"Putin będzie się starał pozyskać słabe kraje. Ukraina będzie szarpana" - Kwaśniewski w TOK FM

- Na pewno UE nie odniosła sukcesu. Nie stało się to, co miało się stać, czyli umowa stowarzyszeniowa - mówił w TOK FM o sytuacji Ukrainy Aleksander Kwaśniewski. - Ale ja bym nie dramatyzował. Kluczowe będzie, co w 2015 roku powie społeczeństwo obywatelskie. Nie dzisiaj na ulicach, ale w wyborach - dodał b. prezydent.
B. prezydent gościł w Poranku TOK FM u Tomasza Sekielskiego. Komentował fakt, że w zeszły czwartek rząd Ukrainy wstrzymał proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Władze w Kijowie wyjaśniły, że Ukraina zdecydowała się na taki krok, by powstrzymać pogarszanie się relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała stronie ukraińskiej rekompensaty za wynikające z tego straty.

- Oceniając zmierzania Federacji Rosyjskiej można łatwo stwierdzić, że celem prezydenta Putina jest budowa unii celnej. To pierwszy etap do realizacji najważniejszego projektu politycznego w jego karierze politycznej - Unii Euroazjatyckiej - mówił w TOK FM Kwaśniewski.

"Putin chce pozyskać kraje słabe"

- Putin chciałby w tej unii widzieć tyle krajów byłego ZSRR i Imperium Rosyjskiego, ile to możliwe - kontynuował b. prezydent. - Wie, że część już jest stracona, np. kraje bałtyckie. A kraje bogate, jak Azerbejdżan, mogą sobie pozwolić na niezależność. Dlatego będzie się starał pozyskać kraje słabe, związane z Rosją energetycznie, historią, językiem i kulturą. Ukraina będzie szarpana - dodał.

Zdaniem Kwaśniewskiego Unia Europejska odpowiedziała na aspiracje ukraińskie wyrażone przez wcześniejsze rządy. - My tylko reagujemy na oczekiwania strony ukraińskiej. Inna sprawa, że to jest w naszym interesie. Ale nie przeciągamy na sile. Jeśli Ukraina zdecydowała, że chce być po stronie rosyjskiej, nie mamy na to żadnego wpływu. Ale dzisiaj Ukraińcy chcą być po stronie europejskiej. Wszystkie sondaże mówią, że większość Ukraińców chce stowarzyszenia, a w przyszłości członkostwa - podkreślił gość Sekielskiego.

Więcej o:
Komentarze (11)
"Putin będzie się starał pozyskać słabe kraje. Ukraina będzie szarpana" - Kwaśniewski w TOK FM
Zaloguj się
 • demosteness

  Oceniono 6 razy 0

  Chciałem odpowiedzieć pod postem @jrb11, ale okazało się, ze jest "nieznany błąd" (ambasada?) , więc piszę na forum głównym te słowa :-)
  @jrb11 przyjacielu, jeżeli piszesz na forum polskim, naucz się polskiego :-)
  znam język rosyjski, a ty stosujesz kalki! Chyba, ze korzystasz z translatora google!
  Jeżeli tak, to nie udawaj Polaka, tylko od razu pisz, ze jesteś Moskalem!
  Nie potępimy cię za to! Masz prawo wyrazić swoje zdanie!
  Ale nie możemy potępić Cię za to, iż udajesz kogoś, kim naprawdę nie jesteś!
  Wybacz za szczerość :-)

 • jrb11

  Oceniono 16 razy 0

  Doktryna Brzezinskiego o szarpaniu Rosji przez oddzielenie Ukrainy jest wdrazana przez
  Polske I krzje Baltyckie.
  Mit zachodniej europy jest propagowany przez caly zachodni swiat a szczegolnie Unie Europejska,
  gdzie skupiaja sie sily wrogie Slowianom - anglo-sasko -zydowskie.
  To powoduje szrpanie Ukrainy.

  Mlodzi ludzie widza mozliwosci w europie (jak Polska) I cos dla siebie. Wyjazdy dalej oslabiaja kraj I powoduja skolonizowanie, przez upadek przemyslu I calej gospodarki.

  W takiej sytuacji jest Polska a widac to dokladnie w Bulgarii I Rumunii.

  Ukraina stoczyla sie juz do "sytucji kryzysowej.
  20 lat temy byl to jeden z najsilniejszych na swiecie - bronie nujklearne, flota Czarnomorska, najleprze rakiety na swiecie, 4 mili0ony w armii, przemysl agrykujtura, szkolnictwo medecyna - a dzisiaj - tylko mit jakiegos
  tonacego Tytanika.

  Kwwasniewski znalazl sobie role w wykonywaniu doktryny Brzezinskiego - tgo wszystko

 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 5

  A Kwacha, jeszcze szarpie... choroba filipińska.

 • tajfun66

  Oceniono 7 razy 3

  Jeśli p Kwaśniewski jest tak oblatany w tajnikach demokracji,to mógł przecież proponować p Janukowiczowi i UE przeprowadzenie na Ukrainie referendum w sprawie jej Stowarzyszenia z Unią,oraz ewentualnej akcesji. Wynik referend.dałby rzeczywisty obraz woli tego Narodu.Dlaczego tego nie zrobiono?Może znów politycy chcą decydować o losach milionów bez pytania ich o zdanie.

 • gburiaifuria

  Oceniono 22 razy 4

  Ludzie przeciez to kabaret! Facet, ktory mieni sie zawodowym politykiem, byly prezydent sadzi nam tutaj ze nie doceniono czynnika rosyjskiego!!!! Od XVII wieku Ukraina to newralgiczny teren wplywow Rosji a on nam tu sadzi, ze nie doceniono tego. Co on w ogole sadzi, ze co, ze Ruscy pokiwaja glowa z uznaniem i odpuszcze Ukraine. Wlasnie tacy ludkowie jak Kwasniewski wpuscili juz raz nasz kraj w milardowe wydatki na pomoc dla amerykanow, najpierw walczylismy w Iraku za to by rozkwital pozniej w tym kraju anglo-amerykanski przemysl naftowy, a pozniej zaczelismy bronic ich bezpieczenstwa przezd terrorystami az w Afganistanie za nasze wlasne zarobione pieniadze z budzetu, robimy to az do dzisiaj. To jest "zsluga" i "geniusz" Kwasniewskiego. Zlamanao przy tym nasza Konstytucje bo zlatwiano w tej przyjazni do USA, lewe wiezienia CIA na naszym terytorium. Teraz ten czlowiek, ktory jest bankrutem politycznym, reklamowal sie pewnie u UE jako spec od wschodu no sprawa sie rypla jak Ruscy tupneli noga. Final tej"pracy" Kwasniewskiego kazdy kto zna historie i ma chociaz troche wyrobienia politycznego mozna bylo z gory przewidziec, stad mozemy powiedziec ze mamy do czynienia nie z zawodowcami ale autentycznymi amatorami, ktorzy na nowo uwiklaja nasz kraj w nastepna kabale.

 • iremus

  Oceniono 12 razy 4

  Demagogia. Ciekawe ile mu Zachód za nią płaci?

 • michu-najlepszy

  Oceniono 8 razy 0

  A. Einstein powiedział że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy gdyż wiedza jest ograniczona.
  Olek wyobraźnią się popisuje i jak najbardziej trafną. Rosja to piękny i bogaty kraj i piękni ludzie ale co Oni za to mogą, tak samo jak My Polacy że przez tak ograniczonych i chciwych ludzi jesteśmy prowadzeni. Zawsze się zastanawiałem czy z tak pięknego Narodu Słowiańskiego mogą rodzić aż takie kanalie. Musiałby się ktoś podjąć zbadania korzeni tych wszystkich ludzi władzy i w Polsce i Rosji najprawdopodobniej wyszłoby na jaw co to za sk....syny tak Słowian skutecznie skłócają.

  Z poważaniem

 • grzes07

  Oceniono 6 razy 4

  a po jakiej stronie ten pan byl w latach 70 i 80-tych?, szybko pan Kwasniewski zapomina o swoich korzeniach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX