"Rz" oburzyła się akcją "Seks w moim mieście". Strona zdjęta. Twórcy: Grzeczne kampanie nie działają

Plakat kampanii

Plakat kampanii (Fot. Seks w moim mieście)

Po publikacji "Rzeczpospolitej" na kampanię profilaktyczną skierowaną do mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami "Seks w moim mieście" posypały się gromy. Krajowe Centrum ds. AIDS, które kampanię zamówiło i finansowało, teraz zapewnia, że nic nie wiedziało o publikowanych treściach, które oburzyły dziennikarzy. Choć Stowarzyszenie Lambda zapewnia, że "konsultowało wszystkie materiały" i "że tylko bezpośrednie i wyraziste kampanie okazują się skuteczne", strona zostało zamknięta.
Epidemiolodzy od lat wiedzą, że mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami są jedną z grup najbardziej narażonych na zakażenie HIV. Jednak od lat brakowało kampanii profilaktycznej skierowanej do tej grupy. W końcu Krajowe Centrum ds. AIDS postanowiło zareagować na oczekiwania ekspertów i przyznało grant grupie organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszeniu Lambda Warszawa, na przygotowanie kampanii. Ta ruszyła 8 listopada pod hasłem "Seks w moim mieście" - szkolenia, ulotki, rozdawanie prezerwatyw w klubach MSM - te działania, być może nie rzucające się tak w oczy, nie budziły większych kontrowersji. Ale gdy w sieci pojawiała się internetowa strona projektu, rozpętała się burza medialna, a na twórców kampanii posypały się gromy.

"Skandal za państwowe pieniądze!"

"Portal porno do walki z epidemią" "Państwo edukuje gejów za pieniądze podatników" - to tytuły "Rzeczpospolitej", która oburzyła się treściami zamieszczonymi na stronie kampanii. Inne media podjęły temat. Portal naTemat napisał o "Skandalicznym portalu za państwowe pieniądze". Zaledwie kilka godzin później strona kampanii została zablokowana. Treści kampanii zastąpiono przeprosinami podpisanymi przez Stowarzyszenie Lambda i Stołeczny Komitet ds. AIDS. Równocześnie Krajowe Centrum ds. AIDS umyło ręce. Dyrektor Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska odmawia jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie. - Wszystko, co mamy do powiedzenia, zostało zamieszczone w oświadczeniu na stronie internetowej - ucina.

Centrum nie jest za nic odpowiedzialne

W oświadczeniu czytamy: "Język zastosowany w historiach użytkowników portalu nie jest językiem oficjalnie używanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Za treści na stronie odpowiadają wyłącznie organizacje realizujące projekt". Potem komunikat zmieniono, tak by podkreślić, że "treści zamieszczone na stronie internetowej www.sekswmoimmiescie.pl nie były akceptowane przez Centrum".

Jednak Stowarzyszenie Lambda przekonuje, że Centrum miało świadomość, jaki kształt będzie miała zamówiona i finansowana przez nie kampania.

- Wszystkie nasze propozycje były z centrum uzgadniane. Wiedzieli o wszystkich treściach - stwierdza Yga Kostrzewa, rzeczniczka Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Wyjaśnia też, że zawieszono stronę kampanii "na polecenie Krajowego Centrum". Nieoficjalnie mówi się też, że na Lambdę wywierano w tej sprawie naciski. Jednak Stowarzyszenie się nie poddaje i przekonuje, że "dołoży wszelkich starań, żeby strona kampanii została na nowo uruchomiona. I to jak najszybciej".

Grzeczne kampanie nie działają

Jednym z elementów, które wzbudziły największe emocje i kontrowersje, była zakładka na stronie kampanii pod nazwą "Pod Wpływem" z informacjami dotyczącymi spożycia narkotyków. Autorzy kampanii tłumaczą ich działanie, zagrożenia z nimi związane, możliwe skutki uboczne. Nie ukrywają, że styl treści jest dosadny i bezpośredni. Ale, jak przekonują twórcy, "taki właśnie ma największe szanse trafić do grupy docelowej".

- My działamy na zasadzie ograniczania ryzyka. Chodzi oto, żeby niwelować skutki różnych ryzykownych zachowań - tłumaczy Yga Kostrzewa z Lambdy. - Wiemy, że niektórzy ludzie biorą narkotyki, wiemy, że ludzie piją alkohol, że stosują różne używki, dopalacze itd. My mówimy, jeżeli musisz to robić, to przynajmniej rób to bezpiecznie, rób to z głową. Nie namawiamy do niczego, ale tez nie mówimy: "Nie bierz narkotyków, bo to okropne". Nikt nie będzie tego chciał słuchać - przekonuje.

Leczenie jest dużo droższe

Jak mówi Kostrzewa, w Polsce nadal brakuje myślenia o profilaktyce. - Na tę kampanię wydano zaledwie 90 tysięcy złotych i robi się z tego wielką aferę. A przecież leczenie chorych na AIDS jest dużo droższe. W Polsce niestety ciągle się tego nie docenia - mówi.

- Na zachodzie takie kampanie robi się od lat 90., a u nas kampania przygotowana przez Lambdę to pierwsza, która faktycznie starała się trafić do tej grupy odbiorców. Jeżeli chce się faktycznie zadziałać w sprawie zmiany sytuacji, to nie można wybierać półśrodków, tylko trzeba nazywać problemy po imieniu i używać języka, który faktycznie trafi do osób, które są najbardziej narażone - mówi Jakub Janiszewski, autor książki "Kto w Polsce ma HIV".

Zobacz także
Komentarze (16)
"Rz" oburzyła się akcją "Seks w moim mieście". Strona zdjęta. Twórcy: Grzeczne kampanie nie działają
Zaloguj się
 • nemek0

  Oceniono 4 razy 2

  Już wiele lat temu Gayle Rubin pisała, że tolerowane są jedynie te osoby homoseksualne, które żyją "przykładnie". Ideałem (katolickim) byłby gej rezygnujący całkowicie z seksu. Według osób nieco mniej radykalnych, pozytywnym przykładem, godnym ujawnienia, jest gej monogamiczny i wierny, niepodejmujący żadnych ryzykownych zachowań. A tu nagle kampania przyjmująca do wiadomości istnienie gejów promiskuitycznych, wchodzących w kontakty ryzykowne, i do nich skierowana. Sodoma, Gomora! Uczyć za publiczne pieniądze rozpustnych gejów jak uprawiać seks bezpiecznie! Problem w tym, że to właśnie tej grupie profilaktyka jest najbardziej potrzebna. Ale oczywiście "lepiej" zalecać im jedynie wstrzemięźliwość i wierność. Nie posłuchają? To sami sobie winni.

 • karotenek

  0

  kapitan napisal : "Każdy ma jakieś hobby .. inny znowuż robi sobie lewatywę z koki; ich sprawa". Branie narkotykow jest przestepstwem. Co by pan kapitan powiedzial na porady, jak pozbyc sie tesciowej ? Dodam ze sadze, ze problemy z tesciowymi sa bardziej powszechne niz bezposrednie zagrozenie AIDSem, wiec wydawanie publicznych pieniedzy byloby bardziej uzasadnione.

 • scibor3

  Oceniono 8 razy -2

  Niech teraz zwracają kasę.

 • jankbh

  Oceniono 8 razy -4

  A ja bym zakazał gejom seksu przedmałżeńskiego i w celach nieprokreacyjnych. I miałbym czyste sumienie, że zrobiłem wszystko, co prawo boskie i ciemnogród dozwalają.

 • losiu4

  Oceniono 20 razy -4

  a po co jakieś kampanie dla homosi, skoro gw i salon przekonują nas ze problem aids i chorób wenerycznych wsród nich jest marginalny, a sami geje to piękni młodzi, wykształceni ludzie co to potrasfią sie zabezpieczać, kochają sie, tworzą trrwałe związki i takie tam...

  Pozdrawiam

  losiu

 • myszykiszek

  Oceniono 21 razy 7

  "Państwo edukuje gejów za pieniądze podatników"

  A geje to nie podatnicy?

  Państwo indoktrynuje dzieci w szkołach katolicyzmem, za pieniądze podatników, niestety...

 • radix10

  Oceniono 26 razy -14

  Zboczenia nigdy nie występują w"czystej" postaci, tylko zawsze w połączeniu z innymi zboczeniami, np. sodomia w połączeniu z pedofilią, narkomanią czy ekshibicjonizmem, kiedy panowie "paradują" po ulicach z piórami w du....

  Konieczne jest przywrócenie penalizacji sodomii, albo przynajmniej zakaz propagandy pedalskiej na wzór Rosji.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 23 razy -3

  Fakt, że w ramach edukacji znajdowały się instrukcje jak robić sobie lewatywę z kokainy, w jaki sposób wciągać nosem żeby lepiej się czuło (ponoć dwiema dziurkami na przemian), co i na co nakładać w przypadku seksu z facetem zarażonym AIDS (opcji żeby lepiej się z nim nie zabawiać jakoś nie przewidziano), jak umawiać się z dilerem i co robić z zakupionym towarem (tj. kiedy i jak go zażyć, bo opcji żeby go nie zażywać również nie przewidziano) czy też smacznych opisów "dmuchania" analnego z użyciem słownictwa tzw. powszechnie uznanego - specjalnie mnie nie razi. Każdy ma jakieś hobby - jeden zbiera znaczki, inny opiekuje się chorymi w hospicjum, inny znowuż robi sobie lewatywę z koki; ich sprawa. Natomiast bardzo, ale to bardzo uraził mnie fakt, że - jak wynikało z tekstu - wszystkie te wielomówne organizacje LGBTQABCHGW na całą kampanię przeznaczyły z własnych środków 1,5 tys. (półtora tysiąca) złotych, natomiast z kasy publicznej - w tym także mojej - poszło na to prawie 100 tys. zł.
  www.rp.pl/artykul/17,1065439-Panstwo-edukuje-gejow.html

  Ja bardzo przepraszam, ale ja nauki brania lewatywy z narkotykami, tudzież bezpiecznej wzajemnej masturbacji przez gejów finansować z własnej kieszeni nie zamierzam - nie ma bowiem absolutnie żadnego logicznego powodu, by nie prowadzili oni tego instruktarzu sami we własnym gronie i za własne pieniądze.

  Pozdrawiam

 • fakiba

  Oceniono 24 razy -6

  Przeprowadzajcie sobie kampanie , szkolenia i co wam się tylko zamarzy , tylko pieniądze na ten cel zdobywajcie że składek , darowizn a nie wyłudzajcie od Państwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje