Kościół krytykuje gender, ale korzysta z pieniędzy UE. "W projektach jest obowiązek równości płci"

W każdym projekcie finansowanym ze środków UE zapisana jest zasada równości płci - skoro Kościół krytykuje gender, a korzysta ze środków unijnych... trzeba przeprowadzić kontrolę - przekonują przedstawicielki "Feminoteki". - Prawdopodobnie doszło do użycia funduszy unijnych niezgodnie z przeznaczeniem, co oznacza że pieniądze powinny zostać zwrócone - argumentowała Joanna Piotrowska. Wanda Nowicka zapowiada zgłoszenie sprawy do Komisji Europejskiej
Hierarchowie Kościoła katolickiego od kilku tygodni co jakiś czas wypowiadają się krytycznie wobec "ideologii gender". Dziś odpór postanowiły dać Wanda Nowicka i przedstawicielki fundacji "Feminoteka".

- Z jednej strony Kościół katolicki wytoczył najcięższe działa przeciwko tzw. ideologii gender, a z drugiej strony zarabia na gender ogromne pieniądze - mówiła Wanda Nowicka na konferencji prasowej w Sejmie. - Gender to w istocie nie tylko wiedza naukowa, ale przede wszystkim to jest polityka światowa, którą z angielska nazywamy gender equality. Ta zasada została w szczególności przyjęta w Unii Europejskiej jako podstawa funkcjonowania. Wszyscy beneficjenci funduszy unijnych jednocześnie są zobowiązani do przestrzegania tej podstawowej zasady - równości płci - argumentowała Nowicka.

Prawie 62 mln zł na "genderowe projekty"

- Biskupi i księżą Kościoła, cześć konserwatywnych polityków i polityczek oraz mediów prowadzą nagonkę realizujące politykę równości płci oraz świadomie kłamią na temat teorii gender. Tymczasem Kościół katolicki chętnie korzysta z pieniędzy UE, realizując projekty, w których zapisany jest obowiązek równości płci - podkreślała Joanna Piotrowska z "Feminoteki".

Jak mówiła Anna Dryjańska - też z Feminoteki - z monitoringu dotacji przyznanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2010-2013 wynika, że instytucje kościelne lub związane z Kościołem katolickim są "stałymi beneficjantami genderowych środków". - Są tam katolickie instytucje oświatowe, organizacje pozarządowe, archidiecezje i parafie - wyliczała Dryjańska. - Genderowe projekty były realizowane we wszystkich województwach. Fundusze unijne przyznane na ich realizację to łącznie prawie 62 mln zł.

Lista Feminoteki >>

Będą kontrole?

Piotrowska przekonywała, że krytyczne wobec gender wypowiedzi przedstawicieli Kościoła katolickiego powinny spowodować... kontrolę sposobu wydania unijnych środków. - Zachodzą uzasadnione podejrzenia, że zasada ta, gender mainstreaming [zasada równości płci -red.], nie była w tych projektach realizowana lub była realizowana niewłaściwie. A przestrzeganie tych zasad jest obowiązkiem - mówiła. Piotrowska zapowiedziała, że fundacja będzie się domagać od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego skontrolowania "beneficjentów katolickich" pod kątem realizacji tej zasady.

- Prawdopodobnie doszło do użycia funduszy unijnych niezgodnie z przeznaczeniem, co oznacza, że pieniądze powinny zostać zwrócone - argumentowała Piotrowska.

Wanda Nowicka zapowiedziała postulowanie przeprowadzenia kontroli przez NIK i zgłoszenie sprawy do Komisji Europejskiej.

- Czy abp Michalik jest świadomy, że Kościół czerpie z gender? Czy celowo sprzeniewierza się tej zasadzie? Czy zamierzają zwrócić pieniądze? A może zamierzają realizować unijną politykę gender po to, żeby nie łamać prawa? - pytała Nowicka.

Więcej o:
Komentarze (46)
Kościół krytykuje gender, ale korzysta z pieniędzy UE. "W projektach jest obowiązek równości płci"
Zaloguj się
 • sher-rif

  0

  Ale czy jest też "prawo" do wyssywania płci z lewego palucha? Ciekawe czy np. można dowolnie zdefiniować zdrowie psychiczne? Uznać ,że feminiści i komuniści to genetyczni schizofrenicy.

 • Barbara Kurek

  Oceniono 1 raz -1

  NIEKTÓRZY LUDZIE POWINNI NAJPIERW ZAPOZNAĆ SIĘ CO TO JEST GENDER A PÓŻNIEJ WYRAŻAC SWOJE POGLĄDY NA TO ZJAWISKO--HIERARHIA KOŚCIELNA TEŻ NA KOPERNIKA RZUCIŁA KLĄTWĘ BO TEGO NIE MOGLI ZROZUMIEĆ ,ŻE ZIEMIA KRĄŻY WOKÓŁ SŁOŃCA--A TO PRZECIEŻ DOBRY BÓG TAK USTAWIŁ ŚWIAT--

 • Eugeniusz MG

  Oceniono 1 raz 1

  Chciwi,zakłamani Judasze,niech mi ktoś udowodni,że jest jakiś Bóg którego ponoć są wysłannikami jak się ogłaszają.Chyba,że to jest ich kolega i dlatego się go nie boją,robią co chcą a ciemnocie wciskają"kit" i straszą piekłem.Czyste średniowiecze,panowanie kleru nad owcami.

 • klan_fan

  Oceniono 2 razy 2

  Ot wreszcie ktoś wyciągnął wnioski.

 • almagus

  Oceniono 1 raz -1

  Pazerni mataczą jak moga aby żyć docześnie i gnusnie!
  Nie oddadzą co wyłudzone.

  Porubstwo w Polsce.

  Boga nie ma jakiegokolwiek.
  Ani też zmartwychwstania.
  Dopóki żyje niewierny człowiek.
  Powyższą tezę on uzasadnia.
  Umysł zajęty ma rzeczywistym.
  Tajemnice wydziera wszechświata.
  W altruizmie z podziwem czystym.
  I jego wena niezwykle skrzydlata.

  Bogaty wiarą, ubogi umysłowo.
  Naucza z tytułem wiedzy uzurpator.
  Sam nie wymyśli, powtarza słowo.
  A jak wymyśli to jest inkwizytor.
  Do domu wyśle swych orędowników.
  Przymilnie wybadają szatana skalę.
  W kościele napiętnuje się przeciwników.
  Bóg mi odpuści, na stosie diabłów spalę!

  W gnuśnym nieróbstwie.
  Co mamy na boku.
  W świątynnym porubstwie.
  Oni służą bogu.

  2013-12-08 almagus
  almagus.blox.pl/html
  wyborcza.pl/1,75478,15095636,Ks__prof__Bortkiewicz_o_przerwanym_wykladzie_w_Poznaniu_.html?utm_source=HP&utm_medium=AutopromoHP&utm_content=cukierek1&utm_campaign=wyborcza#Cuk

 • grastep02

  Oceniono 3 razy 3

  To co wyczynia polski kler budzi niesmak i odrazę. PIENIĄDZ uczynili swym Bogiem i tylko w niego wierzą. Reszta poczynań to obłuda ,ogłupianie maluczkich i żyłowanie ich z kasy.
  Morale tych pasibrzuchów to jedna ,wielka ściema.

 • 123jna

  Oceniono 2 razy 0

  Kontrolowac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • macia-9

  Oceniono 8 razy -4

  Żydów na lekarstwo,komuchy mrą jak muchy.No,nie ma kogo kochać!Każdy obiekt jest wart miłości chrześcijańskiej.Wymyślono tę ostatnią to i obiekt należy wymyślić.Owce uwierzą we wszystko co bredzą pasterze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX