Jest decyzja o zakazie palenia węglem. Kraków odetchnie

25.11.2013 21:52
Sesja sejmiku

Sesja sejmiku (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek zakaz palenia węglem w krakowskich piecach, dopuścili jedynie okazyjne rozniecanie kominków opalanych drewnem. - Idziemy w dobrym kierunku, ale będziemy walczyć dalej - cieszą się działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Takiego oblężenia sala obrad małopolskiego sejmiku jeszcze nie widziała. Korytarze prowadzące do miejsca, w którym radni decydowali o precedensowej uchwale, wypełnili zwolennicy zakazu palenia węglem, ale też jego przeciwnicy. Już początek dyskusji nad zakazem wprowadzenia węgla pokazał, że decyzja wisi na włosku [ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO Z OBRAD ].

Radny Solidarnej Polski Piotr Sak zgłosił wniosek, by odesłać projekt uchwały zarządu województwa do przeanalizowania przez prawników, bo może być niezgodna z prawem Unii Europejskiej, jako ostrzejsza od dyrektyw unijnych. Jego wniosek zdobył aż 18 głosów poparcia, 20 radnych było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Chwilę później radny Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Biedroń postulował, by tego punktu w ogóle nie głosować na poniedziałkowej sesji, ale przez kolejne tygodnie nadal dyskutować o węglu, bo według niego nie wszystkie racje zostały już przedstawione.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący sejmiku z PO, w ogóle nie poddał wniosku PiS pod głosowanie, stwierdzając, że podobny został już wcześniej odrzucony.

To nie jest problem polityczny

Radni PO byli przekonani do sensu wprowadzenia zakazu palenia węglem w piecach. Wątpliwości mieli jedynie, czy można również zakazać okazyjnego rozniecania kominków opalanych drewnem, choćby w okresie Bożego Narodzenia, jeśli w domu jest też inne, bardziej ekologiczne źródło ogrzewania (np. gaz) - jak zaproponował zarząd województwa w swoim projekcie uchwały. Wśród radnych PO przeważyła opinia, że to już byłaby przesada, bo kominki to nie główne źródło zanieczyszczeń w Krakowie. Ostatecznie zarząd zgodził się z tą argumentacją i tuż przed głosowaniem wprowadził autopoprawkę pozwalającą palić drewnem w kominkach.

Do przyjęcia takiej uchwały przekonywały władze Krakowa. - Jeśli chcemy poważnie mówić o ekologii, to musi zostać wprowadzony zakaz palenia węglem - apelował prezydent miasta Jacek Majchrowski. - To nie jest problem polityczny, bo zanieczyszczone powietrze wszystkich truje. Wymiana pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła będzie finansowana przez miasto w wysokości do stu procent.

- Dla najuboższych przewidzieliśmy też po wymianie dopłaty do rachunków za ogrzewanie do 2500 zł w roku - wtórował mu Bogusław Kośmider, przewodniczący krakowskiej rady miasta. - Straż miejska będzie nie tylko kontrolowała paleniska, ale też przeprowadzi akcję uświadamiającą na temat szkodliwości palenia węglem - oświadczył.

Organizacje ekologiczne także poparły projekt uchwały. - W Krakowie notuje się rocznie 400 przedwczesnych zgonów, ma na to wpływ fatalne powietrze. Nie wiem, czy kiedykolwiek Kraków będzie organizował olimpiadę, ale wiem, że miasto zajmuje trzecie miejsce na podium w niechlubnym rankingu miast Unii Europejskiej o najgorszej jakości powietrza - argumentował Michał Olszewski z organizacji Client Earth.Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, który zainicjował walkę wprowadzenie zakazu palenia węglem, dodał: - Chcemy w końcu mieć dobrą jakość powietrza. W rozmowie z "Gazetą" Guła dodał: - Idziemy w dobrym kierunku, ale będziemy walczyć dalej. Uświadamiać, że palenie drewnem też jest szkodliwe. Będziemy też walczyć o ograniczenia dla ruchu samochodów - zadeklarował.

- Jeśli nie wprowadzimy zakazu, to przez zanieczyszczone powietrze będą nam groziły surowe kary nakładane przez Komisję Europejską, nawet do 3 mln euro dziennie - przestrzegał Paweł Ciećko, małopolski inspektor ochrony środowiska.

Ale także zwolennicy palenia węglem mieli swoje racje. - Nie paliwo, ale sposób spalania jest powodem smogu. Zakaz palenia węglem uderza w biednych, którzy nie dla przyjemności, ale z przyczyn ekonomicznych stosują takie źródło ciepła - stwierdziła Krystyna Nosel z Krakowskiego Alarmu Stop Zakazowi.Robert Galara z Polskiej Izby Ekologii zrzeszającej... producentów kotłów na paliwa stałe apelował: - Chcemy równego traktowania. Ktoś próbuje podzielić Polaków pod pretekstem ekologii. Łatwo wylać dziecko z kąpielą. Branża kotlarska to setki tysięcy miejsc pracy. A przecież można wprowadzić takie piece węglowe, które mają niską emisję.Grzegorz Lipiec w imieniu klubu PO zadeklarował, że radni tej partii poprą zakaz. Grzegorz Biedroń, przewodniczący klubu PiS, opowiedział się przeciw zakazowi, podobnie jak Krzysztof Tenerowicz z Solidarnej Polski. Ten ostatni zaznaczył jednak, że w klubie SP nie będzie dyscypliny podczas głosowania. Ze stanowiskiem szefa klubu PiS nie zgodziła się radna Renata Godyń-Swędzioł, z zawodu lekarz: - Nie mogę głosować przeciwko zdrowiu mieszkańców - powiedziała.

W imieniu klubu PSL Wojciech Kozak poparł uchwałę zarządu. Zdanie odrębne wygłosił Jacek Soska, wiceprzewodniczący sejmiku z PSL: - Chcecie wprowadzić państwo zakazowe, to niedobra droga. Od smrodu nikt nie umarł, od mrozu tak - oświadczył. Natomiast radny SLD Grzegorz Gondek przyznał się, że to on jest pomysłodawcą pozostawienia możliwości palenia drewnem w kominkach.

Marszałek Marek Sowa strofował radnych PiS: - To czysta demagogia, że tak bardzo troszczycie się o dobro krakowian. To decyzja polityczna, że jesteście przeciwko zakazowi.

Ostatecznie większość radnych poparła zakaz palenia węglem. 22 było za, 12 przeciw, 5 się wstrzymało. Wyniki głosowania działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego przyjęli owacjami. Przeciwnicy zakazu palenia okrzykami: - Hańba!

Całkowity zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać za pięć lat. Od stycznia 2014 r. nie będzie można stawiać pieców węglowych w nowo budowanych domach.

SPRAWDŹ, JAK GŁOSOWALI POSZCZEGÓLNI RADNI

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • marcin_xcvs

  0

  zakaz palenia węglem to działanie na szkodę Polski.

 • 111doradca

  Oceniono 2 razy 2

  Królewski Kraków prekursorem. Wie ,ze postępuje ocieplenie klimatu i zimy w Krakowie nie będzie. W razie czego wyda się zakaz używania termometrów. Od razu robi się cieplej na duszy. .

 • agami19

  Oceniono 4 razy -4

  BRAWO !!! NARESZCIE KONIEC Z TRUCIEM SĄSIADOW PRZEZ CENTUSIÓW CO WOLA WYDAĆ KASE NA WÓDKĘ I FAJKI NIŻ NA OGRZEWANIE GAZEM !

  Szczytem bezczelności jest palenie w piecu węglem czy drewnem (o śmieciach już nie mówiąc) i wypuszczanie trującego smrodu na sąsiadów.

  Niech mi tu nikt nie plecie bzdur o "ekologicznych" piecach na węgiel - coś takiego nie istnieje - spalanie węgla zawsze będzie emitowało masę rakotwórczej sadzy, smoły, tlenków siarki, pyłów i bez filtrów i skruberów jak w elektrowniach nie ma możliwości żeby te trucizny nie wylatywały i nie truły wszystkich w okolicy.

 • agami19

  Oceniono 1 raz -1

  BRAWO !!! NARESZCIE KONIEC Z TRUCIEM SĄSIADOW PRZEZ CENTUSIÓW CO WOLA WYDAĆ KASE NA WÓDKĘ I FAJKI NIŻ NA OGRZEWANIE GAZEM !

  Szczytem bezczelności jest palenie w piecu węglem czy drewnem (o śmieciach już nie mówiąc) i wypuszczanie trującego smrodu na sąsiadów.

  Niech mi tu nikt nie plecie bzdur o "ekologicznych" piecach na węgiel - coś takiego nie istnieje - spalanie węgla zawsze będzie emitowało masę rakotwórczej sadzy, smoły, tlenków siarki, pyłów i bez filtrów i skruberów jak w elektrowniach nie ma możliwości żeby te trucizny nie wylatywały i nie truły wszystkich w okolicy.

  Komu nie podoba się, WON z Karakowa !

 • sharn1

  Oceniono 2 razy 0

  Ale musiała łapówa pójść. Liczona w milionach.

  Swoją drogą czy ci radni sejmiku wymienią ludzie instalacje grzewcze w domach na swój koszt? Czy ludzie mają zamarznąć?

 • jergi.ej48

  0

  A może lepiej i taniej byłoby ,żeby ratusz każdemu mieszkańcowi Krakowa kupił takie furmańskie kożuchy.

 • shadow70

  Oceniono 4 razy 2

  Jak można zakazać używania legalnego paliwa ?! To może samochody tylko na prąd niech jeżdżą , a te na benzynę to na obrzeżach Krakowa niech zostaną.

 • immunofortis

  Oceniono 2 razy 2

  Czy jest zapis, który zwalnia z tego zakazu Hutę Sendzimira i Elektrociepłownie?

 • michalmos

  Oceniono 2 razy -2

  Bardzo dobra decyzja. Przecież z tego robi się m.in. czad, a to trucizna "pierwszej wody"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje