Polacy zaczęli produkować grafen. Tusk: To historyczna chwila

18.12.2013 11:00
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta)

- Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polskiego grafenu. To historyczny moment - dodał.
Tusk podkreślił, że tak szybkie rozpoczęcie produkcji grafenu jest czymś w rodzaju "pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć".

Patronat państwa

Jak mówił szef rządu, w Polsce mamy wielu naukowców, a dzięki staraniom Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki "strumienie pieniędzy" będą coraz lepiej przekazywane polskim naukowcom. Ich osiągnięcia dają szansę na duże korzyści, w tym finansowe. - To wszystko układa się w pewien krajobraz, którego "latarnikiem" jest ten projekt - powiedział.

- Jeśli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej, przyszłościowej dziedzinie, jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, jeśli powstaje (...) patronat państwa, to znaczy, że jest to także możliwe w wielu innych dziedzinach - dodał premier.

Zwrócił uwagę, że coraz częściej polskim atutem jest myśl naukowa i odwaga do finansowych przedsięwzięć. - Mam nadzieję, że dzięki temu nie tylko grafen, ale także odwaga i przedsiębiorczość w tego typu przedsięwzięciach staną się polską specjalnością - ocenił. Jego zdaniem dzięki takim osiągnięciom polska nauka ma szansę stać się "prawdziwym narodowym dobrem, a nie tylko marzeniem i zajęciem dla nielicznych wybrańców".

Pojedyncza warstwa atomów węgla

Grafen to nietypowy materiał, określany mianem 2D. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechanicznie i fizyczne. Grafen charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Grafen został wynaleziony w 2004 roku przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w 2011 r. Produkcją grafenu zajmie się firma utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a także ITME, który jest partnerem strategicznym projektu. 51 proc. udziałów w Nano Carbon ma ARP, a 49 proc. fundusz inwestycyjny KGHM.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (241)
Polacy zaczęli produkować grafen. Tusk: To historyczna chwila
Zaloguj się
 • amityr

  0

  Nareszcie mogę powiedzieć ,że jestem dumny z mojego kraju!

 • wopik6

  0

  Armia urzedniczych darmozjadów juz pewnie knuje plan jak zniszczyć tego producenta.

 • senw

  0

  Produkcją zajmie się firma utworzona przez ARP....i wszystko jasne....będziemy dokładać do produkcji...tak jak dokładamy do stadionów, kopalni i innych spółek państwowych....

 • led47

  0

  Ciekawe, komu to "korzystnie" sprzedadzą...

 • sebek hmm

  Oceniono 4 razy 4

  Należy teraz produkować gotowe produkty z wykorzystaniem grafenu a nie tylko sprzedawać sam grafen. Trzymam kciuki, żeby to wszystko wypaliło.

 • mini-dater

  Oceniono 2 razy 2

  Super, tylko żeby nie było tak jak z gazem łupkowym i drugim Katarem w europie!!!

  I ten "Patronat państwa". Tak panie Premierze to dzięki staraniom Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki!!!

  Zderzak Łągiewki i inne patenty, które są za granicą!!!

  platformerska rzeczywistość funta kłaków nie jest warta!!!

 • Oceniono 3 razy -1

  Oj to prawda-od dzisiaj będziemy mogli sobie podzelować obuwie grafenem i nosić przez 37 lat.
  Można też z grafenu będzie uszyć wieczne kalesony dla bezdomnych, ciepłe i nie do zdarcia.
  Po podłączeniu do komórki -bezdomni bedą mogli sobie oglądać transmisje z posiedzeń wielkiego churału na wiejskiej.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 5 razy -3

  Nie bajaj człowieku o grafenie który to projekt i tak ten rząd prędzej czy później zarżnie podobnie jak inne. Raczej wytłumacz się wreszcie z przybijanie na wesoło piąstek z Putinem w Smoleńsku. Byłby już czas...

 • anasz

  Oceniono 4 razy -2

  Tusk mnie rozczarowuje. Powoli zaczyna się rozwijać jak perski dywan i widać dziury wyżarte przez mole.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje