Prawicowy ekstremista wygrał w regionalnych wyborach na Słowacji

24.11.2013 19:49
Kotleba

Kotleba (Fot. naseslovensko.net)

Słowacki prawicowy ekstremista Marian Kotleba wygrał w sobotę drugą turę wyborów na szefa samorządowych władz kraju (województwa) bańskobystrzyckiego, uzyskując 55,5 proc. głosów - potwierdziła w państwowa komisja wyborcza.
36-letni Kotleba stoi na czele ugrupowania o nazwie Partia Ludowa Nasza Słowacja (LS Nasze Slovensko), które w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2012 roku zdobyło tylko nieco ponad 1,5 proc. głosów. W sobotę pokonał dotychczasowego szefa władz wojewódzkich Vladimira Mańkę z rządzącej socjaldemokratycznej partii Smer przy frekwencji wyborczej 25 proc., czyli wyraźnie wyższej niż ogólnopaństwowa średnia dla wyborów tego szczebla.

"Cygańskie pasożyty"

Z powodu swych publicznych enuncjacji Kotleba był kilkakrotnie pociągany do odpowiedzialności sądowej, ale za każdym razem postępowanie umarzano z braku dowodów winy. Ścigano go m.in. za to, że w 2009 roku podczas obchodów 70-lecia powstania prohitlerowskiego państwa słowackiego wzniósł okrzyk "Na straż!", będący w tym państwie oficjalnym pozdrowieniem, oraz za to, że startując w tym samym roku w poprzednich wyborach na szefa władz kraju bańskobystrzyckiego, obiecywał w propagandowej ulotce zlikwidowanie "niesprawiedliwego uprzywilejowywania nie tylko cygańskich pasożytów".

"Szatan, Hitler, Mussolini"

Już wyjście Kotleby z pierwszej tury dwa tygodnie temu wzburzyło słowacką scenę polityczną, a jego ostateczny sukces dodatkowo rozgrzał temperaturę międzypartyjnych polemik. "Znaczna część głosów, jakie dostał pan Kotleba, była głosami słowackiej prawicy. Prawicy, która powiedziała sobie, że Antychryst, Szatan, Hitler, Mussolini są lepsi niż Smer" - oświadczył premier i zarazem przywódca Smeru Robert Fico.

Reagując na jego słowa, jeden z liderów parlamentarnej prawicowej opozycji Pavol Freszo powiedział: "Winę za to ponoszą wszystkie partie demokratyczne. Powinny teraz połączyć siły dla stawienia czoła ekstremizmowi".

Słowacja dzieli się na 8 krajów, których samorządowe władze mają dość ograniczone kompetencje, odpowiadając m.in. za szkoły średnie, mniejsze szpitale, muzea i teatry oraz utrzymanie dróg niższych kategorii.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (67)
Zaloguj się
 • b.lange

  Oceniono 294 razy 182

  Może i jest kretynem, ale został wybrany w wolnych demokratycznych wyborach. Sorry ale nie może być tak, że demokracja jest dobra tylko wtedy gdy wygrywa lewica.

 • dmocho

  Oceniono 236 razy 120

  Dalej uprawiajcie politykę multi kolorowej miłości a tacy ludzie będą dochodzić do władzy - ludzie mają już dość rumunów, islamistów i im podobnych. Trzeba skończyć gadanie o wspaniałości multikulti i przyznać ze to się nie sprawdza - imigranci z niektórych narodowości nie asymilują się z europejską kulturą. Zwyczajni ludzie zaczynają to dostrzegać i z braku polityków o umiarkowanych poglądach wybiorą nawet skrajnych prawicowców byle tylko pozbyć się problemu imigrantów.

 • scibor3

  Oceniono 175 razy 81

  Ja bym zatytułował inaczej: "Przegrał lewacki ekstremista".

 • morgenroth

  Oceniono 122 razy 66

  W europejczykach zbałamuconych multi-kulti, lewactwem i klimatycznymi bredniami zaczyna się budzić instynkt samozachowawczy.
  W przyszłym roku nacjonaliści wezmą 1/3 Parlamentu Europejskiego

 • angrusz1

  Oceniono 89 razy 45

  To świadczy, że na Słowacji jest podobna sytuacja polityczna, co w Polsce .
  Mają dość skorumpowanych polityków .

 • nostradamuspl

  Oceniono 101 razy 43

  Czym sie ta ekstrema charakteryzuje, ze ma inne poglady od lewactwa?

 • nostradamuspl

  Oceniono 110 razy 38

  fajnie widac jak manipulacja na GW dziala,
  mamy "niebezpieczny" artykul dla gownianej propagandy wiec start komentrzy jest bardzo wazny, co nie wygodne do licznik sie zeruje zeby nie bylo na gorze...
  smiesznie i zalosni jestescie

 • nostradamuspl

  Oceniono 64 razy 32

  Ale o co chodzi? to Demokracja

  Lewactwo myslalo ze bedzie "ocalac" swiat i siac poprawnosc za cudze pieniadze w nieskonczonosc?
  Jeszcze 10 lat i lewackie oszolomy z Holandi i innych modnych obecnie krajow, beda szukac bialej oazy w Europie Wschodniej jak u siebie bedzie prawo szariatu i murzyni beda dawac w pysk na ulicy za krzywe spojrzenie..

  Ja proponuje nastepujace rozwiazanie, nowy kraj - pozbierac wszystkich kolorowych i cyganow do kupy z lewactwem i dac in nowe panstwo jezel tak wszyscy sie razem "kochaja" Jezeli slogany ktore glosza sa prawdziwe to taka idea powinna byc wspaniala dla nich... Ale rzeczywistosc jest inna, to jest tyko puste gadanie zeby byc na "modzie" a jak cos zalatwiac to zawsze za cudze pieniadze, do tego tylko lewactwo jest zdolne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje