W Amsterdamie płacą alkoholikom za pracę... piwem i papierosami

22.11.2013 20:17
Piwo

Piwo (Fot. Mieczysław Michalak Agencja / Gazeta)

Władze Amsterdamu wpadły na oryginalny pomysł walki z alkoholikami, którzy sprawiali problemy w parku Ooster. Teraz mają sprzątać ulice. Zachętą do podjęcia się przez nich pracy nie były jednak pieniądze, ale... piwo i papierosy, które dostają w ramach zapłaty. - Gdybyśmy nie otrzymywali alkoholu, nie przyszlibyśmy sprzątać - mówi wprost jeden z zatrudnionych.
O pomyśle władz Amsterdamu pisze The Independent >>

Akcję zorganizowała finansowana przez rząd fundacja Rainbow. Alkoholicy z parku Ooster, którzy od dawna sprawiali problemy - m.in. wszczynali bójki, hałasowali i wykrzykiwali w stronę kobiet niestosowne komentarze - otrzymali ofertę pracy przy sprzątaniu ulic.

Zatrudnieni pracują trzy dni w tygodniu, od godz. 9 do 15.30. W ramach zapłaty otrzymują pół paczki papierosów, pięć puszek piwa i 10 euro. Spożycie alkoholu jest jednak monitorowane - dwie puszki piwa na początku pracy, dwie w porze obiadowej i jedna na zakończenie pracy. Otrzymane na koniec dnia pieniądze zazwyczaj również są wydawane przez pracowników na alkohol. Po pracy są jednak już zbyt zmęczeni, aby wszczynać bójki, przez co w okolicy jest znacznie spokojniej.

Gdyby nie piwo, nie przyszliby do pracy

Jeden z alkoholików, 45-letni Frank, powiedział agencji AFP: - Gdybyśmy nie otrzymywali alkoholu, nie przyszlibyśmy do pracy. Chyba mogę to powiedzieć w imieniu całej grupy.

- Alkohol jest nam potrzebny do normalnego funkcjonowania. Pomysł takiej zapłaty za pracę jest dla nas dobry - zaznaczył Frank. Jak dodał, nie ma żadnych złudzeń co do tego, czy program ma służyć zerwaniu z nałogiem. - Oczywiście pijemy w sposób bardziej "zorganizowany", ale nie sądzę, abyśmy pili mniej - stwierdził.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (8)
W Amsterdamie płacą alkoholikom za pracę... piwem i papierosami
Zaloguj się
 • ulubione669

  0

  Mam nadzieje, ze z czasem piwo bedzie wymienialne u pracodawcy na pieniazki w celu spozytkowania ich na inne cele ;)

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się zastanawiam, dlaczego Gazeta tak ochoczo wynajduje takie przykłady ?
  Czyżby jakaś historyczna analogia?
  Możesz wymagać przestrzegania zasad tylko jeśli sam ich przestrzegasz.

 • canabissativa

  Oceniono 5 razy 5

  Bzdury wyssane z palce.Znam niderlandzki. Dzwoniłem do werk plein w Amsterdamie-sam mieszkam w Holandii na stałe. Dementuja te informacje i się z tego śmieją.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 4 razy -2

  To jest zbrodnia nie tylko przeciwko krajom, z których ci alkoholicy pochodzą, ale przeciwko ludzkości, ponieważ władze Holandii dla zysku podtrzymują ludzi chorych w nałogu! Ciekawe, co robi pan Premier w tej sprawie, no i oczywiście pan Sikorski?

 • rudi_0

  Oceniono 8 razy 4

  Barter wraca !?

  Notabene :
  Gdyby ten pomysl zastosowac na wschod od Buga to na Ukrainie , Bialorusi I w Rosji moznaby zapewne wogole zlikwidowac pieniadze...;)

 • koniu800

  Oceniono 5 razy 3

  no w końcu normalnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje