Seremet: Zakaz zasłaniania twarzy niezgodny z konstytucją? Myślę, że dałoby się go obronić

- Ja wiem, że istnieje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który może poddawać w wątpliwość konstytucyjność takich rozwiązań, ale myślę, że przy odpowiednio zręcznym sformułowaniu prawnym dałoby się to obronić, a pożytki społeczne są według mnie oczywiste - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet w RMF FM, opowiadając się za zakazem zasłaniania twarzy podczas zgromadzeń publicznych.
- Bezpośredni sprawcy tych zamieszek, tych przykrych zdarzeń są, myślę, od dawna zidentyfikowani. To są te osoby, które uczestnicząc pod pozorem obchodów Święta Niepodległości, dopuszczały się tych wszystkich burd i awantur - powiedział prokurator Seremet w RMF FM.

Policja za bardzo zaufała

Jego zdaniem taktyka przyjęta przez policję nie sprawdziła się. - Dość łatwo było zidentyfikować cel możliwych zachowań, ale też proszę zwrócić uwagę, że organizatorzy marszu zapowiadali publicznie, że policja właściwie nie jest im potrzebna - zastrzegł. Jak podkreślił, incydenty z 11 listopada to doświadczenie dla polskiej policji.

Jako główny błąd policji wskazał nadmierne zaufanie do organizatorów marszu. - Zbytnie zaufanie do organizatorów marszu, który z natury rzeczy, doświadczeń zdobytych w poprzednich latach, łatwo przeradza się w takie uliczne awantury, to zaufanie powinno być ograniczone - podkreślił Seremet.

Zasłanianie twarzy? Warto zakazać

Prokurator opowiedział się też za zakazem zasłaniania twarzy podczas zgromadzeń publicznych. - Ja się nie łudzę, że udałoby się wyeliminować wszystkie przypadki, bo przecież to oznaczałoby wiarę w to, że kilkadziesiąt tysięcy uczestników będzie wolnych od zachowań, których doświadczaliśmy w ostatnich latach, i niekoniecznie były one podejmowane pod maskami. Myślę jednak, że wprowadzenie tego zakazu ułatwiłoby przede wszystkim identyfikację tej osoby - zauważył.

Jego zdaniem możliwe jest też wprowadzenie takiego zakazu, choć już wcześniej negatywnie ustosunkował się do niego Trybunał Konstytucyjny. - myślę, że przy odpowiednio zręcznym sformułowaniu prawnym dałoby się to obronić z punktu widzenia testu konstytucyjnego, a pożytki społeczne są według mnie oczywiste - podsumował Seremet.

Więcej w RMF FM

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (195)
Seremet: Zakaz zasłaniania twarzy niezgodny z konstytucją? Myślę, że dałoby się go obronić
Zaloguj się
 • stanimager

  0

  Oni wygladaja jak Sztrumfy :)). A gdzie transparenty z Gargamelem ?

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Rolnicy wkrotce straca miliardy przez pisowskie bojowki kibolsko-naarkotykowymi z klubow gazetyANTYpolskiej, zakupionej niedawno przez panprezesa.

  Te bojowki "szlachetnej mlodziezy", jak niedawno nazwal ich panprezes, zaatakowaly ambasade rosyjska, na odwet nie trzeba dlugo czekac.

  Rosja zawiesza eksport produktow rolnych z Polski. Nalezy dodac ze eksport tych produktow do Rosji wynosi

  30% calosc eksportu produktow rolnych

  I ta ciemna masa z kibolami i mafia chca rzadzic Polska.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Znalazlam w sieci doskonaly komentarz podsumowujacy dzialalnosc bojowek prezesaz klubow gazetyANTYpolskiej

  "Dla tych co piszą iż "demonstrowali niezadowoleni?"dorodna, a bezrobotna, młodzież polska" bez pracy wiec i bez środków, do życia.Najczęściej /i chyba tylko/spontanicznie

  Zapytam, a wy mi "ciemnemu ,wytłumaczycie"

  Jak to się dzieje, ze ludzi bez pieniędzy na życie, stać na

  a/przyjazd do Warszawy z odległych nawet miejscowości

  b/całodzienne "utrzymanie" w Warszawie /kto im zapewnił catering ?/

  c/nie tanie przecież środki pirotechniczne /race, petardy/

  d/"cocktaile Mołotowa" to oni zakupili na miejscu czy wieźli z odległych miejsc Polski, a do tego w środkach komunikacji publicznej ,razem z cała tą"pirotechnika"

  e/jednakowe dla wszystkich kominiarki a dla "służb porządkowych" mar5szu, jednakowe odblaskowe kamizelki jednorazowego użycia bo z nadrukami"stosownymi" na plecach.

  f/ jednakowego kształtu i formatu niesione "banery"transparenty,napisy i sztormówki,flagi długości 150 m w Warszawie, a tylko 50 w Krakowie

  g/skąd wiedzieli przybysze przecież z całego kraju gdzie miejsca zbiorki i jaki będzie kierunek marszu
  h/kto im dowiózł i dostarczył do rak cale te "bojowe wyposażenie" ważące kilkanaście ton a i nieporęczne w tzw transporcie publicznym /o zagrożeniu życia współpasażerów nie wspomnie/

  Wyjaśnicie ??

  Bo będę twierdził iż "bohaterska młodzież wszechpolska" bez grosza przy duszy,głodna i bosa i obdarta z miłości dla ojczyzny, pielgrzymką pieszą, a nabożną ze śpiewem i sztandarami"marszem gwiaździstym" szła "NA STOLYCE" by wspomóc upomnieć się i ŚWIĘTOWAĆ po swojemu NARODOWE ŚWIĘTO
  TAKIE TO W NAS UMIŁOWANIE OJCZYZNY, TAKIE TO W NAS WYRZECZENIA
  Wodzu /jak na razie nie wiem, a pewno podacie który/prowadź na Moskwę na razie tylko podpaliliśmy wrażą /a jak /ambasadę
  Jak w rewanżu zrobią w Moskwie to samo będziemy oburzeni.No jak nie jak tak.NASZĄ !!! podpalać.?
  Barbarzyńcy No jak nie jak tak.
  /a Brudziński juz rzecze To wina Tuska i do dymisji on i Min Sienkiewicz a już i Wojciechowski /e-poseł "jedyny taki prawy i sprawiedliwy"/ daje głos na blogu w podobnej "tonacji"

  BOG HONOR I OJCZYZNA pozwalają....na wszystko"

 • bartekgryko

  Oceniono 3 razy 1

  A może jeszcze prościej, należy nakazać każdemu nosić tabliczkę w imieniem i nazwiskiem, to na pewno ułatwi pracę policji, i da się obronić w imie porządku na manifestacjach. Jak imie i nazwisko krótkie to może jeszcze PESEL się zmieści.

  Nie ma powodu odbierać nam prawa do manifestowania tak jak chcemy, jeżeli chce się przebrać za mikołaja to pojde w stroju mikołaja, jak za spawacza to pojde w masce spawacza, jeżeli zaś chodzi o zniszczenia, wystarczy zobowiązać organizatora takiego marszu do ubezpieczenia tego wydarzenia, ... ale to tez jest problemem, bo lekarzom będzie łatwiej niż pielęgniarkom, a górnikom z KGHM łatwiej niż rolnikom... wiec może dajmy szanse policji by wykonywała swoją pracę poprawnie, i zatrzymywała tych, którzy łamią prawo, be odbierania mi czy Tobie wolności by manifestować swoje przekonania w takim stroju jak chcemy

 • pszczy2000

  Oceniono 3 razy 3

  Jak im sie zabroni nosic kominiarki,to przebiora sie za muzulmanki i zaloza na glowe nikab.

 • indian57

  Oceniono 1 raz 1

  ...durny narodzie az zalosc bierze.
  Politycy jak "broja" nie musza miec "kominiarek"
  WY tak mimo to ,ze chcecie ,tylko tego co wam sie "nalezy"

 • gruby1948

  Oceniono 2 razy -2

  Chcę być polakiem ,ale jak mam takiego prokuratora to muszę zakładać kominiarke ,a on niech założy na głowę prezerwatywę i kogo będzie udawał?

 • korpo31

  Oceniono 4 razy 2

  Intencje osób idących w kominiarkach są zupełnie jasne.
  Przychodzą popełnić czyn kryminalny i chcą uniknąć odpowiedzialności.
  Tylko ślepy i głuchy tego nie zauważa.

 • epupecki

  Oceniono 5 razy 3

  Kilka wyjątków jest konieczne. Pewne gęby wstręt wywołują. Taki Kaczyński, Rydzyk i Macierewicz powinni mieć nakaz występowania w kominarkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX