Koziej: Gen. Majewski kandydatem na dowódcę generalnego

20.11.2013 13:19
Szef BBN Stanisław Koziej

Szef BBN Stanisław Koziej (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Gen. broni Lech Majewski jest kandydatem do objęcia od 1 stycznia stanowiska dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował szef BBN Stanisław Koziej.
- Pan prezydent już przeprowadził rozmowę z panem generałem Majewskim, który jest kandydatem na to stanowisko. Czekamy na ostateczną decyzję prezydenta. Myślę, że to jest kwestia nadchodzącego tygodnia - dwóch - powiedział Koziej, pytany o obsadę stanowiska dowódcy generalnego na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zacznie działać od 1 stycznia 2014 r. Zastąpi istniejące obecnie odrębne dowództwa czterech rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Jego zadaniem będzie szkolenie, przygotowanie sił zbrojnych do działań i ich funkcjonowanie w czasie pokoju.

61-letni Majewski od maja 2010 r. jest dowódcą Sił Powietrznych. Wcześniej był m.in. asystentem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ds. Sił Powietrznych oraz dowódcą Centrum Operacji Powietrznych.

Kadencja dowódcy generalnego trwa trzy lata, jednak po ewentualnej nominacji Majewski będzie dowódcą generalnym nie dłużej niż do końca czerwca 2015 r. Wtedy skończy 63 lata i zgodnie z przepisami będzie musiał odejść na emeryturę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (8)
Koziej: Gen. Majewski kandydatem na dowódcę generalnego
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  0

  Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych... Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych... a powinno być... Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych i Duszpasterstwa.

 • dinowar

  0

  To jest niekonstytucyjne dowództwo, tak jak cała nowa ustawa. I Koziej z Komorowskim dobrze o tym wiedzą. Pierwotnie miało być Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych, ale to już w ogóle złamanie konstytucji, więc, wymyślili DGRSZ. Ni pies, ni wydra. Trybunał Konst. wyjaśni to łamiącym notorycznie prawo POlitykom, Chyba, że znowu okaże się sprzymierzeńcem PO, jak w sprawie niekonstytucyjnej waloryzacji kwotowej emerytur.

 • mark6

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Prezydent i jego BB nie mają nic do gadania co do wyboru najwyższych dowódców. Leży to w WYŁĄCZNEJ gestii Rządu RP !!!
  Proszę mi nie mówić, że Prezydent jest "goo... dowodzącym" bo to dokładnie goo... znaczy. Jest to czyste PUSTOSŁOWIE z którego nic nie wynika. Równie dobrze można zapisać w Konstytucji, że Prezydent RP jest Ojcem Świętym!!!

 • anty-lady

  Oceniono 2 razy -2

  Co to jest za nazwa Rodzajów Sił Zbrojnych? Dlaczego nie Sił Zbrojnych?

 • rahowa7

  Oceniono 5 razy -1

  Słabiutka armia i takiż gienerał...

 • ok-cham

  Oceniono 7 razy 3

  Z wieku kandydata i przepisów wynika, że nie jest do decyzja merytoryczna, ale przyznanie synekury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje