Mandela pokazał, że do obalenia systemu nie potrzeba rewolucji

Wg Tomasza Wołka życie Nelsona Mandeli znakomicie pokazuje, że nawet najpoważniejsze konflikty można rozwiązać na drodze kompromisu, bez robienia rewolucji. - Jeśli skonfliktowane siły potrafią ustąpić, nie walczyć o pełnię władzy, często kończy się to sukcesem. Tak przecież było też w Polsce - mówił publicysta w TOK FM.
Nelson Mandela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, pierwszy prezydenta RPA wybrany w wolnych wyborach, zmarł w czwartek w wieku 95 lat. To niewątpliwie jedna z ikon XX wieku.

Publicysta Tomasz Wołek zwraca uwagę, że Mandela wymykał się wszelkim schematom. - Pamiętamy przecież, że przed laty wielokrotnie porównywano go do Fidela Castro. Ale on szybko zrezygnował z radykalizmu. I zaprzeczył posądzeniom o komunizm, współpracę z Moskwą. Nelson Mandela pokazał, że nawet w tak skomplikowanych warunkach, jakie panowały w Republice Południowej Afryki w czasach apartheidu, można doprowadzić do zwycięstwa na drodze ewolucji, a nie rewolucji - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Był to wyjątkowy wypadek, bo w wielu afrykańskich krajach postkolonialnych wypełnił się zupełnie inny scenariusz. - Przecież w sąsiadującym z RPA Zimbabwe czarna większość szukała zemsty, przeganiała białych farmerów - przypomniał Wołek.

Znamy to z Polski

Zdaniem Jacka Żakowskiego RPA uniknęła rozlewu krwi, bo Mandela miał godnych siebie partnerów - prezydenta Federika de Klerka i biskupa Desmond Tutu. - Oni potrafili stworzyć team. Trochę jak w Polsce Lech Wałęsa i gen. Wojciech Jaruzelski - ocenił gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Przypomnijmy, w uznaniu zasług dla obaleniu apartheidu Mandela został uhonorowany w 1993 roku pokojowym Noblem razem z de Klerkiem.

- Bezkrwawa zmiana systemu w Republice Południowej Afryki pokazała, że najważniejsze jest dążenie do kompromisu. Bo jeśli w jakimś rozrywanym konfliktami kraju dochodzi do władzy tylko jedna siła, to zwykle kończy się to dyktaturą. Ale jeśli skonfliktowane siły potrafią ustąpić, nie walczyć o pełnię władzy, często kończy się to sukcesem. Tak przecież było też w Polsce - przypomniał Tomasz Wołek.

Mądrość Mandeli

Według politolożki dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, Nelson Mandela wyjątkowo wyróżniał się na tle innych polityków m.in. dlatego, że sam zdecydował o odejściu z polityki. - Potrafił w odpowiednim momencie zrezygnować z prezydentury. To świadczy o wielkości człowieka. Nie próbował na przykład wzorem innych afrykańskich przywódców tworzyć dynastii rządzącej krajem - stwierdziła.

Pogrzeb Nelsona Mandeli odbędzie się za tydzień w niedzielę. Jak zapowiedział prezydent RPA Jakob Zuma, będzie to pogrzeb państwowy. W RPA flagi państwowe opuszczone są do połowy masztów.

Kondolencje po śmierci legendarnego przywódcy Afrykańskiego Kongresu Narodowego złożyli m.in. papież Franciszek, Dalajlama oraz politycy z całego świata z Barackiem Obamą i Władimirem Putinem na czele. Za pośrednictwem Twittera hołd Nelsonowi Mandeli złożyli też m.in. zespół U2, Cristiano Ronaldo, Sharon Stone.

Więcej o:
Komentarze (10)
Mandela pokazał, że do obalenia systemu nie potrzeba rewolucji
Zaloguj się
 • pkotrebski

  Oceniono 4 razy 4

  Myślę że ten artykuł przeprowadził błędną analizę. Nie było krwawej rewolucji? Ja myślę że ktoś musi poczytać trochę historii. Walka czarnego człowieka na kontynencie Afrykańskim jest bardzo krwawą walką. Pierw przeciw kolonializmu a potem władz mniejszości. Walka przeciwko apartheidowi była toczona i była to bardzo krwawą walką(w co najmniej czterech krajach frontowych). Z resztą może rewolucja jest w stanie zamrożenia bo zwykły obywatel dalej nie ma zysku tej walki. U władzy są ludzie którzy stali się nową oligarchią i są wspierani przez starą oligarchię. Niestety rządy ANC nie doprowadzili do tego czego obiecywali. Są skorumpowane i sami się bogacą i zdradzają te hasła którymi się posługiwali przez te lata tej krwawej wojny. Nie zapomnijmy że w sumie cały zachód(po za chyba Norwegią i Szwecja) wspierał kolejne reżimy w RPA które stawały się bardziej agresywne i bardziej nie tolerancyjne wobec swego społeczeństwa czarnego. Ci ludzie byli bardzo świadomi że jedyny głos który się liczył na świecie był głos super mocarstwa(USA). My w sumie dzisiaj nie wiemy ile ludzi zmarło w Namibii, RPA, Zimbabwe, Mozambiku oraz Angoli. To wszystko było ze sobą związane. To że ta władza zdradziła tą rewolucja nie znaczy że rewolucja nie jest potrzebna. Może niech ten który rzuca hasłem że nie trzeba rewolucji pojedzie do RPA i wyjedzie trochę po za miasto(lub nawet do samego Hillbrow) i powie że tam rewolucji nie potrzeba. A kompromis który trzyma większość w biedzie, kiedy ta bieda w sumie te koszty tej walki musiała pochłonąć(w krwi między innymi) nie jest żaden kompromis.

 • teodor_jeske_choinski_1

  0

  mmm

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 2 razy 0

  Niestety, w Polsce bez rewolucji nic sie nie zmieni.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 2 razy 0

  A dlaczego nie zrobili w RPA : lustracji, debiałalizacji, CBA do walki z korupcją, nacjonalizacji,
  i w ten sposób rozwalenia w szybkim tempie całego państwa ?
  Brakło im w RPA czegoś w rodzaju naszych braci bliźniaków....oj brakło.

 • dyzurnydebil

  Oceniono 6 razy 0

  Mandela to taki afrykanski Walesa tyle ze nie byl kapusiem.
  i nie mial zelonego pojecia dlaczego siedzi w wiezieniu...

 • swinton

  Oceniono 2 razy 2

  A jak to próbuje zrobić się na Ukraine przy poparciu zachodnich dyplomatów?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 0

  Odszedł za wcześnie, wielki człowiek, będzie go brakowało [*]
  Dlaczego nie można zobaczyć 111 komentarzy pod artykułem: Nelson Mandela nie żyje. Miał 95 lat. Był symbolem Afryki i walki z apartheidem

 • rudi_0

  Oceniono 3 razy 1

  Oczywiscie ze nie !
  Do "obalenia systemu" potrzeba wspolnoty interesow obu stron ( tj. obalaczy I obalanych ) , armii agentow ulokowanych w instytucjach panstwa , zaprzyjaznionych mENdiow oraz wielkiego niczym Ocean Baltycki stada pozytecznych idiotow !
  Ty cos o tym wiesz Jacus !
  ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX