Alarmujący raport PAN: Przez emigrację spada liczba urodzeń w Polsce

17.12.2013 18:09
Lotnisko we Wrocławiu

Lotnisko we Wrocławiu (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

Spadek liczby urodzeń, sięgający kilkudziesięciu tysięcy rocznie, a także przyspieszenie procesu starzenia się społeczeństwa to rezultat emigracji Polaków po wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszego raportu Komitetu Badań nad Migracjami PAN.
Według raportu, przedstawionego na posiedzeniu senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą, po wstąpieniu Polski do UE pojawiło się wiele regionów, które w istotny sposób zaczęły odczuwać skutki dynamicznego i masowego odpływu mieszkańców.

- Wynikająca z permanentnej emigracji depopulacja, w połączeniu z niskimi wskaźnikami urodzeń oraz starzeniem się społeczeństwa, powodują znaczące zaburzenia w rozwoju społeczno-gospodarczym i rzutują na przyszły rozwój tych regionów - napisano w raporcie.

Jak przypomniał przewodniczący Komitetu Badań nad Migracjami PAN prof. Marek Okólski, GUS szacuje liczbę polskich emigrantów czasowych na ok. 2 mln 17 tys. (wyjechali za granicę, ale w ewidencjach widnieją jako mieszkańcy kraju). Najwięcej osób wyjechało z województw śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, ale w odniesieniu do ludności faktycznie zamieszkałej liczba emigrantów jest największa na Opolszczyźnie (10,6 proc. ludności), Podlasiu, (9,1 proc.), Podkarpaciu (8,4 proc.) oraz na Warmii i Mazurach (7,5 proc.).

Okólski podkreślił, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost migracji także z województw, w których zjawisko to nie było dotąd znacząco nasilone - świętokrzyskiego, dolnośląskiego i pomorskiego.

Intensyfikuje się proces starzenia się społeczeństwa

Według raportu, poakcesyjna emigracja oznacza ubytek urodzeń sięgający kilkudziesięciu tysięcy osób rocznie (w 2011 - 37,5 tys.), jednak - jak zaznaczył szef Komitetu - liczby te nie uwzględniają rzeczywistej dzietności Polek za granicą, która jest dwukrotnie wyższa niż w kraju.

Jak powiedział Okólski, na skutek emigracji następuje też intensyfikacja procesu starzenia się społeczeństwa. Zakładając, że emigranci czasowi ani ich dzieci nie powrócą do kraju, by tu się osiedlić, a w konsekwencji liczba urodzeń w Polsce będzie mniejsza o 10 proc., wówczas stan ludności będzie w 2035 r. mniejszy o dodatkowe 2,5 mln osób.

- Niekorzystnej zmianie ulegnie struktura wieku: grupa poniżej 15. roku życia będzie mniejsza o ok. 10 proc., grupa w wieku 20-64 lata mniejsza o 7 proc., podczas gdy grupa osób najstarszych, w wieku 65 lat i więcej, będzie mniejsza jedynie o 4 proc. - czytamy w raporcie.

Część raportu poświęcono też skutkom ekonomicznym migracji. Podkreślono w nim, że mimo stosunkowo dużego transferu dochodów migrantów do Polski (w 2007 r. stanowiły one blisko 2,5 proc. polskiego PKB), ich wpływ na rozwój gospodarczy Polski jest dość skromny. Pieniądze te wydawane są na bieżącą konsumpcję, co ma wpływ na budżet centralny (poprzez VAT), ale negatywnie przekłada się na budżety samorządów (brak wpływów z tytułu podatków PIT i CIT).

Rozpadają się rodziny wielopokoleniowe

Okólski zwrócił też uwagę na związane z emigracją przemiany polskich rodzin oraz rozpad więzi rodzinnych. Według raportu liczba rozwodów w latach 2004-2011 wyniosła 519,1 tys., co oznacza, że udział rozwodów po akcesji Polski do UE w ogólnej liczbie rozwodów z lat 1990-2011 wynosi aż 52 proc.

Najwyższe współczynniki rozpadu małżeństw doświadczają województwa, które charakteryzują się wysokim poziomem odpływu migrantów - dolnośląskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Jak powiedział Okólski, emigracja oznacza też rozpad rodzin wielopokoleniowych, co będzie skutkowało koniecznością wypracowania skuteczniejszych form instytucjonalnej opieki nad osobami starszymi, które pozostaną w kraju. Raport został przedstawiony w wersji wstępnej; końcowa ma być opublikowana wiosną przyszłego roku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (716)
Zaloguj się
 • fields1

  Oceniono 1846 razy 1604

  Uciekają z zielonej wyspy ? Co oni wyborczej nie czytają i nie wiedzą, że w Polsce jest coraz lepiej ?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 1202 razy 1076

  Emigracja??

  Jaka emigracja?!?!? Przecież jesteśmy "zielona wyspą". Bez zbędnego Senatu i z jego kosztowną kancelarią, niskimi podatkami 3x15, wydolnym i co wazne uczciwym wymiarem sprawiedliwości, madrymi politykami, ministrami którzy potrafią uczciwie zarobić na luksusowe zegarki, dobrze zorganizowaną służbą zdrowia czy też z takim drobiazgiem jak zlikwidowany abonament RTV.

  No i co najważniejsze z premierem, który ZAWSZE dotrzymuje obietnic wyborczych.

 • mini-dater

  Oceniono 1058 razy 914

  Tytuł napisany nie po platformersku!!!

  powinno być coś takiego

  Sukces rządu w walce z bezrobociem :)

 • kondorx

  Oceniono 777 razy 707

  Dwadzieścia lat intensywnego rozwoju i są skutki. To z dobrobytu tak ludzi nosi.

 • arektk

  Oceniono 742 razy 636

  Ciekawe dlaczego ci ludzie wyjezdzaja ? Na pewno nie przez wysokie podatki - w koncu kazdy chce podzielic sie swoim dochodem z biednymi na socjalu, gornikami i innymi grupami, ktore sobie wywalczyly przywileje. NA pewno kazdy chce placic ZUS - cale zycie skladasz na swoja emeryture , potem dostajesz jakies grosze , a jak umrzesz twoje dzieci nic z tego nie dostana.

 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 574 razy 508

  Trzeba podnieść VAT i całkowicie zlikwidować OFE, to będą masowo wracali i się rozmnażali. Nie ma innej możliwości.

 • extrafresh

  Oceniono 539 razy 479

  Ale co w tym dziwnego.
  Wystarczy się przejechać na wschód - 2 h. od Wwy. - połowa młodych z miasteczek siedzi w UK.

  Zielona wyspa Donalda.

 • sheppard25

  Oceniono 434 razy 364

  Od kiedy to w wybiórczej takie artykuły? Kto by chciał z Zielonej Wyspy uciekać? Coś tu nie gra

 • clo

  Oceniono 526 razy 360

  Ale kłamstwo. Propaganda jak za komuny! Kto chce zniszczyć Tuska ? Znowu odezawła sie kontrrewolucja! Zielona wyspa jest super! Donald jestem z Tobą!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje