Prof. Płatek o proponowanych zmianach w Kodeksie karnym: To wojna przeciwko kobietom

13.12.2013 20:08
Prof. Monika Płatek

Prof. Monika Płatek (Fot. Wojciech Olkuonik / Agencja Gazeta)

- Komisja Kodyfikacyjna próbuje tylnymi drzwiami wprowadzić to, co nie przeszło w Sejmie - mówiła prof. Monika Płatek w audycji "Post Factum" o proponowanych zmianach w Kodeksie karnym, dotyczących zapisów o nielegalnym przerywaniu ciąży. Przewidują one m.in. rozszerzenie kary do 5 lat więzienia, wprowadzają też pojęcie "dziecka poczętego". - To, co się dzieje w Kodeksie karnym, to jest wojna przeciwko kobietom. Tutaj chodzi o to, by pozbawić je możliwości decydowania - komentowała sprawę w TOK FM karnistka, prof. Monika Płatek.
- Przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu karnego proponuje zmiany w artykule 152, dotyczącym nielegalnego przerwania ciąży. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości proponuje, by zapis: "Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech" zastąpić następującym: ''Kto powoduje śmierć dziecka poczętego niezdolnego do samodzielnego życia poza organizmem matki, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5'' - zaczęła program "Post Factum" Agata Kowalska.

"Poważne dogmatyczne zmiany"

- Mamy do czynienia nie tylko ze zmianą treści przepisów, ale z poważną dogmatyczną pracą, która zmienia nam podstawy stosowania prawa karnego i zmienia je również w dość nieuczciwy sposób, wprowadzając terminy, które znacznie rozszerzają karalność - mówiła karnistka, prof. Monika Płatek. - W prawie operujemy pojęciem "dziecka" od momentu, kiedy się to dziecko urodzi. I to bełtanie ludziom w głowach, wprowadzając pojęcie "dziecko nienarodzone", to dezinformacja, która po prostu ma wykluczyć pojęcie "płodu", którym się posługujemy prawidłowo. Ma to również spowodować, by lekarz nie próbował nawet wykonać aborcji. Bo proponowany przez komisję zapis ma postawić lekarzy w sytuacji niepewności, czy i w jakich przypadkach poniosą odpowiedzialność karną - mówiła prof. Płatek.

Konsultacje z Opus Dei?

- Komisja Kodyfikacyjna próbuje tylnymi drzwiami wprowadzić coś, czego nie udało się wprowadzić w Sejmie. W którym momencie mamy powiedzieć "stop", nie zgadzamy się? - pytała prowadząca program Agata Kowalska. Profesor Płatek przekonywała, że to już jest ten moment. - To, co zaproponowano, jest nie do przyjęcia. I jeżeli jest tak, jak pisał prof. Lech Gardocki w "Gazecie Prawnej", że proponowane zmiany przesyła się do konsultacji "Opus Dei, to znaczy, że godzimy się na to, by odejść od państwa świeckiego i państwa demokratycznego i pójść w kierunku państwa totalitarnego i teokratycznego - komentowała karnistka.

Jak zauważyła Agata Kowalska, "dotychczasowe zapisy w kodeksie przewidują jedynie kary dla lekarzy, a obecny zapis może obejmować również kobietę". - To, co się dzieje w Kodeksie karnym, to wojna przeciwko kobietom. Chodzi o to, by pozbawić kobiety wszelkiej możliwości decydowania o sobie. Co gorsza, te zapisy ignorują zupełnie kwestie związane ze stanem zdrowia kobiety - mówiła prof. Płatek.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • stopkas

  Oceniono 110 razy 96

  Jest nas tak wiele kobiet i nie potrafimy wreszcie powiedzieć:DOŚĆ!!!!Niech wreszcie przestaną nas traktować jak kretynki,które nie potrafią myśleć!!Przepisami prawa karnego próbują wskazać nam prawidłową i słuszną drogę? Bo my kobiety jesteśmy za głupie aby samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą macierzyństwa?? Wstyd mi za niektóre Panie posłanki,po co zasiadają w sejmowych ławach,dla dekoracji ? Powołano je aby wyglądało jaki to mamy demokratyczny kraj?Tak naprawdę to mamy tyle do powiedzenia, co kobiety w Iranie ,tyle tylko że u nas nazywa się to kraj katolicki.A najwięcej w tej kwestii do powiedzenia mają Panowie pOSŁOWIE i księża.A może tak nowa ustawa o rozwiązaniu wszystkich zakonów i zgromadzeń żeńskich,niech siostrzyczki zrobią wreszcie coś dla kraju i niech zaczną rodzić dzieci na chwałę Pana,a nie tylko klepać paciorki.Może to podniesie wreszcie wskaźnik urodzeń? Wszyscy mają najwięcej do powiedzenia tylko nikt nie słucha głosu tych,których to dotyczy.

 • endrju1521

  Oceniono 100 razy 84

  Żyjemy w porąbanym kraju.

  Kobietom, pozostaje czekać na głęboko religijne

  kamienowanie i palenie na stosie.

  Tak nam dopomóż błogosławione Opus Dei.

 • asia1666

  Oceniono 81 razy 61

  Klerykalnym mizoginom wydawało się że cichcem to przeprowadzą a tu figa z makiem.

 • cillian1

  Oceniono 61 razy 53

  czekać tylko na:
  - gwałcenie Polek, aby było nas więcej.
  - przymus rodzenia po gwałcie
  - przymus rodzenia kalek, nasza armia będzie złożona z dawnów, niedorozwojów
  wróg się zlituje, i nie będzie nas ruszał (w sumie jest sens)
  - za skrobankę, będzie palenie na stosie, jak już więzienia będą pełne
  - koniecznie nowy urząd, do pilnowania poczęć, czy przypadkiem nie znikają po powrocie z wycieczki (to plus, milion urzedników, bezrobocie spada)
  - JK, będzie gwałcił te, co zostaną obłaskawione, św. spermą JK

  itp!

 • zayatz123

  Oceniono 69 razy 49

  ludzie! spie...z katotalibanu jak najszybciej!

 • jerjar

  Oceniono 60 razy 40

  Najbardziej powinno się chronić życie poczęte i już rozwinięte. Na przykład wymiar sprawiedliwości niedawno nie uchronił 13-latka przed seryjnym mordercą drogowym

  Nie chroni tego życia Kościół, a zdarza się, że występuje po przeciwnej stronie (pijany biskup diecezji warszawskiej, pijany ksiądz, który tego roku zabił wprawdzie siebie ale i innych). Niestety nie chronią tego życia także liberalni prawnicy pokroju pani profesor. Czasem myślę, że społeczeństwo zostało samo.

 • senior2244

  Oceniono 41 razy 39

  Tylko patrzeć jak wprowadzą do kodeksu karnego zapis że pedofilia księży nie podlega karze a nawet jest zalecana w ramach edukacji seksualnej w przedszkolach i szkołach podstawowych.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 49 razy 33

  Są jeszcze tacy, którzy widzą różnicę między PiS, a PO ?

 • hare-hare

  Oceniono 46 razy 26

  a kto w tym kraju jest przeciwny kobietom?---klechy,klechy i pedały,ale to jedno i to samo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje