Jest decyzja o zakazie palenia węglem. Kraków odetchnie

25.11.2013 21:52
Sesja sejmiku

Sesja sejmiku (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek zakaz palenia węglem w krakowskich piecach, dopuścili jedynie okazyjne rozniecanie kominków opalanych drewnem. - Idziemy w dobrym kierunku, ale będziemy walczyć dalej - cieszą się działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Takiego oblężenia sala obrad małopolskiego sejmiku jeszcze nie widziała. Korytarze prowadzące do miejsca, w którym radni decydowali o precedensowej uchwale, wypełnili zwolennicy zakazu palenia węglem, ale też jego przeciwnicy. Już początek dyskusji nad zakazem wprowadzenia węgla pokazał, że decyzja wisi na włosku [ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO Z OBRAD ].

Radny Solidarnej Polski Piotr Sak zgłosił wniosek, by odesłać projekt uchwały zarządu województwa do przeanalizowania przez prawników, bo może być niezgodna z prawem Unii Europejskiej, jako ostrzejsza od dyrektyw unijnych. Jego wniosek zdobył aż 18 głosów poparcia, 20 radnych było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Chwilę później radny Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Biedroń postulował, by tego punktu w ogóle nie głosować na poniedziałkowej sesji, ale przez kolejne tygodnie nadal dyskutować o węglu, bo według niego nie wszystkie racje zostały już przedstawione.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący sejmiku z PO, w ogóle nie poddał wniosku PiS pod głosowanie, stwierdzając, że podobny został już wcześniej odrzucony.

To nie jest problem polityczny

Radni PO byli przekonani do sensu wprowadzenia zakazu palenia węglem w piecach. Wątpliwości mieli jedynie, czy można również zakazać okazyjnego rozniecania kominków opalanych drewnem, choćby w okresie Bożego Narodzenia, jeśli w domu jest też inne, bardziej ekologiczne źródło ogrzewania (np. gaz) - jak zaproponował zarząd województwa w swoim projekcie uchwały. Wśród radnych PO przeważyła opinia, że to już byłaby przesada, bo kominki to nie główne źródło zanieczyszczeń w Krakowie. Ostatecznie zarząd zgodził się z tą argumentacją i tuż przed głosowaniem wprowadził autopoprawkę pozwalającą palić drewnem w kominkach.

Do przyjęcia takiej uchwały przekonywały władze Krakowa. - Jeśli chcemy poważnie mówić o ekologii, to musi zostać wprowadzony zakaz palenia węglem - apelował prezydent miasta Jacek Majchrowski. - To nie jest problem polityczny, bo zanieczyszczone powietrze wszystkich truje. Wymiana pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła będzie finansowana przez miasto w wysokości do stu procent.

- Dla najuboższych przewidzieliśmy też po wymianie dopłaty do rachunków za ogrzewanie do 2500 zł w roku - wtórował mu Bogusław Kośmider, przewodniczący krakowskiej rady miasta. - Straż miejska będzie nie tylko kontrolowała paleniska, ale też przeprowadzi akcję uświadamiającą na temat szkodliwości palenia węglem - oświadczył.

Organizacje ekologiczne także poparły projekt uchwały. - W Krakowie notuje się rocznie 400 przedwczesnych zgonów, ma na to wpływ fatalne powietrze. Nie wiem, czy kiedykolwiek Kraków będzie organizował olimpiadę, ale wiem, że miasto zajmuje trzecie miejsce na podium w niechlubnym rankingu miast Unii Europejskiej o najgorszej jakości powietrza - argumentował Michał Olszewski z organizacji Client Earth.Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, który zainicjował walkę wprowadzenie zakazu palenia węglem, dodał: - Chcemy w końcu mieć dobrą jakość powietrza. W rozmowie z "Gazetą" Guła dodał: - Idziemy w dobrym kierunku, ale będziemy walczyć dalej. Uświadamiać, że palenie drewnem też jest szkodliwe. Będziemy też walczyć o ograniczenia dla ruchu samochodów - zadeklarował.

- Jeśli nie wprowadzimy zakazu, to przez zanieczyszczone powietrze będą nam groziły surowe kary nakładane przez Komisję Europejską, nawet do 3 mln euro dziennie - przestrzegał Paweł Ciećko, małopolski inspektor ochrony środowiska.

Ale także zwolennicy palenia węglem mieli swoje racje. - Nie paliwo, ale sposób spalania jest powodem smogu. Zakaz palenia węglem uderza w biednych, którzy nie dla przyjemności, ale z przyczyn ekonomicznych stosują takie źródło ciepła - stwierdziła Krystyna Nosel z Krakowskiego Alarmu Stop Zakazowi.Robert Galara z Polskiej Izby Ekologii zrzeszającej... producentów kotłów na paliwa stałe apelował: - Chcemy równego traktowania. Ktoś próbuje podzielić Polaków pod pretekstem ekologii. Łatwo wylać dziecko z kąpielą. Branża kotlarska to setki tysięcy miejsc pracy. A przecież można wprowadzić takie piece węglowe, które mają niską emisję.Grzegorz Lipiec w imieniu klubu PO zadeklarował, że radni tej partii poprą zakaz. Grzegorz Biedroń, przewodniczący klubu PiS, opowiedział się przeciw zakazowi, podobnie jak Krzysztof Tenerowicz z Solidarnej Polski. Ten ostatni zaznaczył jednak, że w klubie SP nie będzie dyscypliny podczas głosowania. Ze stanowiskiem szefa klubu PiS nie zgodziła się radna Renata Godyń-Swędzioł, z zawodu lekarz: - Nie mogę głosować przeciwko zdrowiu mieszkańców - powiedziała.

W imieniu klubu PSL Wojciech Kozak poparł uchwałę zarządu. Zdanie odrębne wygłosił Jacek Soska, wiceprzewodniczący sejmiku z PSL: - Chcecie wprowadzić państwo zakazowe, to niedobra droga. Od smrodu nikt nie umarł, od mrozu tak - oświadczył. Natomiast radny SLD Grzegorz Gondek przyznał się, że to on jest pomysłodawcą pozostawienia możliwości palenia drewnem w kominkach.

Marszałek Marek Sowa strofował radnych PiS: - To czysta demagogia, że tak bardzo troszczycie się o dobro krakowian. To decyzja polityczna, że jesteście przeciwko zakazowi.

Ostatecznie większość radnych poparła zakaz palenia węglem. 22 było za, 12 przeciw, 5 się wstrzymało. Wyniki głosowania działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego przyjęli owacjami. Przeciwnicy zakazu palenia okrzykami: - Hańba!

Całkowity zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać za pięć lat. Od stycznia 2014 r. nie będzie można stawiać pieców węglowych w nowo budowanych domach.

SPRAWDŹ, JAK GŁOSOWALI POSZCZEGÓLNI RADNI

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • leon_zarawdowiec

  Oceniono 95 razy 55

  "Jest decyzja o zakazie palenia węglem. Kraków odetchnie"...no właśnie, czym? Całe szczęście, że "odetchnie jak oddychał" ponieważ bezradni nie zabronili spalać tego, co przy okazji szło w kominy - plastików: śmieci, butelek, kanistrów, beczek, starych tworzywowych przecież ubrań, butów itp. To dymy z palonych w/wymienionych, a nie z węgla, są głównym problemem miast i wsi, nie węgiel!! I jeszcze jedno: media codziennie epatują nas... ilością PYŁU ZAWIESZONEGO w m^3, nic natomiast nie wspominają o czymś milionkrotnie od PYŁU groźniejszym: o gazach!! Pyły to w porównaniu z gazami "pryszcz", bowiem gazami są m.im. furany i dioksyny, w tej właśnie formie najbardziej "przyswajalne" gdyż wchodząc płucami do krwi dostają się już w sekundę po wdechnięciu...a po kilku następnych są już odłożone we wszystkich organach ciała...O ile pyły przed wdechnięciem można zabastować np. maseczkami papierowymi o tyle gazów bez masek bojowych z filtrami z węgla aktywnego sfiltrować nie sposób... Nie ma lepszej metody masowego wytruwania niż stosowana przez wojskowych fumigacja, czyli zadymianie... co mieszkańcy nie tylko Krakowa niniejszym, a więc paleniem tworzyw, opon i śmieci czynem ciągłym czynią i dzięki takim bezradnym czynić będą - jest zima, czymś palić trzeba, skoro nie wolno węglem palić będą wszystkim co popadnie...A potem zdziwko, że Polska, która "węglem stoi", odkąd jego i drewna ceny sięgnęły Księżyca, również "stoi rakiem", a Służba Zdrowia wraz z pacjentami zdycha okrakiem...Handel, głównie hurtownie i Supermarkety-główny dostawca opału do "kiedy my żyjemy" ma się dobrze, a kiedy nas zabraknie i onym oklapnie...

 • lewa_noga_taboreta

  Oceniono 116 razy 46

  Głupota!!! Co z tego że miasto pokryje koszt wymiany pieca, sam piec to nie wszystko czasami trzeba także resztę instalacji (np. grzejniki) a o tym wzmianki nie ma, to pokrywanie kosztów wymiany pieca to też pewnie ściema, alba jak znam życie to zwrócą ale najpierw musisz zabulić sam a potem ci oddadzą (czyli po jakimś roku najwcześniej) robiąc przy okazji pierdyliard problemów (od kupy zbędnej papierkowej roboty i zaświadczeń na temat urządzenia aż do świadectwa chrztu kota sypiającego pod grzejnikiem) po to by na koniec stwierdzić że powinniśmy kupić tańszy bo miasta zwraca tylko cenę podstawowych podgrzewaczy a te bardziej wydajne czy z dodatkowymi funkcjami nie są potrzebne i próbujemy w ten sposób naciągnąć miasto.

  Cały ten pomysł to jedna wielka kpina, całe życie mieszkam w Krakowie i na pewno nie jest tak źle jak płaczą ci durni ekoterroryści którzy to forsując to bzdurne rozporządzenie naruszyli moje prawa zmuszając mnie do niekorzystnego rozporządzania mieniem.

 • plorg

  Oceniono 93 razy 35

  "Będziemy też walczyć o ograniczenia dla ruchu samochodów - zadeklarował"

  ... i mieszkanie w namiotach. Ciekawe czy pan Guła sam również zrezygnuje z jazdy samochodem, czy raczej zakaz będzie tylko dla innych.

 • default_nick

  Oceniono 82 razy 34

  kolejną decyzją będzie zakaz jedzenia w Krakowie. wszak wiadomo że produkt przemiany materii, jakim jest metan, odpowiada za efekt cieplarniany.

  gdzie się tacy debile lęgną ? kto ich wybiera ?

 • turbo-liberal

  Oceniono 45 razy 31

  Zaraz się okaze, że wszyscy palą "okazyjnie" :)

 • iremus

  Oceniono 49 razy 27

  Jest decyzja o zakazie palenia węglem. Kraków odetchnie.....
  __________________________________________________________________________
  ......dymem z palonych plastików i reklam dostarczanych tonami przez ulotkowiczów.

 • mozart

  Oceniono 35 razy 25

  Przyjdzie zima i wyrówna, bo musi być w przyrodzie jakaś selekcja. ZUS, NFZ i budżet państwa skorzystają...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje