Rodzina Andrzeja Turskiego apeluje: Potrzebna krew

16.12.2013 11:59
Andrzej Turski

Andrzej Turski (Fot. za tvp.pl)

Bliscy dziennikarza telewizyjnego Andrzeja Turskiego proszą o oddawanie krwi. Apel skierowany jest zwłaszcza do osób o grupie krwi A Rh minus.
Krew dla Andrzeja Turskiego można oddawać w Centrum Krwiodawstwa w szpitalu MSWiA na ulicy Wołoskiej w Warszawie. Osoby, które zdecydują się na udzielenie takiej pomocy, są proszone o poinformowanie Centrum, że krew - nawet innej grupy - jest przeznaczona dla Andrzeja Turskiego.

"Stan zdrowia dziennikarza się poprawia"

Do apelu przyłączyła się telewizja TVP Info. "Gorąco i najserdeczniej wspieramy prośbę córki pana Andrzeja, naszej koleżanki Urszuli Chincz, o oddawanie - zwłaszcza przez osoby o grupie krwi A Rh minus - krwi" - czytamy na profilu telewizji na Facebooku.

"Stan zdrowia Andrzeja Turskiego powoli się poprawia, choć jak informują jego bliscy: Długa droga jeszcze przed nim i lekarze mówią, że trzeba się uzbroić w cierpliwość" - poinformowała stacja.

Jak skontaktować się z centrum?

Z Centrum Krwiodawstwa na Wołoskiej można skontaktować się pod numerem telefonu: 22 508 13 12, 22 508 12 10.

Prowadzący od 2002 r. "Panoramę" znany dziennikarz Andrzej Turski miał przed tygodniem atak serca. Trafił do szpitala. Turski zmaga się z cukrzycą, ma za sobą walkę z nowotworem.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (90)
Zaloguj się
 • ozezty

  Oceniono 393 razy 359

  Skończcie z tym mitem. Osoba "dla której" oddaje się krew najprawdopodobnie nie dostanie z niej ani kropli, bo krew potrzebna jest teraz, a jej opracowanie trwa.
  Jestem krwiodawcą, oddałem nieco ponad 55 litrów ale zakłamanie instytucji doprowadza mnie do szewskiej pasji. Jeśli brakuje krwi, to niech minister postara się wypracować metody zachęcające ludzi do oddawania. Ja ich nie potrzebuję, jestem ze starej szkoły oddającej "dla idei" ale najwyraźniej młodsi muszą zostać w jakiś sposób zachęceni. Jeśli wzbraniamy się przed płaceniem za krew, jak to się robi w Niemczech, to niech wymyślą coś innego, niekoniecznie bardzo kosztownego. Ale niech coś tym ludziom dadzą, choćby szacunek i świadomość, że ich wysiłek jest doceniany.

 • r306

  Oceniono 147 razy 125

  Dlaczego wprowadzacie ludzi w blad??? Przepisy o krwiodastwie stanowia jasno - przy donacji jednostki krwi nie moze sie znalezc adnotacja dla kogo!!!! Ludzie - krew i jej skladniki to LEK. Jako taki ma okreslone cechy ale nie jest przypisany do osoby. Tego nie wolno w krwiodastwie robic, bo:
  1. doprowadziloby to do kolosalnych naduzyc.
  2. doprowadziloby do problemu z krwia darowana dla kogos, a nie zuzyta dla tego kogos....

  Apele o zwiekszenie ilosci oddanej krwi tak! Ale nie, ze idzie ona dla okreslonej osoby, bo to oszukiwanie ludzi! Cel jest szczytny, ale nie kazdy cel uswieca srodki....

  Naprawde mozna bylo to zrobic inaczej - Rodzina Pana Turskiego apeluje do dawcow o zwiekszona ilosc oddawanej krwi, bo tej brakuje w regionalnym centrum krwiodastwa.

  Naprawde to wsysterczy i nie bedzie oszukiwania ludzi.

 • c.t.k

  Oceniono 88 razy 80

  Krew "nawet innej grupy" dla Andrzeja Turskiego?.Może w Centrum Krwiodawstwa w ogóle brakuje krwi

 • ccc-bbb

  Oceniono 157 razy 77

  Tuski, Ewa Błaszczyk - gdzie jesteście Państwo media jak zwykły obywatel potrzebuje pomocy?! Wtedy was nie ma!

  Dlaczego nie weźmiecie za jaja arłukowicza, kopacz, tuska - 6 lat reform! Od 3 lat prezydent, marszałkowie, premier z PO! Gdzie są media które powinny rozliczyć tych partaczy z reformy lekowej, w wyniku której NFZ oszczędził miliony, a pacjenci albo dołożyli ze swoich albo nie wykupili recepty. Ile kasy zwinął arłukowicz za bycie ministrem wykluczonych!

  A tutaj macie historię chłopaka, który nie może liczyć za pomoc posłanki PO jak wasz kumpelo z redakcji Azrael Kubacki! Tak, tak, wy macie szpitale i kliniki MSW dostępne na telefon. Reszta czeka w kolejce, albo idzie do powiatowych "lecznic".

  "12-letni Wojtek z Krajna nie może liczyć na refundację drogiego leku na raka, bo… jest zbyt młody. Rodzice błagają o pomoc.

  Wiadomości › Kielce › Choroby
  Echo Dnia
  29 lis, 18:37
  Dramat 12-letniego Wojtka. Państwo mu nie pomoże, bo... jest za młody

  12-let­ni Woj­tek z Kraj­na nie może li­czyć na re­fun­da­cję dro­gie­go leku na raka, bo… jest zbyt młody. Ro­dzi­ce bła­ga­ją o pomoc.

  Chło­piec cho­ru­je na GIST: no­wo­twór zło­śli­wy prze­wo­du po­kar­mo­we­go z prze­rzu­ta­mi na wą­tro­bę. Woj­tek jest już po ope­ra­cji wy­cię­cia guza, który zo­stał usu­nię­ty wraz z frag­men­tem żo­łąd­ka i dwu­nast­ni­cy. Ry­zy­ko po­ja­wie­nia się prze­rzu­tów jest bar­dzo wy­so­kie. Można je zmniej­szyć po­da­jąc lek, któ­re­go mie­sięcz­na dawka kosz­tu­je 9,5 ty­się­cy zło­tych. Le­cze­nie po­win­no po­trwać przy­naj­mniej dwa lata. W Pol­sce lek jest re­fun­do­wa­ny tylko dla pa­cjen­tów po­wy­żej 18 roku życia. Ro­dzi­ce Wojt­ka pro­szą o pomoc w uzbie­ra­niu pie­nię­dzy na le­cze­nie syna."

  A tutaj dziewczyna, która po ciężkim wypadku nie ma co liczyć na dalszą rehabilitację, bo NFZ płaci tylko za 101 dni, reszta z własnej kasy

  kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/wyciagnijcie-mnie-z-tych-czterech-scian/snkfq

 • Szymon Galecka

  Oceniono 145 razy 73

  Jak ktoś znany potrzebuje pomocy lekarskiej , jakiś przeszczep , transfuzje krwi itp to dajcie wszędzie o tym wiadomość ! A jak dziecko w wieku 10 lat potrzebuje pomocy np transfuzje krwi ? To co robicie ? nic wmawiacie rodzicom takiego dziecka ze musza czekać ! Takie rzeczy tylko w Polsce ;/

 • tomspeed

  Oceniono 61 razy 55

  PCK już nie przyjmują deklaracji dla kogo krew ma być bo to od zawsze była fikcja...
  Po co dajeci taki artykuł skoro sami o tym pisaliście?

 • who_cares

  Oceniono 50 razy 48

  Krew po oddaniu musi odleżeć swoje bo po pierwsze trzeba ją przebadać na obecność HCV HIV i paru innych wirusów. Po drugie pełnej krwi się nie przetacza prawie wcale a preparaty krwiopochodne też się jakiś czas "robi". Więc po prostu napiszcie że brakuje ogólnie ARh- to za miesiąc być może sytuacja się poprawi.

 • kerkopithekion

  Oceniono 31 razy 15

  ech
  a ja za stara jestem :(
  niemożność oddania krwi to właściwie jedyna wada mojego wieku - ale za to wada poważna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje