Mikołaj Lizut z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za reportaż o nieletnich matkach

05.12.2013 22:42
Mikołaj Lizut w TOK FM

Mikołaj Lizut w TOK FM (Fot. Tokfm.pl)

Mikołaj Lizut, dyrektor programowy radia Roxy FM i prowadzący audycję PIWO w TOK FM, został jednym z czterech laureatów Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. W ubiegłym roku nagrodę dostała Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK FM.
Czterech dziennikarzy - Witold Szabłowski, Wojciech Królikowski, Mikołaj Lizut i Jakub Kamiński - zostało tegorocznymi laureatami Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego - ogłoszono na gali jubileuszowej 95-lecia istnienia agencji.

Czterech laureatów

Spośród zgłoszonych materiałów radiowych jury postanowiło nagrodzić Mikołaja Lizuta za materiał "Dzieci dzieci", nadany w Radiu TOK FM. To reportaż z ośrodka resocjalizacyjnego dla dziewcząt w ciąży, sprawiających kłopoty wychowawcze. W kategorii materiał fotograficzny nagrodę otrzymał Jakub Kamiński za fotoreportaż "Strefa Gazy, strefa grozy", opublikowany w książce pt. "Prawo do wody". To zestaw 18 zdjęć, obrazujący trudy życia codziennego w Strefie Gazy.

W kategorii tekstowej w tym roku nagrodzono Witolda Szabłowskiego za materiał "Dom pełen Ukraińców", opublikowany w "Gazecie Wyborczej". Jest to reportaż nawiązujący do pacyfikacji w lipcu 1943 roku Kisielina na Wołyniu przez banderowców i opisujący powojenne losy Ukraińców, którzy wówczas ratowali Polaków. W kategorii filmowej nagrodę otrzymał Wojciech Królikowski za reportaż "W oku Boga" nadany w TVP Katowice. To film o pracy fotoreportera Krzysztofa Millera, który dokumentowanie rozlicznych wojen i konfliktów zbrojnych przypłacił głęboką depresją. Każdy z laureatów otrzymał czek na 20 tys. zł.

Nagroda im. Kapuścińskiego

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom rzetelnych, ciekawych, wyróżniających się pod względem warsztatowym materiałów dziennikarskich. PAP ustanowiła tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i dziennikarstwu agencyjnemu i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.

Ryszard Kapuściński, który 14 lat pracował w PAP, był pierwszym dziennikarzem, którego twórczość trafiła do noblowskich rankingów, wyżej jednak od doktoratów honoris causa i nagród literackich cenił sobie skromny tytuł reportera. Kapuściński uważał, że dziennikarstwo jest misją i powołaniem, a informacja ma w sobie niekiedy moc zmieniania świata.

W Kapitule Nagrody zasiadają: Alicja Kapuścińska, prof. Janusz Adamowski, red. Stefan Bratkowski, red. Anna Brzezińska-Skarżyńska, red. Bogusław Chrabota, red. Piotr Gabryel, red. Mirosław Ikonowicz, red. Wojciech Jagielski, red. Michał Kobosko, prof. Jan Miodek, prof. Maciej Mrozowski, prof. Henryk Samsonowicz, red. Andrzej Turski, red. Maria Wiernikowska i red. Maciej Wierzyński. W tej edycji Kapitule przewodniczy red. Wojciech Kaźmierczak.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
 • Ołeh Krysztopa podczas telewizyjnej dyskusji o reportażu Ukraiński reporter: Tutaj życie jest warte 10 tys. dolarów. Bogate dzieciaki mogą zabić i są bezkarne
 • Abdul, Dagestańczyk, który mieszka pod Warszawą. Jego broda nie podoba się sąsiadom. Czy każdy brodacz to terrorysta? Broda. O Dagestańczyku, który próbuje w Warszawie kozy hodować
Komentarze (4)
Mikołaj Lizut z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za reportaż o nieletnich matkach
Zaloguj się
 • tadeusz.4

  Oceniono 1 raz -1

  I co, Gazeta się cieszy z tej nagrody? A jak tam redaktor GW, niejaki Domosrawski, największy opluwacz i paszkwilant śp. Ryszarda Kapuścińskiego?

 • 7xi1917

  Oceniono 4 razy 0

  Zapładniał ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje