Prawicowy ekstremista wygrał w regionalnych wyborach na Słowacji

24.11.2013 19:49
Kotleba

Kotleba (Fot. naseslovensko.net)

Słowacki prawicowy ekstremista Marian Kotleba wygrał w sobotę drugą turę wyborów na szefa samorządowych władz kraju (województwa) bańskobystrzyckiego, uzyskując 55,5 proc. głosów - potwierdziła w państwowa komisja wyborcza.
36-letni Kotleba stoi na czele ugrupowania o nazwie Partia Ludowa Nasza Słowacja (LS Nasze Slovensko), które w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2012 roku zdobyło tylko nieco ponad 1,5 proc. głosów. W sobotę pokonał dotychczasowego szefa władz wojewódzkich Vladimira Mańkę z rządzącej socjaldemokratycznej partii Smer przy frekwencji wyborczej 25 proc., czyli wyraźnie wyższej niż ogólnopaństwowa średnia dla wyborów tego szczebla.

"Cygańskie pasożyty"

Z powodu swych publicznych enuncjacji Kotleba był kilkakrotnie pociągany do odpowiedzialności sądowej, ale za każdym razem postępowanie umarzano z braku dowodów winy. Ścigano go m.in. za to, że w 2009 roku podczas obchodów 70-lecia powstania prohitlerowskiego państwa słowackiego wzniósł okrzyk "Na straż!", będący w tym państwie oficjalnym pozdrowieniem, oraz za to, że startując w tym samym roku w poprzednich wyborach na szefa władz kraju bańskobystrzyckiego, obiecywał w propagandowej ulotce zlikwidowanie "niesprawiedliwego uprzywilejowywania nie tylko cygańskich pasożytów".

"Szatan, Hitler, Mussolini"

Już wyjście Kotleby z pierwszej tury dwa tygodnie temu wzburzyło słowacką scenę polityczną, a jego ostateczny sukces dodatkowo rozgrzał temperaturę międzypartyjnych polemik. "Znaczna część głosów, jakie dostał pan Kotleba, była głosami słowackiej prawicy. Prawicy, która powiedziała sobie, że Antychryst, Szatan, Hitler, Mussolini są lepsi niż Smer" - oświadczył premier i zarazem przywódca Smeru Robert Fico.

Reagując na jego słowa, jeden z liderów parlamentarnej prawicowej opozycji Pavol Freszo powiedział: "Winę za to ponoszą wszystkie partie demokratyczne. Powinny teraz połączyć siły dla stawienia czoła ekstremizmowi".

Słowacja dzieli się na 8 krajów, których samorządowe władze mają dość ograniczone kompetencje, odpowiadając m.in. za szkoły średnie, mniejsze szpitale, muzea i teatry oraz utrzymanie dróg niższych kategorii.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (67)
Prawicowy ekstremista wygrał w regionalnych wyborach na Słowacji
Zaloguj się
 • strukturuptus

  0

  Oby taki sam wygral wybory w Pl, Cz, H i innych krajach UE.

 • drejfuz

  Oceniono 3 razy 3

  Mój Boże. Skandal, Demokracja nie zdała egzaminu.

 • imprezagt

  Oceniono 13 razy 11

  Skoro wybory to święto demokracji to dlaczego GW nie swiętuje?

 • anton_pl

  Oceniono 12 razy 10

  Ja to sie nie dziwie, ludzie chcą mieć po prostu trochę porządku...

 • losiu4

  Oceniono 14 razy 6

  i w czym macie kłopot, droga wybiórcza? Demokracja wam się nie podoba czy co?

  Pozdrawiam

  losiu

 • nostradamuspl

  Oceniono 13 razy 7

  Slowacja z checia odda 1/5 kraju zeby stworzyc nowe panstwo dla lewactwa i cyganow, moga sobie nawet kolorowych sprowadzic i miec festiwal milosci, tolerancji i poprawnosci... ciekawe jak dlugo zanim biale lewactwo zmienilo by swoje poglady o 180 stopni a kraj zaczal zaczal zebrac ....

 • milfur

  Oceniono 20 razy 10

  nie znam gościa, nie znam sytuacji na Słowacji, ale skoro Wyborcza dostała takiej biegunki, to znaczy, ze musi być facet spoko:)

 • three-gun-max

  Oceniono 17 razy 9

  GW akceptuje jedynie wyniki wyborów, w których wygrał lewak, pedofil albo gej. Im bardziej zboczony tym bardziej nowoczesny i postępowy.

 • nostradamuspl

  Oceniono 64 razy 32

  Ale o co chodzi? to Demokracja

  Lewactwo myslalo ze bedzie "ocalac" swiat i siac poprawnosc za cudze pieniadze w nieskonczonosc?
  Jeszcze 10 lat i lewackie oszolomy z Holandi i innych modnych obecnie krajow, beda szukac bialej oazy w Europie Wschodniej jak u siebie bedzie prawo szariatu i murzyni beda dawac w pysk na ulicy za krzywe spojrzenie..

  Ja proponuje nastepujace rozwiazanie, nowy kraj - pozbierac wszystkich kolorowych i cyganow do kupy z lewactwem i dac in nowe panstwo jezel tak wszyscy sie razem "kochaja" Jezeli slogany ktore glosza sa prawdziwe to taka idea powinna byc wspaniala dla nich... Ale rzeczywistosc jest inna, to jest tyko puste gadanie zeby byc na "modzie" a jak cos zalatwiac to zawsze za cudze pieniadze, do tego tylko lewactwo jest zdolne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje