Polscy naukowcy: Grafen może niszczyć komórki nowotworowe. Dotychczasowe rezultaty są rewelacyjne

04.12.2013 07:30
Kampus SGGW

Kampus SGGW (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Grafen może niszczyć komórki nowotworowe - dowodzą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Materiał ten przylega do komórki nowotworowej i tworzy wokół niej cieniutką warstwę, odcinając dostęp tlenu i składników odżywczych, prowadząc do jej śmierci. Jednak od dzisiejszych badań do leczenia raka u ludzi jeszcze daleka droga.
Grafen jest płaską strukturą złożoną z warstwy atomów węgla, od 100 do 300 razy twardszą od stali. Świetnie przewodzi ciepło i elektryczność, jest więc dobrym materiałem do zastosowań w elektronice, np. do wytwarzania cienkich, elastycznych i wytrzymałych wyświetlaczy lub szybkich układów przetwarzających.

Czy grafen może leczyć raka?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie badają właściwości biologiczne grafenu i sprawdzają, czy może on hamować rozwój ludzkich komórek nowotworowych. Prof. Ewa Sawosz Chwalibóg wraz z zespołem młodych naukowców - dr Martą Grodzik, Sławomirem Jaworskim, Martą Kutwin i Mateuszem Wierzbickim - pracują na komórkach glejaka - nowotworu centralnego układu nerwowego.

- Już teraz wiemy, że grafen przylega do komórek nowotworowych czy fragmentu tkanki i w ten sposób działa na receptory komórki, transport składników odżywczych i tlenu do jej wnętrza. To prawdopodobnie inicjuje proces apoptozy, czyli śmierci komórki - powiedziała prof. Ewa Sawosz Chwalibóg.

Węgiel - tłumaczyła - jest dość przyjaznym i niezbyt toksycznym pierwiastkiem dla tkanki ludzkiej. - Utworzony z atomów węgla grafen tworzy wokół komórki nowotworowej cienką, prawie nieprzepuszczalną, dość stabilną w ludzkim organizmie warstwę grubości jednego atomu. W efekcie pozwala odizolować ją od środowiska zewnętrznego - wyjaśniła.

"Każdy organizm różnie odpowiada na dane leczenie"

- Dotychczasowe rezultaty są rewelacyjne. Grafen podany do guza powoduje istotne zmniejszenie się nowotworu - przyznała prof. Sawosz Chwalibóg. W przypadku niektórych linii komórek nowotworów glejaka grafen wywołuje apoptozę większości komórek. Natomiast u innych ten rodzaj śmierci komórki zachodzi w 70-80 proc. i towarzyszy mu wtedy niepożądana reakcja nekrotycznej śmierci komórki.

- Oznacza to, że komórka została zniszczona, ale niestety nie do końca, co sprzyja rozwojowi odpowiedzi zapalnej. Komórki różnych rodzajów glejaka w różny sposób reagują na grafen. To potwierdza, że leczenie nowotworów powinno być spersonalizowane, bo każdy organizm w różny sposób może odpowiadać na dane leczenie - zauważyła.

Grafen można połączyć z lekami

Zdaniem badaczy metodę będzie można wykorzystywać w leczeniu też innych rodzajów nowotworów. - To metoda o tyle uniwersalna, że grafen - kolokwialnie mówiąc - przylepiając się do komórki i izolując ją od środowiska, pobudzi ją do śmierci w podobny sposób - wyjaśniła. W przeciwieństwie do substancji chemicznych, nie rozpuści się on w wodzie czy płynach fizjologicznych. Zlokalizowany jest przede wszystkim w tym miejscu, do którego został podany, nie działa więc szkodliwie na inne tkanki.

Prof. Sawosz Chwalibóg podkreśla, że grafen nie tylko sam uśmierca komórki nowotworowe, ale może być też doskonałym nośnikiem innych substancji. - Stosunkowo łatwo można dołączyć do niego inne związki aktywne, np. leki, składniki odżywcze, potrzebne komórce związki mineralne, enzymy potrzebne przy jakimś określonym schorzeniu. W takich przypadkach do organizmu można podawać kompleks złożony z grafenu i doczepionych do niego związków. Grafen przylegając do komórki czy rejonu tkanki będzie źródłem takiej substancji i - podany nawet w małej koncentracji - będzie przyczyną śmierci pewnej liczby komórek - opisuje uczona.

Trwają badania na zwierzętach

Naukowcy SGGW swoje badania prowadzą na ludzkich liniach komórek glejaka oraz na guzach wyhodowanych z tych komórek. Komórki umieszczane są na rosnącym w jajku zarodku kury i już po kilku dniach powstaje tam prawdziwy ludzki guz glejaka. To metoda zainicjowana przez dr Martę Grodzik. Jest o tyle unikalna, że pozwala łatwo monitorować krok po kroku rozwój naturalnego ludzkiego guza.

- Na razie prowadzone są dopiero badania biologiczne na zwierzętach, dlatego trudno powiedzieć, kiedy metoda niszczenia komórek nowotworowych grafenem może być stosowana w praktyce. My badamy tylko mechanizmy biologiczne, kolejny krok - przeprowadzenia badań klinicznych - powinien należeć do lekarzy - podkreśla prof. Sawosz Chwalibóg.

Chcesz wiedzieć więcej o badaniach polskich naukowców? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (146)
Zaloguj się
 • el_bigos

  Oceniono 707 razy 637

  Państwo powinno wyłożyć kasę na dalsze badania nad grafenem, nie tylko w tym kierunku o którym mowa w artykule, ale u nas politycy to skończeni debile nie potrafiący docenić polskie osiągnięcia. Tak było za komuny i tak jest teraz.

 • anty_globalista

  Oceniono 393 razy 353

  Czy ktoś z kilkunastoosobowego zarządu "inwestycji polskich" - którzy już pobierają pensje idące w dziesiątki tysięcy miesięcznie, chociaż nawet nie zaczęli pracy - wie co to ten grafen, i że jeszcze - Polska jest jednym z liderów jego opracowywania? Ale jak nadal nikt polskich naukowców nie będzie finansował, to szybko stracimy przewagę i goowno z ich osiągnięć przyjdzie?

  Uważam, ze zamiast pensji owemu zarządowi lepiej te pieniądze przysłużyłyby się badaczom.

  Jest tylko jeden problem, nie są swojakami i nie wymieniają się zegarkami, a to dla takich celów donald powołał wyżej wymieniony zespół z gigantycznymi apanażami.

 • patrzy-kat

  Oceniono 385 razy 295

  Spokojnie, bez paniki, jeśli pojawią się dowody na lecznicze działanie grafenu badania NATYCHMIAST zostana storpedowane przez lobby farmaceutyczne a badacze zdechną z głodu vide Raymond Rife.

 • maksiu110

  Oceniono 215 razy 193

  Spokojnie... Gdy tylko się okaże, że z tego grafenu coś jest kupią to Niemcy lub Amerykańcy. Szybko powstanie lek, którego NFZ nie będzie refundował bo będzie kosztował np. 100 000 za kilka ampułek. Skutek będzie taki, że na Zachodzie ktoś zarobi miliony baksów, a my będziemy dalej umierać na nowotwory, które są już uleczalne w większości cywilizowanego świata...

 • z_b2

  Oceniono 185 razy 149

  Jedyną firmą na świecie, która jest w stanie tanio wytworzyć grafen jest Grupa Azoty. To dlatego Rosjanie chcą ją przejąć. Grafen to przełom. Krzem i cała elektronika oparta na nim przechodzi właśnie do lamusa. Trzeba patrzeć POlitykom na ręce.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 82 razy 74

  Z chęcią bym się dowiedział, czy grafen niszczy tylko komórki nowotworowe, czy każdą do której się go doczepi.

 • baby1

  Oceniono 61 razy 47

  No pięknie, ale jak ten grafen otoczy komórki nowotworowe w organizmie, aby je zniszczyć?

 • belzebub1001

  Oceniono 88 razy 30

  Przestancie klamac!! Jak dlugo jeszcze bedziemy "żebrali" o prace u obcych firm? Co robia te tysiace suto oplacanych polskich "psorow", co wyprawia minister od "badan naukowych" ? Zadnych wynalazkow, zadnych technologii, zadnych wyrobow polskich? Panie Premierze, tak nie wolno, trzeba "pogonic" to towarzystwo do roboty, bo oni sie "bawia w nauke" za nasze grube miliardy zlotych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX