Wiadomości >  Wiadomości dnia

W Korei zwodowali największy w historii statek. Jeszcze większy jest w planach

Piotr Osiński
04.12.2013 13:53
A A A Drukuj
Statek

Statek "Prelude" (Fot. HANDOUT Reuters)

- W Korei Południowej został zwodowany największy statek, jaki kiedykolwiek zbudowano - napisał portal "E&T Magazine". - Koncern Shell, właściciel statku, planuje już jednak budowę jeszcze większej jednostki - poinformował portal.
Statek "Prelude" tak naprawdę jest największą pływającą rafinerią gazu ziemnego. Jego długość mierzona od dziobu do rufy wynosi pół kilometra, a na jego pokładzie zmieściłyby się cztery boiska piłkarskie. Na statku zamontowano urządzenia wznoszące się na wysokość 93 metrów, które codziennie będą przetwarzały gaz ziemny w ilości odpowiadającej 110 tys. baryłek ropy.Długość pół kilometra, powierzchnia czterech boisk

"Prelude" został zbudowany na zamówienie koncernu paliwowego Shell przez stocznię w Korei Południowej. Konstrukcją zajęła się należąca do Samsunga firma Technip Samsung Consortium.

Jak podał "E&T Magazine", analitycy firmy szacują, że całkowity koszt budowy statku wyniesie 12 mld dolarów. Statek zacznie wydobywać gaz w 2017 r. i prawdopodobnie rozpocznie rewolucję w sposobie wydobywania surowca dla przemysłu naftowego i gazowego. Do tej pory bowiem na świecie istnieją złoża gazu, które nie są eksploatowane, ponieważ są nieduże i zbyt daleko wysunięte w morze. Ich wykorzystanie z użyciem dotychczasowych metod jest więc nieopłacalne.

"Projektujemy jeszcze większą jednostkę"

Statek "Prelude" będzie mógł wydobywać gaz ziemny z dna oceanu, poddawać go rafinacji i chłodzeniu do ok. -160 stopni Celsjusza, w celu transportu. Zostanie zakotwiczony u zachodnich wybrzeży Australii na 25 lat. Jego projektanci założyli, że będzie mógł wytrzymać cyklony o sile aż do piątej kategorii. Koncern Shell ufa tej metodzie wydobycia gazu na tyle, że planuje już budowę podobnej, ale jeszcze większej jednostki.

- Projektujemy jeszcze większy obiekt pływający - powiedział Bruce Steenson, dyrektor działu innowacji firmy Shell. - Dzięki niemu będziemy mogli osiągnąć jeszcze więcej w jeszcze trudniejszych warunkach - dodał.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Tagi:

  • 20
  • 6
Komentarze (77)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX