Krzysztof Bosak nie rozliczył pieniędzy ze zbiórki dla nieuleczalnie chorej. "Do końca roku cała suma zostanie zwrócona"

Krzysztof Bosak podczas przemówienia na kongresie narodowców

Krzysztof Bosak podczas przemówienia na kongresie narodowców (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Lider Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak pomógł w zbiórce 100 tys. euro na operację ciężko chorej Renaty Jędrak. Ma jednak problemy z rozliczeniem części zebranych pieniędzy. Część środków zebranych przez jego fundację przejął komornik, a reszta tkwi na specjalnym koncie. Jędrak od 1,5 roku bezskutecznie zabiega o odzyskanie pieniędzy zebranych na leczenie.
Renata Jędrak z Lubina jest chora na rzadką, nieuleczalną chorobę płuc - limfangioleiomiomatozę. Polega ona na rozroście nietypowych komórek wokół oskrzeli, naczyń chłonnych i krwionośnych i prowadzi do ostrej niewydolności oddychania.

Kobieta dowiedziała się o swojej chorobie w 2007 r. Jedyną szansą był dla niej przeszczep obu płuc. Konieczna była operacja w Austrii. Koszt to 100 tys. euro.

2008: lekarze nie dają Renacie szans

Wszystkie organizacje odmawiały pomocy pani Renacie, uważając, że nie ma szans na zebranie takiej kwoty. Lekarze dawali jej co najwyżej dwa lata życia. Jej przyjaciołom udało się jednak w 2008 r. namówić na pomoc w zbiórce pieniędzy Krzysztofa Bosaka, byłego posła Ligi Polskich Rodzin, szefa Młodzieży Wszechpolskiej, obecnie ważnego działacza Ruchu Narodowego.

Na specjalnie założonym subkoncie prowadzonej przez niego fundacji Europa Media w krótkim czasie udało się uzbierać potrzebną sumę. 24 sierpnia 2009 r. pani Renata przeszła operację w klinice w Innsbrucku i zaczęła żmudny proces rehabilitacji.

"Upominanie się o pieniądze stało się dla mnie upokarzające"

Do 2010 r. współpraca między Renatą Jędrak i Krzysztofem Bosakiem układała się wzorowo. Po przeszczepie zaczęły się problemy ze zwrotem pieniędzy na rehabilitację, tłumaczy czy wyjazdy na badania do Zabrza.

"Ciągłe proszenie i upominanie się o pieniądze stało się dla mnie upokarzające" - pisze Jędrak na specjalnej stronie poświęconej zbiórce pieniędzy.

- Wiem, że to bardzo zajęta osoba. Ale 1,5 roku czekania na pieniądze to było już dla mnie za dużo - mówi.

W maju 2012 r. postanowiła zakończyć współpracę z fundacją Europa Media i przenieść pieniądze pozostałe na subkoncie (około 38 tys. zł) do stowarzyszenia Dać Nadzieję z Lubina. Problemem było to, że fundacja Europa Media nie mogła przekazać obcej organizacji pieniędzy bez podstawy prawnej.

Negocjacje między fundacją Bosaka a Dać Nadzieję w sprawie umowy o przekazaniu pieniędzy utknęły w martwym punkcie. Pani Renata twierdzi, że Bosak wielokrotnie obiecywał podpisanie tej umowy. Miał nawet pojawić się w Lubinie, jednak w ostatniej chwili poinformował o zmianie planów.

Komornik zajmuje pieniądze na leczenie Renaty. "Bosak wiedział, że nie są bezpieczne"

Na majątku fundacji Bosaka dwukrotnie odbywała się egzekucja komornicza (niezwiązana ze sprawą leczenia Renaty Jędrak). Zabrano również pieniądze z subkonta na leczenie pani Renaty - około 20 tys. zł (subkonto prowadzone jest w euro).

- Jedno zajęcie komornicze było w styczniu, drugie - we wrześniu 2012 r. O to pierwsze nie mam pretensji. Pan Bosak mógł nie wiedzieć, że coś takiego grozi jego fundacji - mówi Jędrak.

Lubinianka ma do niego natomiast ogromny żal o drugą egzekucję komorniczą. - Pozwolił na to, żeby pieniądze na moim subkoncie ponownie zajął komornik. Wiedział, że nie są bezpieczne. Mógł temu zapobiec, przyspieszając przekazanie pieniędzy do stowarzyszenia Dać Nadzieję. Miałam wrażenie, że celowo to przeciągał - twierdzi.

Jak mówi Krzysztof Bosak, egzekucja należności nie miała związku z akcją pomocy Renacie. Jego zdaniem komornik niesłusznie ściągnął pieniądze (dokładnie 4926 euro) z subkonta akcji charytatywnej. - Nie zmienia to faktu, że całość środków zebranych w ramach akcji była i będzie wydana wyłącznie na cel, dla którego została zebrana - deklaruje.

Polityk obiecuje, że do końca 2013 roku przekaże na leczenie kobiety całą zebraną kwotę - około 38 tys. zł. Przyznaje, że interwencja komornika mogła być jednym z czynników, który "spowodował dodatkową nerwowość Renaty".

Bosak: Moja opieszałość w kontaktach? To odczucie Renaty

W lipcu Jędrak wystosowała na swojej stronie otwarty apel do Bosaka. On ustosunkował się do przedstawionych w nim zarzutów dopiero po naszym czwartkowym telefonie.

- Już po udanym przeszczepie Renata poprosiła, żeby pieniądze, które zostały na subkoncie, przelać na to stowarzyszenie. Później zaczęła formułować to w postaci żądań. Moim zdaniem nie do końca rozumie sytuację prawną fundacji i zgromadzonych środków - mówi Bosak.

Według niego ani pani Renata, ani ludzie z Dać Nadzieję nie rozumieli, że "nie mógł przelać tak po prostu pieniędzy na konto stowarzyszenia". Zapewnia jednak, że rozliczy się z całości środków, które wpłacili darczyńcy na potrzeby rehabilitacji Renaty Jędrak.

Odniósł się też do zarzutów unikania kontaktu. - To, że kontakty były opieszałe, to odczucie Renaty. Nie działałem jak bank, żeby móc wszystko załatwiać od ręki. Ale okres przygotowania do przeszczepu, później operacja, później rehabilitacja były finansowane ze środków zebranych w ramach akcji. Wszystkie faktury za ten okres są dawno popłacone - mówi Bosak.

"Nie po to walczyłam o życie, żeby teraz ciągać się po sądach"

Renata Jędrak mówi, że nie chciałaby iść na noże i kierować sprawy do sądu. Dodaje jednak, że zabieganie o przekazanie pieniędzy potrzebnych na leczenie trwa za długo. Obawia się też, że środków, które trafiły na subkonto, już nie odzyska.

- Nie po to walczyłam o życie, żeby teraz się ciągać gdzieś po sądach. Istnieje jednak jakaś granica cierpliwości. Wniosek do prokuratury jest już napisany - deklaruje Jędrak. Nie chce jednak póki co zdradzać, z jakiego będzie paragrafu.

Zdaniem Bosaka, główną przyczyną nieporozumienia są problemy z komunikacją. - Postaram się sytuację wyjaśnić i jestem pewien, że przed końcem roku będziemy mieć trójstronne i zadowalające wszystkich porozumienie - deklaruje lider Ruchu Narodowego.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
 • Waldemar Kuczyński, publicysta, ekonomista Ruch Narodowy? "Groteska, której nie wolno lekceważyć" [PUBLICYŚCI]
 • Marsz Niepodległości 2012 Narodowcy nie chcą policji na Marszu Niepodległości. "Wybielanie przemocy, ideologiczna praca"
Komentarze (392)
Krzysztof Bosak nie rozliczył pieniędzy ze zbiórki dla nieuleczalnie chorej. "Do końca roku cała suma zostanie zwrócona"
Zaloguj się
 • kerli1972

  Oceniono 3 razy 3

  @agami19
  1. Bosak nie zorganizował tej akcji tylko udostępnił konto - nie zrobił nic więcej w tej sprawie
  2. pieniądze wpłacano tylko i wyłącznie na pomoc dla renaty i trafiały na specjalne subkonto
  3. akcję prowadzili znajomi renaty i rodzina
  4. tysiące osób które wpłacały na Pomoc Dla Renaty na 1000% nie chciały finansować Fundacji Bosaka tylko pomóc chorej kobiecie
  5. wystarczy wejść na stronę tej kobiety, żeby dowiedzieć się o co chodzi - zanim bezmyślnie zacznie się bronić swojego WODZA TO JEST WŁAŚNIE PRAWDA I SEDNO CAŁEJ TEJ SYTUACJI!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie,piszecie czasem takie bzdety a wystarczy zaznajomić się z całą sytuacją na stronie tej Pani.

 • oakpark

  Oceniono 1 raz -1

  Platforma strzela byka za bykiem - widać w jak przymusowej jest sytuacji. Tusk stosuje przekupywanie szefów frakcji - jak Kwiatkowskiego w Łodzi - ale frakcje natychmiast dzielą się na frakcyjki i dalej "napieprzać się" de novo... jedni drugich ruszają z posad w miejskich spółkach, pisują newsy po Sieci kto i jak brzydko się prowadzi... o Pani Monice Kern i radnym Borkowskim już raczej drugiego "Uprowadzenia Agaty" TeWuś Piwowski nie nakręci ... ale i tak Łódź śmieje się ... z Magistratu do lokalu Krytyki Politycznej jest stanowczo zbyt blisko....chyba wszystko słychać przez Piotrkowską. No i na taką "atmosferkę" przychodzą młodzi, ideowi narodowcy, którzy o polityce pojęcie mają cienkie ale o życiu większe, niż te pseudoelity "obrazowanców" z etatami po znajomości ... 8^)

  Młodzi Demokraci - wzorem młodego Kacprzaka - powoli orientują się na opcję "idą młodzi".... a endecy potrzebują młodych, wykształconych naprawdę, naprawdę znających ekonomię i języki - właśnie takich Bosaków.... którym Tusk nic nie może już zaproponować.... Jeśli taki schemat powtarza się i w innych miastach to endecy będą mieli fachowców do konkretnego rządzenia - starzy Platformersi na nich .... a tutaj gotowe kariery czekają - endecy nie PiS, smoleńskiej choroby aż takiej nie mają....

  Pan doktor Wieczorek - teść młodego Kacprzaka i stary ZChN-owiec ma tu ważną misję. W końcu analityk - to co, że chemiczny.... 8^). Jakość kadr będzie endekom bardzo istotnym czynnikiem jak już Tusk przestanie robić z każdego narodowca faszystę i skina - ten numer w stylu narzekania komuny na sfaszyzowaną Polskę Piłsudskiego jest zbyt ograny. No i jeszcze jak tygodniki prawicy dają na okładkę Macierewicza z twarzą jak Tewje Mleczarz....to w Łodzi PiS uchodzi coraz bardziej za koszerne stronnictwo.... w końcu Kaczyński jest z Familii Michnika filogenetycznie ... nawet taką samą metapolitykę robi. Kto liznął wiedzy społeczno - sterowniczej może nawet wyliczyć te same chwyty - Ziemkiewicz kiedyś tak obnażył Kaczora....

  Bosaków zatem będzie pewnie większa ilość... a Łódź, po kraksie Poznania wychodzi na czoło ideowe narodowców w Polsce. Bieda w mieście ma cudowną moc uwalniania z Matrixa, otwierania młodym oczu... w Łodzi po prostu transformacją się wykoleiła dużo mocniej niż gdzie indziej - 24 lata w plecy!

  Tusk ma za krótki wzrok... a skutki tego będą dla całej PO bolesne. Ale - dobrze tak głupolom i jurgieltnikom obcych monopoli.... oby sushi do końca życia jedli... razem z Tomciem Piątkiem wywalonym niedawno z Krytyki Politycznej... ostatnio w Wyborczej uznał, że niepodległość Polski jest całkiem niepotrzebnym faktem.

  Panie Adamie, Panie Jarosławie /Kurski/ - z całym szacunkiem....SKĄD Panów Gazeta bierze takich politycznych kretynów? W dodatku ten gość jest heroinistą okresowo niedoćpanym i Jego obyczajowe występy pójda na rachunek Gazety - On się przecież Wami chwali, podpiera że jest "wybitnym literatem".... literatkami pijąc różne świństwa...

 • oakpark

  Oceniono 4 razy -2

  W Polsce każdy dobry uczynek zostaje ukarany. Bosak wśród narodowców jest potrójnie groźny bo jest zaprzeczeniem stereotypu - delikatny, malutki chłopak zawsze wypowiadający się spokojnie i rzeczowo, gospodarczy liberał, budzący sympatię widzów i słuchaczy.

  Ruch Narodowy mający ze stu Bosaków miałby szansę na odwojowanie młodego centrum od PO. Platforma to już się nawet w swoim przekazie plącze i jedna część partii - jak w Łodzi - zwalcza drugą. Nawet lobbyści, duzi biznesmeni a ostatnio i kiciusie z marnych spółeczek samorządowych robią swoją politykę.... Tusk nad tym - mimo politycznego jedynowładztwa - kompletnie nie panuje!

  Zasadniczo aby Narodowcy doszli do władzy to najpierw musi skompromitować się PiS. A o to jakoś jestem dziwnie spokojny...8^)

 • racjonalista1122

  Oceniono 1 raz -1

  Czy komornik to ten słynny anty-komor?

  www.naszawarszawa.com.pl/

 • katia_00

  Oceniono 5 razy -3

  Akurat przed marszem z okazji dnia niepodległości GW wyciągnęła coś na Bosaka, ale to oczywiście przypadek.

 • lubinok

  Oceniono 4 razy 2

  Wejdźcie tu:

  www.pomocdlarenaty.pl

  " Proszę Państwa, Fundacja udostępniła mi jedynie subkonto, na które wpływały środki przeznaczone na moją operację, ale w zbiórce tych pieniędzy nie uczestniczyła. Nie przeznaczyła również żadnych pieniędzy na moje leczenie, nie organizowała żadnych akcji. Pisanie, że Fundacja przekazała 380 tys. na moją operację jest wyjmowaniem zasług z czyjejś kieszeni. Udostępnienie konta nie gwarantuje jeszcze sukcesu, prawda? Sukces osiągnęliśmy dzięki LUDZIOM DOBREJ WOLI, WOLONTARIUSZOM, PRZYJACIOŁOM I RODZINIE, którzy walczyli o każdą złotówkę. To oni stali pod marketami, zbierali datki w szkołach, organizowali koncerty i licytacje. "

 • de_ent

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe za co wkroczył komornik bo ten temat jakoś zgrabnie ominięto.

 • jkredman

  Oceniono 3 razy 1

  jeden Bosak zebrał 400 tys na cel charytatywny, bez wielkiej i nadętej reklamy, bez medialnego wsparcia, ta kwota nie została obciążona kosztami administracyjnymi i wynagrodzeniami fundacji,
  jeden Bosak i 400 tys.

 • nowytor5

  Oceniono 7 razy -1

  a jak tam nierozliczone 10 milionów Owsiaka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje