Unikatowy zabytek - polski karabin wz. 38 "Maroszek" wróci do kraju [ZDJĘCIA]

Dzięki zaangażowaniu oraz działaniom polskiej dyplomacji do Polski wróci unikatowy karabin samopowtarzalny wz. 38 "Maroszek". Na podstawie ugody zawartej przez Ambasadę RP w Waszyngtonie z Kristopherem Gąsiorem, dotychczasowym posiadaczem broni, zabytek, który znajduje się w amerykańskim depozycie sądowym, będzie przywieziony do kraju.
Po uzyskaniu informacji o umieszczeniu karabinu na aukcji internetowej w USA polska dyplomacja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaangażowała się w działania zmierzające do sprowadzenia broni do Polski.

Zgodnie z warunkami porozumienia zawartego z dotychczasowym posiadaczem broni Muzeum Historii Polski przekazało rekompensatę finansową [25 tys. dolarów - red.] i we współpracy z MSZ sprowadzi broń do Polski. Karabin będzie elementem ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Karabin samopowtarzalny wz. 38 "Maroszek" stanowi niezwykle wartościowy przykład przedwojennej polskiej myśli technicznej. Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Powstało zaledwie 55 sztuk. Konstrukcja charakteryzowała się nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. W 1939 r. po rozpoczęciu okupacji karabiny zostały zagrabione przez wojska niemieckie.

Nabytek ma olbrzymią wartość historyczną (ma numer 1019). Jest w doskonałym stanie.

Tylko siedem egzemplarzy na całym świecie

Historycy wojskowości przypuszczają, że na świecie jest zaledwie kilka egzemplarzy tego karabinu. Tak też twierdził sprzedający, który wystawił broń na aukcji za oceanem. Pisał, że jest tylko 7 znanych egzemplarzy tej broni: w Muzeum Wojska Polskiego, w Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie, w National Firearms Museum w Fairfax w USA oraz 3 egzemplarze w kolekcjach prywatnych (2 w USA i 1 w Niemczech) i jeden wystawiony do sprzedaży egzemplarz z prywatnej kolekcji z Fredericksburg w USA.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (12)
Unikatowy zabytek - polski karabin wz. 38 "Maroszek" wróci do kraju [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 2 razy 2

  Intryguje mnie troche numer tej broni, 1019 i fakt ze wyprodukowali tylko 55 sztuk...

 • micdep

  Oceniono 3 razy 1

  No i prosze ..wszystko tam mozna znalesc, nawet te zagarbione tony zlota ... .

 • lehoo

  Oceniono 7 razy 5

  Czapkę śliwek i zapalić temu, kto mi wyjaśni związek karabinu M-38 z Powstaniem Warszawskim.

 • proteusz33

  Oceniono 18 razy -8

  A kiedy wróci zabytkowy polski Tupolew ?

 • akkj

  Oceniono 16 razy 4

  Profesor Maroszek był tez konstruktorem karabinu (rusznicy) ppanc o kalibrze 7,92 mm znanej pod kryptonimem "Ur". Niestety, broń ta nie została użyta w kampanii wrześniowej. Była super tajna, bardzo niewiele jednostek było w nią wyposażonych, na skrzyniach z nią były napisy "Sprzęt optyczny" i żołnierze nie wiedzieli, co zawierają, bo w ferworze walki nie były nawet otwierane. Pocisk kalibru 7,92 był w stanie przebić większość średnich ówczesnych pancerzy niemieckich pojazdów bojowych.

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy 2

  "Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Powstało zaledwie 55 sztuk."

  Załóżmy przez chwilę, że pierwszy karabin wyprodukowano 31.12.38 a ostatni 31.08.39(wybuch wojny), uwzględniając niedziele i święta, wychodzi pół karabinu na dzień!

  Mieli rozmach w tej II RP!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX