Personel zakładu zatrzymany, co z pacjentami? Wyłudzenia na 12 mln zł

Dwanaście milionów złotych miał wyłudzić od NFZ zakład opiekuńczo-leczniczy z powiatu hrubieszowskiego na Lubelszczyźnie. Zatrzymano 23 osoby, w tym lekarza - właściciela placówki medycznej. Jak ustaliliśmy, prokuratura musiała być przygotowana na każdą ewentualność. Bo jednoczesne zatrzymanie tak dużej grupy mogło spowodować problemy w funkcjonowaniu placówki, w której przebywają bardzo chorzy pacjenci.
Jak poinformował nas prokurator Romuald Sitarz z Prokuratury Okręgowej w Zamościu, śledczy musieli się do tej akcji dokładnie przygotować, bo w zakładzie leczniczym przebywa około 200 pacjentów, chorych, często w bardzo podeszłym wieku, zniedołężniałych. W gotowości, jak ustaliliśmy, był szpital w Hrubieszowie, ale ostatecznie nikogo nie trzeba było tam przewozić, bo większość zatrzymanych już tam nie pracuje i zatrzymania nie spowodowały większych problemów w ośrodku.

Wpisywano fikcję: że pacjent leży, trzeba go ubierać, karmić, myć

Zarzuty związane z oszustwem na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i wyłudzeniem refundacji dotyczą lat 2005-2010. Personel medyczny fałszował dokumentację, zaniżając ocenę stanu zdrowia pacjentów przebywających w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Jak mówi prokurator Sitarz, wysokość refundacji z NFZ zależała od stanu "samoobsługi" pacjenta: czy sam je, sam się myje, sam się ubiera, korzysta z toalety. - Zawyżano liczbę pacjentów leżących, którzy rzekomo nie byli samodzielni, a tak naprawdę na przykład sami chodzili do sklepu na zakupy - dodaje Sitarz. W specjalnych kartach wpisywano tak zwaną "zerówkę" - była to informacja, że refundacja powinna być największa, bo pacjent jest całkowicie niesamodzielny.

Główny podejrzany, właściciel ośrodka, przyznał się, że prowadził taką, a nie inną działalność

NFZ przepłacał, bo tak wynikało z dokumentów. Sprawa wyszła na jaw po ustaleniach operacyjnych policji. W sumie, jak wynika z ustaleń śledztwa, bezprawnie wyłudzono 12 milionów złotych. Zatrzymany jest właściciel ośrodka, który pieniądze inwestował m.in. w nieruchomości i fundusze inwestycyjne. Miał też szereg lokat bankowych. Ale zatrzymane są też pielęgniarki i trzech innych lekarzy. Większość przyznała się do winy - wśród nich także pomysłodawca "przedsięwzięcia", Tomasz T. - Przyznał się do prowadzenia takiej działalności - informuje Sitarz. Wszystkim grozi do 10 lat więzienia. W stosunku do głównego podejrzanego prokuratura wystąpiła o 3-miesięczny areszt. Dokonano też zabezpieczenia mienia - głównie majątku zgromadzonego przez Tomasza T. Pieniądze zostaną zwrócone oddziałowi NFZ w Lublinie jako nienależna refundacja.

Więcej o:
Komentarze (63)
Personel zakładu zatrzymany, co z pacjentami? Wyłudzenia na 12 mln zł
Zaloguj się
 • celebryta-na-lancuchu-po

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego to jest możliwe? Bo kary są za niskie! Każdy sobie kalkuluje.

  Pójdzie odsiedzieć roczek a po wyjściu żyje jak lord. Państwo PO.

 • carol4210

  Oceniono 1 raz 1

  Kilka takich klinik i dlatego musicie stać w kolejkach ,bo NFZ nie ma kasy. JASNE.

 • extranylon

  Oceniono 2 razy 2

  Udało mi się poznać jedną dentystkę, która zawarła kontrakt z NFZ na leczenie zębów. Z tego kontraktu udaje się tylko marnie leczyć,ale już o jakichkolwiek zarobkach to można tylko pomarzyć. Ta moja znajoma w końcu zrezygnowała, dochodząc do wniosku, że albo zacznie kantować, albo umrze z głodu. Teraz przyjmuje tylko prywatnie i jest bardzo transparentnie- tylko pacjentom portfele jest lżej nosić..
  Nie chcę bronić oszustów, ale wycena usług poniżej kosztów zawsze będzie skłaniać do patologii.
  I zaczynam się zastanawiać, czy może dlatego kontrole NFZ są tak rzadkie?
  Gdyby egzekwowali skrupulatnie kontrakt, to może nikt więcej nie chciałby już na kontraktach pracować?

 • felekstankiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  Czy nie jest juz pora aby wraz z Panem Ministrem Transportu,wytransportowac Pana Ministra Zdrowia?

 • edd.y

  Oceniono 2 razy 0

  Zalosni pismacy z waszymi zalosnym tytulami: "Jutro sobota a co inne dni tygodnia?"
  Jestescie kretynami.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 4

  Jezeli proceder trwal tyle lat to nalezy zastanowic sie co robili ludzie odpowiedzialni za kontrole i weryfikacje dokumentow ........... a raczej nalezy sie zastannowic ile brali zeby "nie widziec".

 • eend

  Oceniono 4 razy 2

  A bo to pierwszy czy ostatni taki "przypadek" ? A dlaczego tyle lat jest wdrażany system pełnego dostępu do konta pacjenta....przez pacjenta. Po to żeby każdy mógł sprawdzić co na jego konto jest zamawiane w NFZ. Że co ? , że niby już jest ? no tak, z naciskiem na słowo NIBY. Spróbuj pójść do przychodni, zarejestrować się i zobaczyć jakie badania, leki i jakiej wartości zostały zarejestrowane na twoim koncie. PACJENCIE ZDZIWISZ SIĘ .........

 • wydeusz

  Oceniono 8 razy 2

  Tak bedzie zawsze i wszedzie, gdzie publiczne (tzn. podatnikow, zwyklych ludzi) pieniadze beda przez urzednikow i poltykow oddawane osobom i firmom prywatnym. Np. OFE, rozne dotacje, fundacje itp. Polak potrafi.

 • toberson

  Oceniono 7 razy -3

  Wybraliscie POszambo to teraz toncie w nim!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX