Buzek: Unia powinna znieść wizy dla Ukraińców. Kowal: To kluczowa sprawa polityczna

- Jestem za zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy - powiedział Jerzy Buzek w porannej audycji Radia ZET. - Ukraińskim studentom należy ułatwić możliwość nauki w Polsce i Europie - mówił Buzek. W podobnym tonie wypowiadał się w TVN24 eurodeputowany Paweł Kowal. - Zniesienie wiz dla Ukraińców to kluczowa sprawa polityczna.
Jerzy Buzek był gościem porannej audycji Moniki Olejnik "Gość Radia ZET". - Jestem za tym, aby znieść wizy dla Ukraińców jak najszybciej. Musi być to jednak poprzedzone specjalnymi działaniami rządu, po to, aby mieć kontrolę nad tym, kto wjeżdża do Polski - oświadczył Buzek. - Otwarcie granicy mogłoby być niebezpieczne, ale zniesienie wiz powinno nastąpić jak najszybciej - dodał.

Były szef Parlamentu Europejskiego mówił też, jak ważne jest to, by zachęcać Ukraińców do podejmowania studiów w Polsce. - Nasze uczelnie potrzebują studentów. Moglibyśmy zapraszać tysiące młodych ludzi z Ukrainy; oczywiście trzeba by im zapewnić odpowiednie warunki rozwoju, ale są na to środki. Dzięki studiom w Polsce mogliby zobaczyć, jak funkcjonuje system demokratyczny - oznajmił Buzek. - Należy pamiętać, że Polacy też przez dziesięciolecia byli zapraszani na uczelnie zagraniczne, na przykład amerykańskie, dzięki czemu mogli później wspierać wprowadzenie demokracji w Polsce - dodał.

"Unia musi znieść wizy dla Ukraińców"

Z podobnym wnioskiem wystąpił Paweł Kowal. - Unia Europejska musi znieść wizy dla Ukraińców. To kluczowa sprawa polityczna. Zachód ma dziś instrumenty, żeby tych ludzi, którzy protestują, w końcu pod unijnymi flagami, docenić. Niech nikt nie udaje, że ich nie ma - zaapelował w magazynie "Jeden na jeden" w TVN 24. Podobnie jak Jerzy Buzek Kowal podkreślił, że zniesienie wiz nie jest możliwe bez żadnych procedur, ale do tematu należy mieć "odpowiednie podejście i zrozumienie" - Jeśli powiemy Ukraińcom na Majdanie, że możliwe jest, aby przyjeżdżali do Europy bez upokarzającego stania pod konsulatem, bo i tak jest kontrola graniczna, to całkowicie zmienia sytuację - dodał eurodeputowany.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (70)
Buzek: Unia powinna znieść wizy dla Ukraińców. Kowal: To kluczowa sprawa polityczna
Zaloguj się
 • lechujarek_wolski

  0

  Jestem za postawieniem tego koszernego szkodnika przed TS za jego "reformy" :)

 • sebolargo

  Oceniono 1 raz 1

  Zachód już raz zniósł wizy a później otworzył granice dla Polaków Rumunów Bułgarów a teraz nie może się opędzić od złodziei i bandytów ze wschodu

 • munkela

  0

  Jak to dobrze, ze Polska NIE moze o tym decydowac samodzielnie.

  P.S. Pan Buzek jak rozumiem ma przygotowane dla tych ludzi mieszkania, opieke zdrowotna, miejsca dla dzieci w przedszkolach i szkolach i.t.d., i.t.p.

  Juz nie wspominam o strazy granicznej, ktora trzeba bedzie zatrudnic aby ta ukrainska fala nie wylewala sie poza granice Polski.

 • kwitpompa

  Oceniono 3 razy 3

  A ja jestem za tym aby przestać włazić w doope Ukraińcom.

 • mozart

  0

  Prawie 244 tys. pracowników ze Wschodu - głównie Ukraińców - przyjechało w 2012 r. legalnie pracować w Polsce. To o 80 tys. więcej niż rok wcześniej - podała poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Pracuje ich u nas znacznie więcej, ale w szarej strefie.
  Eksperci podkreślają, że w obecnej sytuacji gospodarczej Polska potrzebuje więcej imigrantów. Jak wynika z raportu Fundacji Energia dla Europy, który opisuje "Rz", z powodu niskiej liczby urodzeń i emigracji młodych ludzi (głównie na Wyspy), aby kraj się nie wyludniał, do 2050 r. powinno się u nas osiedlić 5,2 mln osób.

  Mimo wysokiego bezrobocia, brakuje nam chętnych do słabo płatnych prac. Polacy wolą wyjechać na Zachód, gdzie za taką samą pracę dostaną większą pensję. Receptą mogą być imigranci zza wschodniej granicy, którym trudniej dostać legalną pracę na Zachodzie, a polskie płace są dla nich atrakcyjne.

  Problemem jednak są przepisy, które nakazują zatrzymanie imigrantów po półrocznym okresie, w którym mogą pracować bez zezwolenia. Nie ma ułatwień w zdobyciu pozwolenia na pracę czy w nostryfikacji dyplomu.

  Po ogłoszonej w styczniu 2012 r. abolicji, swój pobyt zalegalizowało w Polsce ponad 8,5 tys. imigrantów - głównie Wietnamczyków. Z abolicji mogli skorzystać ci, którzy przebywali w Polsce ponad 4 lata.

  Według różnych danych w naszym kraju może być od 50 tys. do pół miliona nielegalnych imigrantów. W czerwcu 2012 weszła w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, która dostosowała polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej i uprościła legalizację pobytów imigrantów, szczególnie tych o wysokich kwalifikacjach. W Sejmie wciąż trwają prace nad nowym projektem ustawy o cudzoziemcach, który ma zostać przyjęty w pierwszym kwartale tego roku.

  Socjolog Zygmunt Bauman oznajmił dziś we włoskiej Pordenone, że jeśli Europa w ciągu następnych 30 lat nie przyjmie co najmniej 30 milionów imigrantów, "stanie w obliczu upadku demograficznego, który spowoduje upadek cywilizacji europejskiej".
  Mieszkający w Wielkiej Brytanii znany polski socjolog w wystąpieniu podczas festiwalu nauki we włoskim mieście mówił o strachu, jaki wywołuje imigracja w społeczeństwach zachodnich, głównie - jego zdaniem - za sprawą polityków.

  - Polityka prawicy i centrum podsyca iluzję, że można powrócić do dawnej sytuacji, eliminując imigrację. Z takimi obietnicami wygrywa się wybory, ale także politycy wiedzą, że to puste obietnice, gdyż kapitał przemysłowy potrzebuje coraz więcej imigracji - powiedział Bauman.

  "Ludzie poszukują nowych form"

  Pytany zaś o drogi wyjścia z kryzysu globalnego, odparł: - Nie jestem prorokiem, ale faktem jest, że coraz więcej ludzi szuka nowych form.

  - Od Tunezji po Hiszpanię, od Egiptu po Grecję, a nawet Nowy Jork, ludzie wychodzą na ulice, by powiedzieć "nie". To niebywały fenomen, o którym nie wiemy jeszcze, czy będzie miał siłę nowej propozycji - ocenił Bauman.

 • hapita

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Buzek twoje cztery reformy nadal i skutecznie dołują Polskę i degradują społeczeństwo.

 • tenare

  Oceniono 1 raz 1

  Zniesienie wiz dla Ukraińców:
  Plusy: więcej tanich fajek bez akcyzy na polskim rynku, od których nikt nie umarł
  Minusy: więcej taniej wódki bez akcyzy na polskim rynku, od której kilku zmarło

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko korupcja może skorzystać i wysłać kobiety na przydrożne, a facetow w obozy pracy jak w opolskim.
  Ogólnie słusznie, ale te przekręty pozostale po SLD i PiS oraz kościele.

 • swoj_pl

  Oceniono 2 razy 0

  Buzek,

  U nas funkcjonuje demokracja?
  Z 'krajowymi listami wyborczymi' wodzow kaczorow I tuskow (i innych)?
  Nazwa BMW Buzek nic ci nie mowi???????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX