Wiadomości >  Wiadomości dnia

"Ksawery" zbliża się do Polski. Już widać go na mapach

Maciej Korolczuk
05.12.2013 07:44
A A A Drukuj
Sztorm na Bałtyku

Sztorm na Bałtyku (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Sztorm o sile huraganu z podmuchami wiatru dochodzącymi do nawet 135 km/godz. i intensywnymi opadami śniegu zbliża się do Polski. - Nie można tego lekceważyć. Jak na warunki lądowe to są ekstremalne wartości - ostrzegają synoptycy.
Sztorm o sile huraganu nad Pomorze ma nadciągnąć w czwartek.

- Już widzimy go na naszych mapach - mówi Agnieszka Harasimowicz, dyżurny synoptyk z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. - W tej chwili Xaver, jak nazwali go nasi niemieccy koledzy, jest nad Wyspami Owczymi. Jeszcze w czwartek dotrze nad Polskę.

Według najświeższych prognoz najsilniej wiać będzie w nocy z czwartku na piątek. Porywy wiatru mają osiągnąć nawet 38 metrów na sekundę.

- To ok. 135 km/godz. Na lądzie to wartości ekstremalne, szczerze mówiąc, nie przypominam sobie, kiedy ostatni raz wiało tak mocno - dodaje Harasimowicz. - Proszę tego nie lekceważyć, bo te porywy naprawdę będą silne.

W czwartek rano porywy wiatru nad morzem wynosiły ok. 20 m/s. Z każdą godziną wiatr będzie się wzmagał. Według synoptyków mocno będzie wiało od godz. 20 (31 m/s). Kulminacja ma nastąpić w nocy, gdy spodziewany jest najsilniejszy wiatr (37/38 m/s).

- Oprócz silnych porywów odnotujemy też wysoką średnią prędkość wiatru, która wyniesie 65-80 km/godz. Dobra wiadomość jest taka, że ten silny wiatr, który my nazywamy sztormem o sile huraganu nadciągnie w nocy. Kto nie musi, niech więc nie wychodzi z domu - ostrzega Harasimowicz.

Tak silny wiatr jest w stanie łamać drzewa jak zapałki i przewracać samochody. Niestety, bardzo silny wiatr to nie wszystko, co czeka nas w najbliższym czasie. Złe warunki odczują też, a może przede wszystkim kierowcy.

- "Ksaweremu" będą towarzyszyć intensywne opady śniegu. W głębi lądu w nocy z czwartku na piątek przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 8-10 cm. Drugie tyle śniegu może spaść w piątek. Wystąpią też zamiecie śnieżne, więc warunki na drogach z pewnością będą trudne - mówi synoptyk z BMPM w Gdyni.

Co z temperaturą? - W nocy termometry w głębi lądu wskażą -2 stopnie, ale przez silny wiatr odczuwalna temperatura będzie zdecydowanie niższa. Nieco cieplej będzie nad samym morzem i zatoką, gdzie spodziewamy się od 1 do 3 stopni - dodaje Harasimowicz.

 • 13
 • 19
Komentarze (110)
Zaloguj się
 • Oceniono 64 razy 58

  Coś mi się wydaje, że to ostrzeżenia na niewiele się zdadzą - jeśli faktycznie przyjdzie tak silny wiatr, to uszkodzenia będą spore - oczywiście nie można za bardzo już teraz przewidzieć i zapobiec oberwaniu się dachu, ale już z parkowaniem pod drzewami powinno być łatwiej, czy zabezpieczeniem okien, bądź lekkich elementów nie powinno być problemu i będzie się dało tego uniknąć - ale zapewne będą jutro poszkodowani, co będą twierdzili, że nie wierzyli, że tak mocno będzie wiało, i pretensje za szkody będą mieli do wszystkich tylko nie do siebie... Czyli będzie przysłowiowy "Mądry Polak po szkodzie"...

 • Oceniono 37 razy 15

  hans klose - niestety nie ma takiego wiatru który wywiał by twoją głupotę, co najwyzej może urwie ci głup łeb i przestaniesz zaśmiecac wszystkie fora pod kilkoma nickami
  twoje wpisy to kwindesencja jadu i zawisci tak charakterystyczna dla pisuarów, nazi i obszczymurków że aż zastanawia w jakim domu zyjesz, skąd matka wlała ci tyle jadu i nienawiści do świata, który saczysz dookoła i zatruwasz innych? musisz być bardzo złym człowiekiem

 • Oceniono 24 razy 12

  Jak to jest, że ta sama gazeta w swojej prognozie pogody na najbliższe dni podaje całkiem inne dane. Np dla Gdyni: wiatr dziś w nocy do 41m/h a potem już tylko mniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX