W Korei zwodowali największy w historii statek. Jeszcze większy jest w planach

04.12.2013 13:53
Statek

Statek "Prelude" (Fot. HANDOUT Reuters)

- W Korei Południowej został zwodowany największy statek, jaki kiedykolwiek zbudowano - napisał portal "E&T Magazine". - Koncern Shell, właściciel statku, planuje już jednak budowę jeszcze większej jednostki - poinformował portal.
Statek "Prelude" tak naprawdę jest największą pływającą rafinerią gazu ziemnego. Jego długość mierzona od dziobu do rufy wynosi pół kilometra, a na jego pokładzie zmieściłyby się cztery boiska piłkarskie. Na statku zamontowano urządzenia wznoszące się na wysokość 93 metrów, które codziennie będą przetwarzały gaz ziemny w ilości odpowiadającej 110 tys. baryłek ropy.Długość pół kilometra, powierzchnia czterech boisk

"Prelude" został zbudowany na zamówienie koncernu paliwowego Shell przez stocznię w Korei Południowej. Konstrukcją zajęła się należąca do Samsunga firma Technip Samsung Consortium.

Jak podał "E&T Magazine", analitycy firmy szacują, że całkowity koszt budowy statku wyniesie 12 mld dolarów. Statek zacznie wydobywać gaz w 2017 r. i prawdopodobnie rozpocznie rewolucję w sposobie wydobywania surowca dla przemysłu naftowego i gazowego. Do tej pory bowiem na świecie istnieją złoża gazu, które nie są eksploatowane, ponieważ są nieduże i zbyt daleko wysunięte w morze. Ich wykorzystanie z użyciem dotychczasowych metod jest więc nieopłacalne.

"Projektujemy jeszcze większą jednostkę"

Statek "Prelude" będzie mógł wydobywać gaz ziemny z dna oceanu, poddawać go rafinacji i chłodzeniu do ok. -160 stopni Celsjusza, w celu transportu. Zostanie zakotwiczony u zachodnich wybrzeży Australii na 25 lat. Jego projektanci założyli, że będzie mógł wytrzymać cyklony o sile aż do piątej kategorii. Koncern Shell ufa tej metodzie wydobycia gazu na tyle, że planuje już budowę podobnej, ale jeszcze większej jednostki.

- Projektujemy jeszcze większy obiekt pływający - powiedział Bruce Steenson, dyrektor działu innowacji firmy Shell. - Dzięki niemu będziemy mogli osiągnąć jeszcze więcej w jeszcze trudniejszych warunkach - dodał.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (77)
Zaloguj się
 • blondyna.z.londyna

  Oceniono 99 razy 85

  Żal dupę ściska jak się patrzy na koreańskie dźwigi stoczniowe, podobne do tych w Stoczni Gdańskiej, które kręcą się pracowicie jak mrówki...Nasze poszły już w większości na złom...

 • nygga

  Oceniono 77 razy 73

  jeszcze drugi taki powstanie to można będzie zorganizować Euro na wodzie...
  p.s. i po co było budować stadiony? trzeba było dać stoczniowcom pracę.....

 • fly79

  Oceniono 28 razy 28

  Ładne zdjęcia

 • przytomny2

  Oceniono 22 razy 16

  Kiedyś, pisząc o jednostce pływającej osoby co nieco zorientowane podawały jej wyporność DWT... obecnie, w dobie tabloidyzacji podaje się stosunkowo mało ważną długość ... no ale to przynajmiej "przemawia" do współczesnego, mało edukowanego, czytelnika.

 • radkol

  Oceniono 12 razy 10

  Poza tym co w tym rewelacyjnego, że tą jednostkę zaprojektował i zbudował Samsung. Samsung Heavy Industry to jedna z największych stoczni na świecie, to i pewnie muszą mieć jakieś swoje biuro konstrukcyjno-projektowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje