masaż, zdrowa żywność, zioła, medytacja - wszelkie tabletki tylko w ostateczności !

 • owocni

  0

  Dlatego najlepiej dostarczać witaminy pochodzące z najlepszych owoców i warzyw. Nie lubicie jeść zieleniny? JEst na to sposób - świeżo wyciskane soki! www.facebook.com/OwocniPijalnia?ref=hl

 • barbakuda

  0

  Ale odkrycie!!! - wiem o tym od 40 lat i tylko temu odmóżdżonemu społeczeństwu, łykającemu wszystko co widzą w reklamach - można robić "wodę z mózgu" (o ile posiadają coś takiego pod czerepem).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje