Polacy zaczęli produkować grafen. Tusk: To historyczna chwila

18.12.2013 11:00
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta)

- Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polskiego grafenu. To historyczny moment - dodał.
Tusk podkreślił, że tak szybkie rozpoczęcie produkcji grafenu jest czymś w rodzaju "pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć".

Patronat państwa

Jak mówił szef rządu, w Polsce mamy wielu naukowców, a dzięki staraniom Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki "strumienie pieniędzy" będą coraz lepiej przekazywane polskim naukowcom. Ich osiągnięcia dają szansę na duże korzyści, w tym finansowe. - To wszystko układa się w pewien krajobraz, którego "latarnikiem" jest ten projekt - powiedział.

- Jeśli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej, przyszłościowej dziedzinie, jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, jeśli powstaje (...) patronat państwa, to znaczy, że jest to także możliwe w wielu innych dziedzinach - dodał premier.

Zwrócił uwagę, że coraz częściej polskim atutem jest myśl naukowa i odwaga do finansowych przedsięwzięć. - Mam nadzieję, że dzięki temu nie tylko grafen, ale także odwaga i przedsiębiorczość w tego typu przedsięwzięciach staną się polską specjalnością - ocenił. Jego zdaniem dzięki takim osiągnięciom polska nauka ma szansę stać się "prawdziwym narodowym dobrem, a nie tylko marzeniem i zajęciem dla nielicznych wybrańców".

Pojedyncza warstwa atomów węgla

Grafen to nietypowy materiał, określany mianem 2D. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechanicznie i fizyczne. Grafen charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Grafen został wynaleziony w 2004 roku przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w 2011 r. Produkcją grafenu zajmie się firma utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a także ITME, który jest partnerem strategicznym projektu. 51 proc. udziałów w Nano Carbon ma ARP, a 49 proc. fundusz inwestycyjny KGHM.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (241)
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 564 razy 390

  "Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentowa łzespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w 2011 r. Produkcją grafenu zajmie się firma utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a także ITME, który jest partnerem strategicznym projektu. Udziały w Nano Carbon ma KGHM."

  Gratulujemy i zyczymy samych sukcesow.

  Mam nadzieje, ze kacze lajno nie zaleje tych dobrych wiesci i ze zdrowy rozsadek potrafi to docenic i okazac uznanie.

 • tubthumper

  Oceniono 305 razy 245

  kurna, na 12 komentarzy tylko jeden normalny od kogoś kto docenia takie działania, ponad 90% od debili, którym coś nie pasuje. co za kraj !!!

 • prosspero

  Oceniono 250 razy 154

  Znając Kaczyńskiego to powie, że "gdyby rządził PIS to byśmy budowali grafen z dwóch, a nawet trzech,a nawet dziesięciu warstw atomów węgla".

 • c_lod

  Oceniono 94 razy 76

  SUPER! MUSICIE TYLKO CHRONIĆ TO BO ŚWIAT PATRZY I SZPIEGUJE!
  NSA już was namierza

 • staq

  Oceniono 70 razy 54

  wielu nie rozumie prostych treści. Nie czytają artykułu ale rzucają się do "komentowania".

  Drogie nieczytate dzieci.
  Ani polscy naukowcy ani Premier Tusk nie wymyślili grafenu . Nie wymyslili tez produkcji grafenu.
  NAS naukowcy wymyślili TANIĄ technologię produkcji a NASZ premier (czyli NASZ rząd) umożliwił, by odbywała się ona U NAS

 • m-kow

  Oceniono 49 razy 47

  Ponieważ w treści jest Pan Premier, więc to determinuje ujęcie tematu. Determinuje też jak zawsze komentarze, w których trzeba nabluzgać albo na Tuska że śię lansuje, albo na Kaczyńskiego że kacze łajno, oba motłochy są rozgrzane i pod parą to najważniejsze, piszą o czym wiedzą bo o grafenie nie wiedzą nic.

  Opatentowano jeden ze sposobów wytwarzania płatków grafenowych, na wytwarzanie są też inne patenty, innych firm np. Hydro-Quebec i Grafoid Inc. z Kanady itd. ponieważ produkujących jest już całkiem sporo, teraz rozpocznie się wojna jak kiedyś między VHS a Beta :-) czyli przetrwają w produkcji Ci, którzy znajdą zbyt.
  Generalnie światowych patentów okołografenowych jest ok 7500 sztuk
  Mimo że sam grafen wynaleźli Anglicy i Rosjanie, Anglicy mają tylko 57 patentów związanych z grafenem :-) i czują się trochę jak my kiedyś po "spier...leniu" naszej historii niebieskiego lasera.
  Chińczycy opatentowali 2200 rozwiązań związanych z grafenem a Korea ma ich 1700 ( sam Samsung 400, ale to firma która wydaje na innowacje i badania więcej niż cała Polska ), dobrze więc że produkujemy własne płatki, będzie świetnie jeśli okażą się opłacalniejsze niż u konkurencji, ale jednak do jakiegoś leaderowania to bym się nie poczuwał.

 • bsdw

  Oceniono 95 razy 45

  Z tego Grafenu zrobią krzesło dla Agenta Tomka że by mógł napie.dalać.

 • ruukku

  Oceniono 104 razy 42

  Świetna wiadomość. Ale hola hola, panie Tusk. "Strumienie pieniędzy"? "Polska nauka ma szansę stać się prawdziwym narodowym dobrem, a nie tylko marzeniem"? To może show me, don't tell me.
  Polska przeznacza na naukę 0,7% PKB. Inne kraje w Unii - 2, 3, Finlandia prawie 4%.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje