Kwaśniewski: Putin chce powtórzyć osiągnięcia Katarzyny II i Stalina. Tu się toczy walka o przyszłość kontynentu

- Władimir Putin chciałby powtórzyć osiągnięcia Piotra Wielkiego, Katarzyny Wielkiej, Józefa Stalina. To ten ciąg postaci, które stworzyły wielkie supermocarstwo. To jest jego marzenie i nie ma co się gniewać, ale trzeba wyciągnąć wnioski - powiedział Aleksander Kwaśniewski w Radiu ZET, opisując działania Rosji w walce o Ukrainę.
Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego, w przypadku Ukrainy możliwe są wszystkie scenariusze. - W 2015 roku Ukraińcy będą musieli postanowić, czego chcą. Czy chcą na Wschód, czy chcą na Zachód, czy chcą zatrzymać się w tej próżni - powiedział, oceniając, że do 2015 roku UE zrobi niewiele, a Rosja "dokona wszelkich wysiłków, żeby wprowadzić Ukrainę w orbitę swoich wpływów - stwierdził.

Putin szantażuje Janukowycza?

Pytany, czy jego zdaniem prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest szantażowany przez Rosję, ocenił, że "w jakimś sensie tak". - Rosjanie walcząc o Ukrainę użyli metod bardzo twardych, żeby nie powiedzieć bezwzględnych. Od lata trwa blokada eksportu ukraińskiego, to jest dla Ukrainy prawie 40 proc. obrotu handlowego - powiedział.

Dodał, że część branż ważnych dla ukraińskiej gospodarki - takich jak przemysł hutniczy, elektromaszynowy, spożywczy - przeżywa głęboki kryzys; ceny gazu są ciągle bardzo wysokie. "Ukraina jest w niezwykle trudnej sytuacji ekonomicznej. Rosjanie są istotnym sprawcą tego dramatu ekonomicznego, jaki przeżywa Ukraina i wykorzystują ten fakt, naciskając tak silnie, że Janukowycz i premier Mykoła Azarow, rząd ukraiński, ugięli się - powiedział Kwaśniewski.

"Czy głodówka Tymoszenko coś da? Nie sądzę"

Monika Olejnik pytała również o sens głodówki Julii Tymoszenko. Kwaśniewski ocenił, że nie ma ona większego wypływu na przebieg zdarzeń, ale przypomniał gest Tymoszenko, która apelowała do liderów europejskich o podpisanie umowy stowarzyszeniowej bez oglądania się na sprawę jej uwięzienia. - To gest, który pomaga UE wybrnąć z tego zaułka, w którym się znaleźliśmy. Zachowała się niezwykle pięknie - stwierdził Kwaśniewski, którego zdaniem dwa lata temu, kiedy uwięziono byłą premier, UE poszła za daleko, co obecnie ograniczało możliwości europejskiej dyplomacji.

- Dużo istotniejsze jest to, co dzieje się na Majdanie, bo tam dochodzi do głosu społeczeństwo obywatelskie - powiedział, choć przyznał, że mobilizacja społeczna jest dużo mniejsza niż w 2004 roku, kiedy na Ukrainie wybuchła Pomarańczowa Rewolucja.

Więcej w Radiu ZET

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (140)
Kwaśniewski: Putin chce powtórzyć osiągnięcia Katarzyny II i Stalina. Tu się toczy walka o przyszłość kontynentu
Zaloguj się
 • janusss

  0

  Julia nie zachowala sie pieknie bez literatury prosze , politycznie , jak Ukraina bedze w EU to Julia bedzie zwolniona to jasne.

 • abw12300

  Oceniono 6 razy 0

  Trzeźwy? Czyjuż coś chlapnął?

 • 1all.correct

  Oceniono 5 razy 1

  Olek nie chlej.

 • atosatos1

  Oceniono 5 razy 3

  Putin dba o interesy Rosji, a nie Ukraiuny, Polski, Unii Europejskiej. I jako prezydent dobrze wywiązuje się z tego.
  Dziwne, że ktoś chciałby , aby obniżono Ukrainie ceny gazu rosyjskiego ot tak, bez żadnych korzyści dla Rosji.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 7 razy -5

  gdyby zjeby z pzpr nie zniszczyły polskiej gospodarki to przyszłość kontynentu nalezała by do polski
  ale szczewa z pzpr to banda bezideowych h...i które w sredniowieczu płonęłyby na stosach za zdradę króla i jego ludu

 • vinogradoff

  Oceniono 6 razy 6

  Raczej by niechcial powtorzyc tych osiagniec Katarzyny Wielkiej i pana Stalina, gdyz napewno zdaje sobie sprawe, ze nie ma na to absolutnie zadnych szans gdyz tamte mocarstwa byly budowane metoda brutalnego podboju a dzis jest to juz nierealistyczne natomiast Narody tych krajow jakie mialby wejsc do Imperium nie sa na to ani przygotowane ani tego nie chca i przez najblizsze 300,- lat chciec nie zamierzaja. Wystarczy przyjrzec sie jakie problemy z integracja ma UE.To czego bardzo pragna Przywodcy Rosji to miec u swych granic zaprzyjaznione, przewidywalne panstwa na ktorych mozna liczyc i polegac, ze nie wbija noza w plecy i nie wezma jakiegos udzialu w krucjacie przeciwko Rosji kiedys tam. Ale tego pragna wszyscy a wiec pan Prezydent Putin nie jest tu w tym kims wyjatkowym a zaledwie pospolitym.

 • glizelda

  Oceniono 6 razy -6

  CAR ROSJI WLADIMIR PUTNI Z DUZYM PENISEM I TEGA GLOWA!

 • glizelda

  Oceniono 4 razy -4

  PUTNIN NAPEWNO BEDZIE CAREM! MALI LUDZIE MAJA WIELKIE PENISY I WIELKIE GLOWYKORONACJA BEDZIE W KROTCE, ZAPROSZONY BEDZIE SAM KWASNIEWSKI

 • glizelda

  Oceniono 4 razy -4

  W. PLUTIN NAPEWNO ZOSTANIE CAREM!MALI LUDZIE MAJA WIELKIE PENISY I MADRE GLOWY!TYLKO KIEDY BEDZIE KORONACJA/?PEWNIE KWASNIEWSKI BEDZIE ZAPROSZONY NA KORONACJE PUTNINA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX