Abp Jędraszewski krytykuje gender. "Dziś chodzi o to, żeby się bawić. Modne słowo - grillować. A po nas choćby i potop"

Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, nowy zastępca szefa KEP

Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, nowy zastępca szefa KEP (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

- Gender to modna ideologia, która przez poprawność polityczną staje się obowiązującą doktryną - mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, podczas spotkania z młodzieżą w Pabianicach. Jego źródeł dopatruje się w filozofii Engelsa.
Abp Marek Jędraszewski wygłosił w kościele Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach wykład na temat ateizmu oraz relacji między wiarą a nauką. Po prelekcji metropolita łódzki odpowiadał też na pytania młodzieży. Jedno z nich dotyczyło właśnie gender.

Ideologia, która stała się doktryną

- To ideologia, która od kilkunastu lat jest coraz bardziej modna, a nawet w ramach poprawności politycznej jest obowiązującą doktryną - powiedział abp prof. Jędraszewski. Szukając źródeł tego nurtu, zacytował Fryderyka Engelsa, który stwierdził, że "jedną z gorszych opresji, które musi znieść człowiek, jest to, że jest kobietą lub mężczyzną". - Czyli jego biologia. Żeby być wolnym, trzeba to zakwestionować. Nieważne zatem, czy urodziłem się mężczyzną czy kobietą, ale ważne jest to, za kogo się uważam. W każdym momencie mogę uważać, że jestem kobietą, będąc biologicznie mężczyzną, i zachowywać się jak kobieta, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Za jakiś czas mogę to odwołać - mówił abp Jędraszewski o gender.

Metropolita łódzki podkreślił, że to zjawisko kulturowe skierowane jest "przeciwko mnie i mojej tożsamości, wyrastającej zresztą z tego, kim jestem jako człowiek, określony przez moją biologię, czyli kod genetyczny". Konsekwencją jest obrócenie się przeciwko rodzinie i posiadaniu dzieci. - Praktycznie jest to ideologia, szalenie niebezpieczna, która prowadzi do śmierci danej cywilizacji. Jest to też teoria coraz bardziej przyjmowana, czy może nawet narzucana - w Europie i Stanach Zjednoczonych - mówił abp Jędraszewski.

Metropolita straszy "białymi w rezerwatach"

- Mogę sobie łatwo wyobrazić, że za jakiś czas, mam nadzieję, że sam tego nie dożyję, że w roku 2050 nieliczni biali będą pokazywani innym rasom ludzkim - tu, na terenie Europy - tak jak Indianie są pokazywani w Stanach Zjednoczonych w rezerwatach. Byli sobie kiedyś tacy ludzie, którzy tu zamieszkiwali, ale przestali istnieć na własne życzenie, ponieważ nie potrafili uznać tego, kim są od strony biologicznej - stwierdził metropolita łódzki.

Według abp. Jędraszewskiego za ideologią gender kryje się negacja Pana Boga, który "stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę". - Powołał ich do wspólnego życia, do tego, żeby żyli w małżeństwach, żeby rodzili dzieci, żeby czynili sobie ziemię poddaną. Dzisiaj chodzi o to, żeby się bawić, żeby - takie modne słowo - "grillować" - taka metafora współczesności. A po nas - niech będzie potop. Przy kwestionowaniu najbardziej - wydawałoby się dotychczas niepodważalnych zasad racjonalności, że ktoś jest kobietą lub mężczyzną. I to jest gender - komentował metropolita łódzki.

"Geniusz prof. Środy"

Abp Jędraszewski odniósł się też do doniesień prasowych o wypowiedzi prof. Magdaleny Środy, która podczas Wielkopolskiego Kongresu Kobiet stwierdziła, że gender wymyślił Jezus Chrystus. - Nie potrafię docenić genialności pani profesor Środy, która twierdzi, że Jezus był pierwszym rzecznikiem gender. Ale to już być może jej jakaś szczególna interpretacja tego zjawiska - powiedział arcybiskup. - Proszę mi wytłumaczyć, bo być może ja jestem za głupi, żeby to zrozumieć - znając Ewangelię - w jakiej mierze Chrystus jest pierwszym twórcą czy zwolennikiem gender? Ja tego nie potrafię, ale być może jestem ograniczony - ironizował abp Jędraszewski.

Zobacz także
Komentarze (545)
Abp Jędraszewski krytykuje gender. "Dziś chodzi o to, żeby się bawić. Modne słowo - grillować. A po nas choćby i potop"
Zaloguj się
 • jacekjml

  0

  Panowie z "Gazety Wyborczej" promując "gender" chcą zniszczyć suwerenność Polaków, ich zdolność do budowania pomyślności naszej Ojczyzny. Krytykują przy tym wybitnych Polaków. Nie wiem, na czyje zlecenie działają?
  Teraz okazało się, że działają na zlecenie Putina.

 • viperaursini

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół się stacza po równi pochyłej i fajnie,że ta dyktatura ciemniaków takimi durnymi kazaniami jeszcze przyspiesza ten proces.

 • r.maszkowski

  Oceniono 1 raz 1

  Czy biskup nie rozumie pojęć, czy złośliwie fałszuje rzeczywistość? Wystarczy zerknąć do Wikipedii żeby się dowiedzieć czego dotyczą badania gender, więc chyba złośliwość. Z drugiej strony księża są tak wewnętrznie zakłamani, że pewnie również i w tej sprawie robią wszystko żeby się nie dowiedzieć jak jest naprawdę, tylko słuchają Radia Maryja.
  Trochę o płci napisałem w www.racjonalista.pl/kk.php/s,9256

 • joanelle

  Oceniono 2 razy 2

  Kod genetyczny? Panie biszop, mnóstwo kobiet ma chromosom Y. Są to genetyczni mężczyźni, którzy na etapie płodowym nie przeszli odpowiednich procesów i rozwinęli się ostatecznie w płód żeński, a potem w dorosłe kobiety, ze wszelkimi kobiecymi atrybutami i zdolnością rodzenia dzieci.

 • kczyna

  Oceniono 3 razy -1

  "ale być może jestem ograniczony - ironizował abp Jędraszewski. "
  To nie ironia,a szczera prawda.

 • horusaoko

  Oceniono 5 razy -1

  Dajcie spokój środzie, jutro będzie czwartek; "tomorrow is another day" - tak to brzmi po angielsku.
  Pani Magdalena nie podoba się z wyglądu; nie jest medialna. Ja na urodę nie patrzę ale lepiej siedzieć na uniwersytecie dopóki zatrudniają, nie wypowiadać się w tych sprawach. Te wszystkie publiczne wypowiedzi gazetowe czy uczestnictwo w sobotnim tzw."babińcu"- obniżają prestiż UW. Na pewno go nie dodają /bezsprzeczne/.
  Pozdrawiam UW, b.studentka

 • antykkk

  Oceniono 5 razy 3

  Spieprzaj dziadu- Krótko i zwięzłe

 • sigizm

  Oceniono 3 razy -1

  właściwie też przestaję rozumieć

 • toksol

  Oceniono 8 razy -2

  Nie ma co obawiać się ludzi, którzy nie umieją rozróżniać płci.
  Jeśli komuś wszystko jedno czy to samiec czy samica to nie powinien nawet świń hodować.
  Po co Kościół wdaje się w dyskusje z takimi odmieńcami? Cała ta ideologia padnie gdy przestanie być sensacyjna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje