Greenpeace powiesił transparent na Ministerstwie Gospodarki. "Kto rządzi Polską"?

Greenpeace powiesił transparent na Ministerstwie Gospodarki. "Kto rządzi Polską? Przemysł węglowy czy ludzie" - głosi (po angielsku) napis na biało-czerwonej płachcie. Ekolodzy protestowali przeciw polskiej polityce energetycznej. Według nich polski rząd faworyzuje "najbardziej zanieczyszczające źródło energii - węgiel". Policja usunęła już aktywistów z dachu budynku MG.
Jesteśmy tu, bo polski rząd w czasie trwania szczytu klimatycznego zorganizował "szczyt węglowy": zaprosił do Warszawy reprezentantów największych firm wydobywających węgiel - powiedział radiu TOK FM Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

- To węgiel jest najbardziej zanieczyszczającym źródeł energii. Coś takiego jak czysty węgiel nie istnieje - podkreślił. I dodał, że "to, co wszyscy chcieliby osiągnąć na [trwającym obecnie w Warszawie] szczycie klimatycznym, to układ, który pozwoli na zatrzymanie wzrostu temperatury".

Greenpeace: Polacy chcą energii ze źródeł odnawialnych, nie węgla

Jak zapowiedział szef polskiej sekcji Greenpeace, akcja będzie trwała przynajmniej - taką mają nadzieję ekolodzy - do rozpoczęcia przemówień na "szczycie węglowym". - Żeby delegaci, media i pan wicepremier Piechociński mogli zobaczyć nasz transparent - wyjaśnił.

Jak dodał, "większość ludzi w Polsce chce, by więcej energii w Polsce pochodziło ze źródeł odnawialnych". Powołał się przy tym na dwa badania opinii publicznej, według których "73 do 80 proc. ludzi chce, by rząd bardziej niż obecnie zaangażował się w obronę naszego klimatu". Muskat nie sprecyzował jednak, o jakie badania chodzi i jakie ośrodki je przeprowadziły.

Policja już usunęła działaczy Greenpeace z dachu budynku Ministerstwa Gospodarki. Jednak protest nadal trwa - przed budynkiem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (118)
Greenpeace powiesił transparent na Ministerstwie Gospodarki. "Kto rządzi Polską"?
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  0

  A kto płaci za rozrywkową działalność tych "ekoterrotystów ?
  Czy aby nie właściciele firm produkujących wiatraki i panele słoneczne ?
  A na pewno właściciele kopalń z zagranicy którzy sprzedają nam węgiel taniej niż nasz polski i to z dostawą do zakładów. A może i firmy które mają budować u nas elektrownie jądrowe.
  Bo ta banda cwanych nierobów niech zamieszka najpierw w skansenie w Biskupinie bez prądu, węgla i dopiero zobaczymy co powiedzą ci mądrale wypieszczeni przez bogatych rodziców.

 • 111doradca

  Oceniono 2 razy 2

  Czyżby ekoterroryści uznali , że cała Polska liczy kilkudziesięciu obywateli, czyli tych , którzy wjechali wysięgnikiem na dach Ministerstwa Gospodarki. Oto oni: jedyni sprawiedliwi, prawdziwi, angielskojęzyczni Polacy, a reszta to polskojęzyczne postkomuchy, górnicy, energetycy i inni nieważni robole nie mający praw obywatelskich.

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz -1

  " Kto rządzi Polską ? "
  Rzecz jasna Pan Tusk;
  Bo tylko, On jeden,
  Ma do tego mózg.

 • rororo123

  Oceniono 2 razy 2

  Statki greenpeace oczywiście nie zużywają diesla.. Oczywiście nie używają ogrzewania wytworzonego z węgla. Tak naprawdę do każdego źródła energii można się doczepić. Np.wiatraki są zagrożeniem dla ptaków, elektrownie wodne dla fauny wodnej....słońca w Polsce co kot napłakał, atomówki wiadomo odpady zagrożenia awarią, niby są gdzie niegdzie źródła termalne, ale w większości przypadków taką wodę i tak trzeba podgrzać. A niby spalanie gazu jest takie dobre dla środowiska ? Ale gaz no cóż z Rosji....i wszystko jasne....

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz 1

  To, do czego Greenpeace nie ma prawa, to jest do rządzenia Polską. O tego typu szczegółach Greenpeace zbyt często zapomina.

 • biker7

  Oceniono 4 razy 4

  "Współzałożyciel Greenpeace Patrick Moore odszedł z organizacji w 1986 roku. Moore uważa, że dziś Greenpeace jest motywowana przez politykę, a nie przez naukę, zauważając, że żaden z jego "kolegów dyrektorów nie ma jakiejkolwiek podstawowej edukacji naukowej." ps,. liczy sie siano, jakos nie słychac o akcjach w Chinach, USA

 • jkredman

  Oceniono 3 razy -1

  1969 – Saint-Laurent-des-Eaux
  1987 – Goiania
  1972 – Jaslovske Bohunice
  1969 – radziecki okręt atomowy K-19
  1979 – Three Mile Island
  1997 – Tokaimura
  1957 – Windscale
  1957 – Majak
  2012 – Fukushima
  1986 – Czarnobyl

 • leoncino

  Oceniono 3 razy 1

  Polacy chcą energii ze źródeł odnawialnych, nie węgla
  dziwne nikt się mnie pytał a już zieloni terroryści sobie ryje mną wytarli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX