?Uczymy dzieci coraz lepiej odpowiadać na testy" - prof. Mankiewicz o wynikach badań polskich szkół

- Politykom bardzo zależy na tym, żeby ogłaszać publicznie kolejne sukcesy. Osoby wypowiadające się bardzo entuzjastycznie na temat badania nie wiedzą, jaka jest sytuacja w szkolnictwie na świecie - mówi w TOK FM prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów PISA, którego wyniki ogłoszono w poniedziałek, sprawdza umiejętności uczniów m.in. w czytaniu ze zrozumieniem czy rozwiązywaniu zadań matematycznych. W aktualnym rankingu Polska znalazła się na 13. miejscu, wyprzedzając tym samym Niemcy, Francję czy Wielką Brytanię. Na zwołanej specjalnie konferencji sukces polskiego szkolnictwa ogłaszał Donald Tusk. Premier nazwał polską młodzież "jedną z najbardziej uzdolnionych na świecie". Stwierdził też, że "Polski nauczyciel ma powód do satysfakcji, bo nie jest nauczycielem gorszym, tylko lepszym niż średnia europejska czy średnia światowa".

Politycy chcą sukcesów

- Z tego badania są dwa wnioski. Po pierwsze - politykom bardzo zależy na tym, żeby ogłaszać publicznie kolejne sukcesy, a po drugie - nie trzeba się bać matematyki, bo wprowadziliśmy ją na maturze i wyniki w testach PISA się poprawiły - zauważa prof. Lech Mankiewicz. Profesor twierdzi, że publicyści wypowiadający się bardzo entuzjastycznie na temat badania nie wiedzą, jaka jest sytuacja w szkolnictwie na świecie. - Rozumiem, że poprawiliśmy swoją pozycję np. w stosunku do Niemiec, ale Niemcy mają poważny problem z cyfrową demencją, która dotyczy już 10-15 proc. młodzieży - mówi.

Cyfrowa demencja to proces, w którym dziecko, wskutek braku zainteresowania ze strony rodziców, uzależnia się od internetu i żyje wirtualnym światem. - Kończy się to tym, że po czwartej klasie, a wtedy kończy się szkoła podstawowa w Niemczech, dziecko nie umie pisać i liczyć. Niski wynik Niemiec mnie nie dziwi - mówi i dodaje: - Nas jeszcze nie dosięgła ta "choroba", bo nie mamy pokrycia internetem mobilnym całego kraju.

Badanie PISA niemiarodajne?

Profesor uważa, że do wyników badania należy podchodzić z pewnym dystansem. Gratuluje polskim nauczycielom, uczniom i minister Hall, która rozpoczęła serię przemian, ale zauważa, że samo badanie nie jest skuteczną metodą sprawdzenia umiejętności dzieci. - Test PISA był wprowadzony w 1997 roku. Rozpoczynała się epoka szybkich zmian, a kończyła się ta, w której przez dekady żaden wynalazek nie doprowadził do rewolucji. Gdybyśmy dziś spytali się, czy ktoś wyobraża sobie test, który powie, jak za siedem dni będzie wyglądała Ukraina, to chyba nikt się nie zgłosi, bo wszystko zmienia się tak dynamicznie - mówi.

- Uczymy coraz lepiej odpowiadać pod testy. Dziecko, żeby chciało się nauczyć, musi widzieć perspektywę dobrych wyników, a dodatkowo mózg lubi też wyzwania, więc nie powinniśmy uczyć rzeczy trywialnych. Część dzieciaków odrzuca uczenie się czegoś, czego sensu nie widzą - podsumowuje Mankiewicz.

Więcej o:
Komentarze (13)
?Uczymy dzieci coraz lepiej odpowiadać na testy" - prof. Mankiewicz o wynikach badań polskich szkół
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 4 razy 0

  Gimnazja są nie potrzebne,zamiast chodzic 3 lata do gimnazjum i niczego się nie naczyć chyba tylko wulgarnego języka, to lepiej ukończyć trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową i mieć zawód, pracodawcy czekają na absolwentów tych szkół.

 • m.arco

  Oceniono 4 razy -2

  Polska szkoła produkuje idiotów niezdolnych do jakiejkolwiek analizy. To akurat tyle by premier Tusk mógł ogłosić sukces polskiego szkolnictwa Wyborcy PO rosną.

 • m.arco

  Oceniono 5 razy -1

  Polska szkoła produkuje debili niezdolnych do samodzielnej analizy, to akurat tyle by premier Tusk mógł ogłosić sukces polskiego szkolnictwa. Szeregi wyborców PO rosną.

 • errdos113

  Oceniono 3 razy 1

  Można mieć różne zastrzeżenia co do testu PISA - np. że porównuje kraje (np. Polska) z miastami (np. Szanghaj, Hong Kong), ale wydaje mi się, że pan profesor nie widział zadań z tego testu - one naprawdę sprawdzają umiejętność rozumowania. Nazwanie testu matematycznego "umiejętnością rozwiązywania zadań" jest nietrafne, nie ma tam liczenia słupków.

  A druga część z "cyfrową demencją" oraz, że uczniowie mają lepsze wyniki w szkole, bo w całym kraju nie ma jeszcze pokrycia mobilnym internetem to jakaś piramidalna bzdura.

 • jotbei

  Oceniono 3 razy 1

  Jak zwykle Tusk przypisuje sobie wszystko.Jesli młodzież czegoś sie nauczyło to tylko dzięki swoim rodzicom którzy cieżko harują żeby zarobić na korepetycje bo w szkole niczego sie nie naucza.Dzisiaj prawdziwie lubiących przekazywać wiedze jest jak na lekarstwo .Tusk niedługo powie ze uczył dzieci chodzic zamiast rodzicow, żeby tylko błyszczeć cudzymi osiągnięciami.

 • skaut001

  Oceniono 4 razy 2

  Absolwent moze nie miec zadnej konkretnej wiedzy, ale majac umiejetnosc łączenia ze soba elementów w sposób swiadomy, kreatywny, zrobi duzo wiecej niz zakuta pała wyuczona wszystkiego na pamięć. Tego sie zbytnio nie uczy.

 • januszaleniep

  Oceniono 2 razy -2

  No jasne, przecież jak nas chwalą, to na pewno musi być coś nie tak. Tusk powinien wyjść na trybunę i powiedzieć, że to nedzny test i zakaże nowej minister oswiaty, aby polskie dzieci w nim uczestniczyły. Przecież prawdziwy Polak nie może być ze swojego państwa zadowolony, to hańba nie cierpieć, tylko się cieszyć. Mesjasze tak nie robią. Pan profesor fizyk to prawdziwy Polak.

 • skaut001

  Oceniono 3 razy 1

  Zamiast uczyc ich wypelniania testów nauczcie ludzi pomyslowo podchodzic do zagadnien. Zamiast wbijac im do glowy sterte bzdurnych lektur pozwolcie im wybrac z dwoch, trzech roznych gatunkow wedle tego co komu pasuje.

 • januszaleniep

  Oceniono 2 razy -2

  No jasne, przecież Tusk powinien wyjść na trybunę i powiedzieć, że te testy to wielki przekręt, a tak na prawdę to jest do d... Wtedy moglibyśmy czuć sie jak prawdziwi Polacy - nawet jak jest dobrze, to i tak jest żle. Pan profesor fizyk jest jak widać prawdziwym Polakiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX