Naukowcy odkryli nową mutację wirusa HIV. "Szybciej wywołuje AIDS"

U pacjentów zarażonych nową mutacją wirusa, AIDS rozwija się o dwa lata szybciej niż w przypadku innych jego odmian. - Nowy, bardziej agresywny szczep odkryto w Afryce Zachodniej. Powoduje on znacznie szybszy postęp choroby - tłumaczą naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund.
Szczep zwany A3/02, został odkryty w 2011 roku i jest częścią trwających badań nad HIV/AIDS. Nowy rodzaj wirusa zidentyfikowano do tej pory jedynie w Gwinei Bissau, gdy zmutowały się ze sobą dwa jego najpopularniejsze szczepy - informuje Al Jazeera.

- Osoby zakażone tym wirusem mogą zachorować na AIDS w około 5 lat, czyli 2 - 2,5 roku szybciej niż w przypadku jednego z dominujących szczepów HIV - mówi Angelica Palm, jedna z uczonych zaangażowanych w badania. - Wyniki wskazują, że zmutowany szczep jest dużo bardziej agresywny niż jego szczepy rodzicielskie - dodaje Palm.

Istnieją dwa główne rodzaje wirusa HIV: HIV-1 i HIV-2. HIV-1 jest tym spotykanym najczęściej, jednakże w tych dwóch kategoriach istnieje wiele podtypów wirusów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepy mogą mutować się nawet w organizmie zakażonej osoby.

Leki wystarczą?

- Jest bardzo prawdopodobne, że istnieje duża liczba mutacji, o których wiemy niewiele lub nic - mówi Patrik Medstrand, profesor wirusologii klinicznej na Uniwersytecie w Lund.

Naukowcy uspokajają, że leki stosowane dotychczas będą nadal skuteczne, niezależnie od tempa rozwoju AIDS. Szacuje się, że zakażonych HIV jest na całym świecie 35,5 miliona. Wirus ten niszczy układ odpornościowy i prowadzi m.in. do takich powikłań jak zapalenie płuc, biegunka, gruźlica, czy nowotwory.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (81)
Naukowcy odkryli nową mutację wirusa HIV. "Szybciej wywołuje AIDS"
Zaloguj się
 • el_toro_barcelones

  Oceniono 6 razy 4

  Czytając niektóre komentarze uważam że wolność słowa jest dla ludzi mądrych. Mam coś do powiedzenia tym wszystkim kościółkowo-biblijnym oszołomom - jako dentysta: przestańcie pie...ć bzdury bo wasza bozia może nie być taka łaskawa. HIV w końcu nie tylko się przenosi przez seks homoseksualny, akurat w artykule mowa o Afrycea wwięc o seksie heteroseksualnym, to raz. Dwa: wszelkie zabiegi medyczne, dentystyczne a nawet kosmetyczne nie muszą być bezpieczne. Dlatego przestańcie szczekać i zaciskajcie kciuki żeby się wam jakieś okołoszpitalne zakażenie nie przyplątało.

 • kekx

  Oceniono 4 razy 2

  Wiele osób sie nie bada na nosicielstwo wirusa HIV.

  Całkiem sporo po wykryciu zakażenia sie nie leczy .

  Jak sie dowiedzialem w poradni dla leczących hiv niby ludzie są umawiani na konkretne godziny , ale lekarze tak to organizują żeby zakazeni siedzieli w korytarzu razem - nie każdemu taki brak dyskrecji odpowiada.

  Podobno do poradni kazdy z ulicy może sobie wejśc i obejrzeć , kto jest chory , a moze i zrobić zdjecie , a nawet wrzucic kotajl mołotowa jesli jest szurniety... Leczenie sie tam może okazać się niebezpieczne .

  Dlatego też chorych bedzie przybywało .....

  Ja sam z tego powodu nie mam odwagi sie zbadać. Jesli ktoś tam sie leczy niech napisze jak jest naprawde ?

 • arhangel

  Oceniono 10 razy 2

  -- Nowy, bardziej agresywny szczep odkryto w Afryce Zachodniej.

  Lewicowy Ekstremalnie Morderczy Bardziej Agresywny Szczep w skrocie

  LEMBAS

  wykryto w Europa, EU, Poland

 • prokurator_stefan

  Oceniono 3 razy -1

  I juz istnieje 100% lekarstwo na tę mutację; PO PrOstu nie sprawdzajcie sobie wczorajszego obiadu...

 • arhangel

  Oceniono 14 razy 2

  Nie żyje Natalia Gorbaniewska, rosyjska poetka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej i bojowniczka o wolność i prawa człowieka,
  podaje portal PolskieRadio.pl, a także Echo Moskwy.
  Gorbaniewska była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na placu Czerwonym w Moskwie 25 sierpnia 1968 r.
  przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.

  Została za to zamknięta w więzieniu psychiatrycznym.

  Takie same więzienia zatwierdził teraz polski SEJM

 • milfur

  Oceniono 9 razy -3

  no to Biedroń będzie miał kilka nieprzespanych nocy....

 • talking_head

  Oceniono 16 razy -2

  Aj waj, to biedny ten redaktor J. z TOK FM, będzie musiał przerzucić się na gumki, a z gumką nie ma, podobno, radochy.

 • simbla

  Oceniono 22 razy 18

  Szczep zwany A3/02, został odkryty w 2011 roku i jest częścią trwających badań nad HIV/AIDS. Szczep jest częścią trwających badań? Czy ktoś redaguje te teksty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX