Ogromny sukces serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Prawa kupiły 82 kraje

01.12.2013 15:22
Kadr z serialu

Kadr z serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" (Fot. ZDF)

Kontrowersyjny film "Nasze matki, nasi ojcowie", krytykowany w Polsce za przedstawienie żołnierzy AK jako zaciekłych antysemitów, stał się eksportowym szlagierem niemieckiego przemysłu filmowego - donosi tygodnik "Der Spiegel". Prawa do serialu kupiły dotąd 82 kraje.
Wyemitowany w marcu film pokazuje drugą wojnę światową od niemieckiego ataku na ZSRR w czerwcu 1941 roku do kapitulacji Niemiec w roku 1945 przez pryzmat losów pięciorga młodych Niemców z Berlina. W jednym z epizodów, rozgrywających się na terenach okupowanej Polski, żołnierzy AK ukazano jako zaciekłych antysemitów. Film wywołał w mediach zaciętą dyskusję o odpowiedzialności Niemców za zbrodnie wojenne. Część publicystów zarzucała twórcom, że wybierając na bohaterów sympatycznych młodych ludzi, podchodzących z dystansem do narodowosocjalistycznej ideologii, zakłamują historię, propagując pogląd, że "nazistami byli ci inni".

"Pokolenie wojny"

Niemiecki tygodnik w najnowszym wydaniu donosi, że trzyczęściowy serial wyprodukowany przez drugi program telewizji publicznej ZDF cieszy się nadzwyczajnym zainteresowaniem na świecie. W styczniu film ma wejść na ekrany kin amerykańskich. Wersja przeznaczona do dystrybucji w USA nosi tytuł "Pokolenie wojny" i reklamowana jest jako obraz ukazujący drugą wojnę światową "z dotychczas nieznanej perspektywy". Na wiosnę emisję serialu zapowiedziała brytyjska telewizja BBC.

Przeciwko wypaczaniu historii protestowały władze polskie oraz środowiska kombatanckie. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski za "skandalicznie nieprawdziwy" uznał fragment filmu dotyczący Polski. We wrześniu w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit" szef polskiej dyplomacji zarzucił twórcom filmu "selektywną pamięć" i nieznajomość historii Europy Wschodniej pod niemiecką okupacją.

Do sądu w Krakowie trafił w zeszłym miesiącu pozew o ochronę dóbr osobistych przeciw niemieckiemu producentowi krytykowanego filmu. Złożył go Światowy Związek Żołnierzy AK oraz jeden z kombatantów. Głównym żądaniem autorów pozwu są przeprosiny we wszystkich telewizjach, w których film był lub będzie emitowany. W odpowiedzi na polską krytykę ZDF pokazała film dokumentalny, przedstawiający polski ruch oporu w bardziej wyważony sposób.

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" obejrzało w Niemczech 21 milionów widzów. Serial pokazano także w Polsce. Film producenta Nico Hofmanna otrzymał wiele nagród, w tym Prix Europa za najlepszy krótki serial telewizyjny oraz Niemiecką Nagrodę Telewizyjną.

Zobacz także
Komentarze (240)
Ogromny sukces serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Prawa kupiły 82 kraje
Zaloguj się
 • ch3heg

  Oceniono 4 razy -2

  Za 10 lat powiedzenie że to Niemcy byli antysemitami będzie zbrodnią.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy -2

  I tak wizerunek Polski kształtuje się na świecie.

  A Polacy sami się do tego dokładając kręcąć tak durne filmy jak Pokłosie z młodym szturkiem.

  Gdyby to był taki sobie horrorek, typu "cała wieś to wampiry i mordercy" nikt by na tego gniota nie zwrócił uwagi. Ale wplecenie w to wątku żydowskiego (Cała wieś to antysemici i mordują "sprawiedliwego" - taki przekaz dociera do widzów za granicami) od razu wypycha film na światowe salony.

  Akcja filmu zupełnie absurdalna - mamy autentyczny przypadek, że człowiek ustawiający stare macewy został wybrany RADNYM a nie ukrzyżowano go za to na drzwiach stodoły

 • belzebub1001

  Oceniono 3 razy -1

  Nikt nie chce slyszec o "martrologii" Polakow, jestesmy obiektem zartow a nie wspolczucia! Gospodarczy "trup", miliony "na garach", palace bepe, Belzebub i kartofel, pedofilia eminencji KK! Oto Polska!

 • lisowski.piotr

  Oceniono 6 razy 0

  Antypolski i proniemiecki i proszę sprzedaje się na pniu a chwali to "polska"gazeta. Bierzmy przykład z Chorwatów i powiedzmy stop lewackiej i homoseksualnej propagandzie.

 • representation1

  Oceniono 9 razy 3

  A konsultantem tego filmu był żydowski historyk
  ----------------------------------------------------------------
  To z uwagi na antypolski akcent film został ciepło przyjęty w międzynarodowych kręgach żydowskich. Pokazuje fałszywą miłość żydowsko-niemiecką, a w roli chłopców do bicia ustawia Polaków. Ani słowa o tym, że tylko w okupowanej Polsce Niemcy karali śmiercią ludzi pomagającym Żydom. Tak to dziś Niemcy pospołu z Żydami fałszują historię. Mają propagandowy warsztat godny Goebelsa.

  Dlaczego Żydzi rozpętali kampanię kłamstw? Tak naprawdę chodzi im o 60 miliardów dolarów, których domagają się od Polski za mienie utracone w czasie wojny. Żaden dialog z nimi nie jest możliwy.

  Przeczytajcie wypowiedź: Katolika "dialog" z Żydami, której autorem jest ks. Prof. Waldemar Chrostowski:

  signum-dei.blogspot.com/2012/09/katolika-dialog-z-zydami.html

  "Dialog zatem jest straszliwie trudny, ponieważ - zwróćmy uwagę - jest to dialog z judaizmem rabinicznym, który ukształtował się w opozycji do chrześcijaństwa. Zatem - i to jest pewien paradoks - oni są młodsi od nas, bo ci Żydzi, na gruncie których wyrosło chrześcijaństwo, to był - jak powiedziałem - judaizm biblijny."

  "najgorszym paszkwilem - który znany był bardzo długo w tradycji ustnej, a pod koniec 1-szego tysiąclecia został spisany, paszkwilem antychrześcijańskim - jest żydowskie dzieło zatytułowane "Toledo Jeszu czyli historia Jezusa". Historia "Jeszu" dokładnie. To jest takie przekręcone słowo, tak jak dzieci przedrzeźniają jedno drugie - tak tutaj imię Jezusa jest przedrzeźniane. Jest to paszkwil na Ewangelię"

  "Nie wolno Żydom podejmować teologicznej rozmowy, religijnej rozmowy o Jezusie z chrześcijanami. Obok milczenia istnieją całe te pokłady wrogości. Gdzie są one widoczne? Zwłaszcza w żydowskich powieściach, takich np. jak pisane przez Jerzego Kosińskiego. W "Malowanym ptaku" mamy mnóstwo reminiscencji folkloru żydowskiego, który jest specyficzny - antykatolicki, zwłaszcza przeciw katolickim księżom. Dalej, w powieściach Izaaka Baszewicza Singera. Proszę popatrzeć, jaki jest tam wizerunek księdza. Tam ksiądz to jest zawsze przygłup, pijak, z krostami - a więc niekoszerny itd. itp."

  A teraz doszedł ten niemiecki film.

  Obejrzycie jak w izraelskiej telewizji szydzi się z Jezusa i chrześcijaństwa. Gdyby coś podobnego puściła polska telewizja o Żydach, zaraz podniósłby się wielki rejwach:

  www.youtube.com/watch?v=FXPQwj4NY3E

 • gundyslaw

  Oceniono 7 razy 3

  sprawa jest prosta swiatową dystrybucją filmów zajmują się wyłacznie żydzi tak jest w każdym kraju, a im ten film odpowiada, jak zresztą każdy który upodla polaków.

 • jan.w2

  Oceniono 3 razy -3

  W polskim serialu czas humoru w gorszym świetle pokazani są komuniści i ich mocodawcy ruscy, niż planujący całkowite unicestwienie Polski i Polaków niemcy. W tym gnicie np. niemiecki patrol w okupowanej warszawie ustępował drogi przechodniom, a nie na odwrót. To dopiero zakłamywanie historii.

 • emeryt21

  Oceniono 5 razy -1

  Serial jest dość dobry. Rezyser pokazal zwykłych Niemcow, którzy znaleźli się sytuacji niezależnej od siebie.
  Przy okazji pokazali tych złych AK-owcow, którzy tak naprawdę wcale nie byli lepsi od hitlerowców...
  Co od nich chcecie ? Sami swoimi protestami zrobiliście im reklamę....
  Zrobcie taki zwykly film, bo to wszystko co dotad pokazuje telewizja to cos w co nikt nie uwierzy, bajeranctwo.
  W czasie wojny w Polsce byli tylko bohaterowie i patrioci. Nie było zwykłych cwaniakow, handlarzy, złodziei,szmalcownikow, którzy uważali, ze inaczej nie da się przezyc ciężkich czasów....Sfilmujcie tamto zycie codzienne......

 • lukemed

  Oceniono 5 razy 1

  serial NASZE MATKI NASI OJCOWIE to jeden z najlepszych seriali obecnych czasów - to oczywiste. Ci którym tak bardzo się nie podoba niech obejrzą polskie produkcje zionące nieskomplikowaną wręcz głupią fabułą, grą aktorską pełną popeliny i wydumanymi nędznymi dialogami rodem z przedszkola. Do tego masa patosu, byle jakich sloganów i przekonania, ze tylko polacy są najcudowniejszym wybranym zawsze dobrym narodem, że nigdy nikogo nie napadli, nie zastrzelili i wszystkich kochali......

  Zaś co do robienia z polaków antysemitów - popatrzcie co wykrzykują na ulicach politycy, co mówią tzw opiniotwórcze media i kogo opluwają ? zwłaszcza w okolicach święta flagi, niepodległości czy konstytucji ? myślicie że w czasie walki o niepodległosć wszyscy kochali żydów, każdy był a AK i nikto nie pomagał niemiaszkom w rozstrzelaniach ????

  To POLSKA niestety i TU tak jest choć chcecie na maksa wszystko widzieć przez różowe okulary

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje