Wielka Brytania: Lekarze wykonali cesarskie cięcie, by odebrać dziecko niczego nieświadomej matce

- To chyba największe naruszenie praw człowieka, o jakim kiedykolwiek słyszałem - oświadczył John Hemming, członek brytyjskiego parlamentu. Tymi słowami skomentował przeprowadzenie cesarskiego cięcia bez wiedzy i zgody ciężarnej kobiety. Po wykonaniu zabiegu dziecko zostało odebrane matce przez opiekę społeczną. Szczegóły sprawy ujawnia brytyjski "The Telegraph".
Kontrowersyjną sprawę nagłośnił w swoim artykule Christopher Booker, dziennikarz gazety "The Telegraph". Opisywane przez niego wydarzenia miały miejsce w 2012 roku. Do Wielkiej Brytanii przyjechała obywatelka Włoch, aby wziąć udział w dwutygodniowym szkoleniu organizowanym przez firmę Ryanair na lotnisku Stansted. Kobieta była w ciąży. Przebywając w swoim pokoju hotelowym, spanikowana, zadzwoniła na policję, ponieważ nie mogła znaleźć paszportów swoich dwu córek, które wcześniej wróciły z babcią do Włoch.

Sąd wyraził zgodę na odebranie dziecka

Jak napisał Booker, policjanci zaniepokoili się dziwnym zachowaniem kobiety. Jej matka telefonicznie wyjaśniła im, że córka cierpi na chorobę dwubiegunową. Jej nienaturalne pobudzenie było spowodowane tym, że prawdopodobnie nie wzięła leków. Policjanci postanowili zabrać kobietę do szpitala, aby "upewnić się, że wszystko jest w porządku".

Po przyjeździe na miejsce kobieta zorientowała się, że przywieziono ją do szpitala psychiatrycznego. Chciała wrócić do hotelu, ale została zatrzymana przez sanitariuszy. "The Telegraph" podaje, że w szpitalu przebywała pięć tygodni. Pewnego ranka nie dostała śniadania. Nikt nie chciał powiedzieć jej dlaczego. Kiedy zaczęła domagać się wyjaśnień, przywiązano ją pasami do łóżka i przymusowo podano środek usypiający. Kobieta obudziła się kilka godzin później w zupełnie innym szpitalu. Okazało się, że kiedy była nieprzytomna, lekarze wykonali cesarskie cięcie, a jej dzieckiem zajęła się opieka społeczna. Największe kontrowersje budzi fakt, że cesarskiego cięcia dokonano za zgodą brytyjskiego sądu. Sprawa wyszła na jaw dopiero 30 listopada br.

Sprawa kobiety będzie omówiona w parlamencie

Sprawę komentowali też brytyjscy politycy i prawnicy. - Mam nadzieję, że ten przypadek zszokuje ludzi i pokaże im, jak naprawdę pracują sądy rodzinne w Wielkiej Brytanii - powiedział gazecie "The Independent" John Hemming, członek parlamentu z partii liberalnej, który prowadzi kampanię na rzecz większej otwartości brytyjskich sądów rodzinnych.

- Wydaje się, że taka historia nie mogła rozegrać się w demokratycznym kraju - powiedziała Chami Shakrabarti, prezes brytyjskiego zrzeszenia adwokatów "Liberty". - Przeprowadzenie operacji siłą oraz rozdzielenie matki i dziecka wydaje się koszmarem - dodała.

- W ciągu czterdziestu lat mojej kariery nie słyszałem o podobnym przypadku - oświadczył Brendan Fleming, brytyjski prawnik, który reprezentuje Włoszkę w sądzie. Kobieta walczy bowiem o odzyskanie swojego dziecka. Jej sprawa zostanie poruszona w tym tygodniu na posiedzeniu brytyjskiego parlamentu.

Według "The Independent" rzecznik prasowy hrabstwa Essex, gdzie rozegrała się historia Włoszki, odmówił komentarza w tej sprawie, ponieważ nie może zabierać głosu w tego typu sytuacjach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (234)
Wielka Brytania: Lekarze wykonali cesarskie cięcie, by odebrać dziecko niczego nieświadomej matce
Zaloguj się
 • soldier81wp

  0

  Szok!!!A przed muzulmanami klaniaja sie w pas bo przeciez Human Rights...Nie miesci mi sie to w glowie!

 • Ania Józek Mucha

  Oceniono 2 razy -2

  najwazniejsza kwestia w tej sprawie jest to ze ta kobieta jest chora psychicznie, mam tesciowa chora na te chorobe dwubiegunowa i to w ciezkim stanie, nie chce brac lekow i zagraza zyciu wlasnemu i swoich maloletnich dzieci....wiec wy wszyscy co nie macie pojecia jak wyglada ta psychiczna choroba nie wypowiadajcie sie ze sad jest bezduszny. W tamtym momencie jak podali nie wziela lekow i narazala swoje dziecko na niebezpieczenstwo , pieron wie co robila wczesniej,czy nie zaszkodzila dziecku pijac alkohol czy tez nie palila itp, fakt jezeli teraz sie leczy i dzien w dzien sie pilnuje niech ma te dzieci, ale takie chore osoby sa tak nieumyslne ze dziecko jest madrzejsze, a takim trzeba pomagac

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 2 razy -2

  artykuł z serii: news dla idiotów

 • limciu

  Oceniono 1 raz 1

  Tak jest bo do sądów rodzinnych kierowani są najczęściej sędziowie (a częściej sędzie) którzy nie sprawdzili się w innych wydziałach. No i sądzą tam niemal idioci, którzy dostali się do zawodu po rodzinnych układach. Jeśli ktoś już został sędzią, to niemal nie ma sposobu żeby go usunąć z zawodu. Musi popełnić poważne przestępstwo by były podstawy. Zwykła nieudolność nie wystarcza, a sędziowie nie odpowiadają karnie za wydawane wyroki choćby były sprzeczne z prawem. Znam jedną taką osobiście - wyrządzona przez nią krzywda została naprawiona przez sąd wyższej instancji, ale jej nie spadł włos z głowy poza tym, że została przeniesiona z wydziału karnego do rodzinnego. Współczuję jej podsądnym, zwłaszcza dzieciom które skrzywdzi.

 • dinozaur47

  Oceniono 2 razy 2

  Dinozaur ( wyrósł w samym geograficznym centrum Ciemnogrodu , niedaleko Lysej Góry , gdzie czarownica była bardzo szanowanym zawodem a miotła normalnym środkiem przewozu pci żeńskiej ) przypomina o rzeczach które przez osoby o uszkodzonej edukacją PRL-owską i michnikowską znajomości świata rzadko przyjmowane do wiadomości . Otóż np . w często cytowanym tu wyspiarsko – europejskim Jasnogrodzie - raju homoseksualistów obowiązuje do dziś ustawa o wiedźmach (ang. Witchcraft Act) z 1735 roku . I to nie są żadne śmichy-chichy – ostatnie znane prawomocne skazanie na podstawie tej ustawy miało miejsce w styczniu 1944 roku –niejaka Helen Duncan musiała odsiedzieć 9 miesięcy za uprawianie czarów .
  Około 4 tys. osób, głównie kobiet, skazanych zostało w Wielkiej Brytanii na więzienie lub śmierć na podstawie tejże ustawy ( statystycznie więcej , niż przez hiszpańską Inkwizycję ).

  Pozdrowienia

  Dinozaur ( z Neandertalu )

 • tak.ale

  Oceniono 1 raz 1

  A tu może się wypowiedzą różnej maści stowarzyszenia ojcowskie: Gdzie jest ojciec? Tak trudno, panowie, odszukać go i ustawić do pionu? Bo wykorzystał chorą osobę i dał nogę. Przynajmniej tak to wygląda.

 • morsick

  Oceniono 1 raz 1

  Urzędnicy na pewno myśleli, że to dla dobra matki i dziecka.

 • andrzej2310

  Oceniono 4 razy 0

  Demokracja europejska staje się demokracją socjalistyczną, w której obywatel nie ma praw, a za niego decyduje władza. Przeciez chcecie państwa opiekuńczego, więc o co chodzi?

 • chris123456

  Oceniono 5 razy -3

  Niezle dajecie A macie juz gotowy artykul o tym jak MATKA URODZILA DINOZAURA ktory to pozarl cala zaloge sanitariuszy a nastepnie porwal swoja wlasna matke po czym zbiegl z miejsca nie uchylajac rabka tajemnicy w jakim kierunku podaza MACIE JUZ TAKI ARTYKUL MACIE ??? TO DAWAJCIE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX