Michnik o Macierewiczu: Był inny, skrajnie lewicowy. Może tragedia ojca wywołała poczucie misji [U LISA]

- Znam go od wielu lat, studiowaliśmy razem. Antek był inny, był człowiekiem o skrajnie lewicowych poglądach. On ma jakąś rodzinną traumę, tragedia jego ojca, który był ofiarą stalinizmu... być może stąd się bierze jego zawziętość i przekonanie o własnej misji, że jest odkupicielem tej prawdziwej, realnej Polski, którą definiuje jako katolickie państwo narodu polskiego - mówił Adam Michnik w programie ?Tomasz Lis na żywo? w TVP2.
Naczelny "Gazety Wyborczej" mówił w programie Tomasza Lisa m.in. o zmianach, jakie zaszły w Polsce od czasu katastrofy smoleńskiej. - Tragedia smoleńska wykopała głęboki rów. Kiedy się patrzy z boku, z perspektywy Pragi, Nowego Jorku, Moskwy, to ma się wrażenie, jakby tu żyły dwa plemiona, które mówią innymi językami, wzajemnie się nie cierpią. Jesteśmy bardzo podzieleni - ocenił.

Michnik stwierdził także, że Antoni Macierewicz, który przewodniczy zespołowi wyjaśniającemu katastrofę smoleńską, bardzo się zmienił. - Jak ja się dzisiaj przyglądam temu, co mówi, to z jednej strony nie jestem w stanie uwierzyć, że on wierzy w ten trotyl, w te sztuczne mgły, wszystkie absurdy... Z drugiej strony nie jestem w stanie uwierzyć w jego kompletny cynizm - powiedział.

Michnik: Macierewicz był człowiekiem o poglądach skrajnie lewicowych

Michnik dodał, że kiedyś obecny poseł PiS-u miał inne poglądy. - Znam go od wielu lat, studiowaliśmy razem. Antek był inny. Pamiętam go, jak był człowiekiem o poglądach skrajnie lewicowych. Był zwolennikiem Che Guevary, Fidela Castro, jakichś skrajnych partyzantów w Chile czy Angoli, był bardzo krytyczny w stosunku do umiarkowanej polityki Kościoła. To był inny człowiek, a mnie uważał za zgniłego socjaldemokratę - opowiadał.

Naczelny "GW" stwierdził, że być może Macierewicza zmieniła rodzinna tragedia. - On jest dobrze wykształconym, odważnym człowiekiem. Ale ma jakąś rodzinną traumę. Tragedia jego ojca, który był ofiarą stalinizmu... Być może stąd się bierze jego z jednej strony zawziętość, a z drugiej strony przekonanie o własnej misji, że on jest odkupicielem, że ma w gen osobowy wpisane ocalenie tej prawdziwej, realnej Polski, którą definiuje jako katolickie państwo narodu polskiego - powiedział.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (274)
Michnik o Macierewiczu: Był inny, skrajnie lewicowy. Może tragedia ojca wywołała poczucie misji [U LISA]
Zaloguj się
 • filan_trop

  Oceniono 2 razy 2

  Moze to twoj ojciec go zamordowal,i nie tylko jego,przeciez byl oficerem NKWD.

 • pare.slow

  Oceniono 1 raz 1

  Taki oto tekst mozna przeczytac w SE, na stronie internetowej Super Expresu 29.12.13 w dyskusji internautow pod artykulem o Donaldzie Tusku:

  #otworzymy obozy jeszcze ABC 1 dzień temu −
  Ty curwo ABC,cw...u żydowski jeszcze curwo na podpałkę pójdziesz.

  !!!!
  4

 • aqq2012

  Oceniono 4 razy 4

  a Adam Michnik, podobnie jak tato i dziadek - dalej służy Krajowi !

 • baby1

  Oceniono 7 razy 5

  Ze skrajnie lewicowego łatwo można zostać skrajnie prawicowym. Jedni i drudzy są szturchnięci.

 • dorik2

  Oceniono 4 razy 2

  Radykalizm, fanatyzm - to główna cecha Szalonego Antka. A czy to pójdzie w lewo, czy w prawo, zależy od okoliczności.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 13 razy -5

  W przeciwieństwie do pana Owsiaka, przynajmniej, pan Macierewicz walczy o honor narodu! Nie docenić tego, to być warchołem, nie Polakiem!

 • andaraos

  Oceniono 9 razy 1

  W Polsce uchwala się ustawy pod „gangsterów” gospodarczych i finansowych. Ukrywa się lub przemilcza przykłady przekraczania prawa. Itd., itp.

  Na tym tle p. Adam Michnik mówi; - „Polska widziana z zagranicy jest krajem sukcesu”.
  Jakiego sukcesu?! Niemal wszystkie przedsiębiorstwa - dorobek PRL-u - został zniszczony. Armia nie istnieje. Miliony Polaków szuka pracy poza Polską, bo tylko bardzo nieliczni partycypują w tym gospodarczym „sukcesie” (czyt. zawłaszczaniu majątku narodowego przez.. najczęściej obcy kapitał).

  Na tym tle p. Adam Michnik mówi o „zachowaniu cierpliwości, jako powinności patriotycznej”.
  Pogięło go zupełnie, czy cynicznie namawia społeczeństwo do zatkania uszu i oczu na akty bezprawia, niegospodarności i złodziejstwa, jakie panują w Polsce od ćwierć-wieku?
  Itd., itp.!!!

 • a.k.traper

  Oceniono 11 razy 7

  Każdy kto pamięta tych ludzi jeszcze z lat 70-ych może powiedziec to samo co A. Michnik, sam KOR to była organizacja skupiająca ludzi chcących zreformować socjalizm, hasło "Solidarności" brzmiało: "Socjalizm tak- wypaczenia nie" i wcale to wtedy nie była żadna przykrywka.
  Pan Antoni zaczął się "odchylać" w latach 80-ych, chciał nawet stworzyć nowy ruch z członków "S" i LWP co było bardzo nierealne, nawet SB zaczęła go marginalizować, nie był juz im do niczego potrzebny ani dla państwa niebezpieczny chociaż sam sie zgłaszał na komendę że chce siłą obalic ustrój, tak niestety było, oprócz tego nie potrafił podporządkować sie działając w grupie, on był sam dla siebie jedyną wyrocznią.
  Też się często zastanawiam czy robi to cynicznie czy jednak ma pewne przebłyski?

 • trombozuh

  Oceniono 7 razy 1

  Ciekawe, czy rzetelny i obiektywny dziennikarz Lis zaprosi teraz Macierewicza, aby ten mógł opowiedzieć swoją wersję i nabluzgać na Michnika?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX