Polscy naukowcy: Grafen może niszczyć komórki nowotworowe. Dotychczasowe rezultaty są rewelacyjne

04.12.2013 07:30
Kampus SGGW

Kampus SGGW (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Grafen może niszczyć komórki nowotworowe - dowodzą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Materiał ten przylega do komórki nowotworowej i tworzy wokół niej cieniutką warstwę, odcinając dostęp tlenu i składników odżywczych, prowadząc do jej śmierci. Jednak od dzisiejszych badań do leczenia raka u ludzi jeszcze daleka droga.
Grafen jest płaską strukturą złożoną z warstwy atomów węgla, od 100 do 300 razy twardszą od stali. Świetnie przewodzi ciepło i elektryczność, jest więc dobrym materiałem do zastosowań w elektronice, np. do wytwarzania cienkich, elastycznych i wytrzymałych wyświetlaczy lub szybkich układów przetwarzających.

Czy grafen może leczyć raka?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie badają właściwości biologiczne grafenu i sprawdzają, czy może on hamować rozwój ludzkich komórek nowotworowych. Prof. Ewa Sawosz Chwalibóg wraz z zespołem młodych naukowców - dr Martą Grodzik, Sławomirem Jaworskim, Martą Kutwin i Mateuszem Wierzbickim - pracują na komórkach glejaka - nowotworu centralnego układu nerwowego.

- Już teraz wiemy, że grafen przylega do komórek nowotworowych czy fragmentu tkanki i w ten sposób działa na receptory komórki, transport składników odżywczych i tlenu do jej wnętrza. To prawdopodobnie inicjuje proces apoptozy, czyli śmierci komórki - powiedziała prof. Ewa Sawosz Chwalibóg.

Węgiel - tłumaczyła - jest dość przyjaznym i niezbyt toksycznym pierwiastkiem dla tkanki ludzkiej. - Utworzony z atomów węgla grafen tworzy wokół komórki nowotworowej cienką, prawie nieprzepuszczalną, dość stabilną w ludzkim organizmie warstwę grubości jednego atomu. W efekcie pozwala odizolować ją od środowiska zewnętrznego - wyjaśniła.

"Każdy organizm różnie odpowiada na dane leczenie"

- Dotychczasowe rezultaty są rewelacyjne. Grafen podany do guza powoduje istotne zmniejszenie się nowotworu - przyznała prof. Sawosz Chwalibóg. W przypadku niektórych linii komórek nowotworów glejaka grafen wywołuje apoptozę większości komórek. Natomiast u innych ten rodzaj śmierci komórki zachodzi w 70-80 proc. i towarzyszy mu wtedy niepożądana reakcja nekrotycznej śmierci komórki.

- Oznacza to, że komórka została zniszczona, ale niestety nie do końca, co sprzyja rozwojowi odpowiedzi zapalnej. Komórki różnych rodzajów glejaka w różny sposób reagują na grafen. To potwierdza, że leczenie nowotworów powinno być spersonalizowane, bo każdy organizm w różny sposób może odpowiadać na dane leczenie - zauważyła.

Grafen można połączyć z lekami

Zdaniem badaczy metodę będzie można wykorzystywać w leczeniu też innych rodzajów nowotworów. - To metoda o tyle uniwersalna, że grafen - kolokwialnie mówiąc - przylepiając się do komórki i izolując ją od środowiska, pobudzi ją do śmierci w podobny sposób - wyjaśniła. W przeciwieństwie do substancji chemicznych, nie rozpuści się on w wodzie czy płynach fizjologicznych. Zlokalizowany jest przede wszystkim w tym miejscu, do którego został podany, nie działa więc szkodliwie na inne tkanki.

Prof. Sawosz Chwalibóg podkreśla, że grafen nie tylko sam uśmierca komórki nowotworowe, ale może być też doskonałym nośnikiem innych substancji. - Stosunkowo łatwo można dołączyć do niego inne związki aktywne, np. leki, składniki odżywcze, potrzebne komórce związki mineralne, enzymy potrzebne przy jakimś określonym schorzeniu. W takich przypadkach do organizmu można podawać kompleks złożony z grafenu i doczepionych do niego związków. Grafen przylegając do komórki czy rejonu tkanki będzie źródłem takiej substancji i - podany nawet w małej koncentracji - będzie przyczyną śmierci pewnej liczby komórek - opisuje uczona.

Trwają badania na zwierzętach

Naukowcy SGGW swoje badania prowadzą na ludzkich liniach komórek glejaka oraz na guzach wyhodowanych z tych komórek. Komórki umieszczane są na rosnącym w jajku zarodku kury i już po kilku dniach powstaje tam prawdziwy ludzki guz glejaka. To metoda zainicjowana przez dr Martę Grodzik. Jest o tyle unikalna, że pozwala łatwo monitorować krok po kroku rozwój naturalnego ludzkiego guza.

- Na razie prowadzone są dopiero badania biologiczne na zwierzętach, dlatego trudno powiedzieć, kiedy metoda niszczenia komórek nowotworowych grafenem może być stosowana w praktyce. My badamy tylko mechanizmy biologiczne, kolejny krok - przeprowadzenia badań klinicznych - powinien należeć do lekarzy - podkreśla prof. Sawosz Chwalibóg.

Chcesz wiedzieć więcej o badaniach polskich naukowców? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
 • Grafen zaskakuje naukowców niespotykanym polem pseudo-magnetycznym
Komentarze (146)
Polscy naukowcy: Grafen może niszczyć komórki nowotworowe. Dotychczasowe rezultaty są rewelacyjne
Zaloguj się
 • podwladnywk

  0

  Może lepiej zatrudnić n/w panią doktrot? Moja wdzięcznośc nie zna granic!!!
  W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękowac wszystkim którzy przesłali mi propozycje jak ODWDZIĘCZYC sie p. doktor orzecznik ZUS Kraków ul. Pędzichów p. Krystynie Grzymała -LuBańska za uzdrowienie z choroby onkologicznej w ciągu 10 minutowej wizyty. Skrajnej propozycji nie biorę pod uwagę ,lecz tylko te które pomogą nie zapomnieć jej o mojej wdzięczności!!!
  Jeszcze raz dziękuję!!!!!

 • wujek_extrema

  Oceniono 3 razy 1

  Mokre sny. Jak narazie te polskie wynalazki to "sraty pierdaty fromulantus duptus manyus zajebantus" (cytuje swoja dawna sasiadke)

 • andaraos

  Oceniono 1 raz 1

  Właściwości grafenu rozbudzają wyobraźnię. Nie wierzę jednak, by "lekarstwo" na raka prędko się pojawiło. Być może już takie jest, ale ogromne pieniądze, jakie co roku przeznacza się na badania nad lekiem są zbyt łakomym kąskiem, by jakiś wynalazek miał zahamować ich napływ.
  Podobnie nie wyobrażam sobie skutecznego leku na próchnicę zębów. Następnego dnia po wynalezieniu takiego specyfiku armia stomatologów poszła by z torbami. Nie wspomnę o producentach różności do pielęgnacji zębów, itp.
  Czasem myślę nawet, że takie stomatologiczne cudeńko nieźle namieszałby w niejednej gospodarce.

 • cyklista

  Oceniono 7 razy 5

  Wrzuciłem w goole "gpaphene cancer" i po 30 sekundach wiem, że pomysł nie jest nowy, został opracowany i opatentowany w znacznie lepszej i skuteczniejszej wersji. "Polscy naukowcy" mogą się wynikami podetrzeć, a Gazecie sugeruję zatrudniś na etacie redaktora naukowego kogoś, kto choćby gimnazjum skończył.

 • cyklista

  Oceniono 6 razy 6

  Lek na raka, który niszczy 80% komórek i w dodatku wywołuje reakcje zapalne to żaden lek. Wpisali do do projektu "grafen", recenzenci dostali orgazmu i przyznali pieniądze. Teraz załatwili sobie reklamę w gazecie.

 • starysweter

  Oceniono 3 razy 3

  Po co bylo kupowac Pendolino jak nasza PESA produkuje takie piękne pociągi??

 • kimi1234

  Oceniono 7 razy -1

  Grafen jest w modzie wiec wszyscy usiluja cos wymyslec z zastosowaniem grafenu. Jednak jesli chodzi o zastosowanie do zabjiania komorek rakowych to nie jest osignieciem zabicie komorki rakowej. Problem jest zeby zabic TYLKO komorki rakowe nie uszkadzajac normalnych. Z artykulu wynika, ze grafen zabija komorke rakowa poprzez szczelne odizolowanie od otoczenie. Nie ma ani slowa jak zapobiec zeby zdrowe komorki nie zostaly otoczone i tez zbite. Slowem nie ma sie co podniecac.

 • jkredman

  Oceniono 3 razy -1

  grafen, Azoty Tarnów, Mosze [Wiaczesław] Kantor, Aleksander Kwaśniewski

 • milewidziany

  Oceniono 6 razy 0

  Jeśli nie powstanie Narodowy Instytut Badań Nad Grafenem, to ja
  wyjeżdżam z tego kraju. To będzie oznaczało, że jesteśmy biedni
  i głupi, jak w znanym dowcipie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje